Home / Uncategorized / رویکرد غرب و مسیحیت به معنویت و مهدویت

رویکرد غرب و مسیحیت به معنویت و مهدویت

سید احمدرضا یکانى فرد

اخیرا مقاله اى به دست ما رسیده است که در بر دارنده نکات جالب توجهى در خصوص عنوان این سلسله مقالات یعنى «رویکرد غرب و مسیحیت به معنویت و مهدویت » است; این مقاله مصاحبه اى است که با دکتر «مایکل برادین » در مورد انگیزه اسلام آوردن و دیدگاهش پیرامون اسلام و مسلمانان آمریکا صورت گرفته که چکیده این مصاحبه در زیر از نظر خوانندگان محترم مى گذرد.

دکتر «مایکل برادین »، استاد دانشگاه «آریزونا» در آمریکاست که در سال ۱۹۹۱ (۱۳۷۱) اسلام آورد و نام «محمد اسعد» را برگزید و هم اکنون مسؤول مرکز اسلامى «توسان » آمریکاست.

وى در جواب به این پرسش که چرا مسلمان شدید مى گوید: «اول پیش از هر چیز، لطف و عنایت خداوند بزرگ بود که مرا به اسلام خواند، هیچ کار با ارزشى انجام نداده و هیچ ویژگى مهمى نداشتم که در خور چنین تحولى شوم تنها و تنها فضل خدا بود. دوم اینکه اسلام آوردم براى اینکه تنها راه حل مسائل امروز آمریکا و جهان است، آنچه در قرن بیست و یکم و پس از آن براى باقى ماندن به آن نیازمندیم، اسلام است. بدون اسلام آینده اى تیره و تار خواهیم داشت. سوم اینکه، مسلمان شدم چون اسلام دینى خودزا و منطق پرور است و راه حلهاى عملى همه مشکلهاى شخصى، ملى و جهانى امروز نیز در اسلام نهفته است.» (۱)

وى در ادامه سخنان خود مى گوید: «روانشناسى، اقتصاد، سیاست، معاملات، اخلاق و دیگر تعالیم اسلامى، آفرینش بى مانند آفریدگارى که همه ما را آفریده نمایان مى سازد. براى مسلمان شدن چه دلایلى بهتر از اینها مى خواهید؟» (۲) وى در جاى دیگر از سخنان خود مى گوید: «آمریکا مى تواند با کمک اسلام هم خود و هم جهان را نجات دهد. من مسلمان شدم براى اینکه خدا چنین دین خوبى را به ما ارزانى کرد و الگویى به نام محمد، صلى الله علیه وآله، را براى ما فرستاد و مسلمان شدم براى اینکه اسلام، نسخه نجات جهان و کشورم را در خود دارد.

وى در پاسخ به این سؤال که: «اندیشمندان غربى معتقدند تمدن غرب به سوى بن بست گام برمى دارد و بشریت را به طرف تمدن انسان بحران زده مى برد. زیرا، دگرگونیهاى معاصر اوضاع بحرانى را وخیم تر کرده است; نظر شما چیست؟» (۳) مى گوید: «به عقیده من تمدن غربى به بن بست مى رسد و جاى آن را تمدن اسلامى خواهد گرفت اسلامى که خدا خواسته است نیروى برجسته جهان در قرن بیست و یکم باشد. شمار اندکى از مردم، چنین تغییرى را در جهان دریافته اند. ما به عنوان مسلمان توفیق یافته ایم که این را بفهمیم زیرا از قرآن آموخته ایم که هستى به سوى یک هدف آسمانى همواره در حرکت است که در پى هدفى خدایى رخ مى دهد.» (۴) وى سخنان خود را چنین دنبال مى کند: «بسیارى از اندیشمندان غربى دریافته اند که تمدنشان به آخر خط رسیده است و از این مساله بیمناک شده اند. برخى پیش بینى مى کنند که اسلام به عنوان تمدن نیرومند جاى تمدن کنونى را مى گیرد، بعضى نیز معتقدند که تمدن اسلامى مى تواند همه تمدنها از جمله تمدن غربى را از نیستى برهاند. بد نیست در اینجا به «برژینسکى » مشاور امنیت ملى کارتر اشاره کنم.او شهرت خود را مدیون پیش بینیهایش درباره دگرگونى تمدنهاست. وى ده سال پیش کتابى نوشته و در آن تاکید کرده بود که تمدن کمونیستى بزودى نابود خواهد شد. وى اکنون هشدار مى دهد که همین سرنوشت براى آمریکا تکرار خواهد شد.». «برژینسکى » با صراحت و تاکید مى گوید: «جامعه غوطه ور در شهوتها نمى تواند آداب اخلاقى جهان را پایه ریزى کند و هر تمدنى که نتواند در اخلاق پیشگام و جلودار باشد، دچار فروپاشى خواهد شد.» (۵)

این موارد نکات برجسته اى بود از مصاحبه فوق الذکر که در واقع گویاى روندى است که از چندى پیش در جهان آغاز گردیده واز جنبه هاى متفاوت و مختلف در حال پیشرفت است که در شماره هاى پیشین ماهنامه نیز به آنها اشاره رفت و در این شماره نیز آن را از زاویه اى دیگر مطرح نمودیم. باشد که منعکس کننده گوشه اى از روند رویکرد غرب و سیحیت به معنویت و مهدویت باشد.


پى نوشتها:

۱٫ اسلام تنها راه نجات آمریکا و جان، نویسنده: نامعلوم، مجله العالم ۱/۳/۱۱۹۶، ص ۱٫

۲٫ همان، ص ۱٫

۳٫ همان، ص ۳٫

۴٫ همان، ص ۴٫

۵٫ همان، ص ۴


ماهنامه موعود ـ شماره ۱۰

About admin

Check Also

کودکان، آنلاین و مسئولان آفلاین!

یکصد و ششمین نشست از سلسله نشست‌های ماهانه فرهنگ مهدوی، با موضوع «کودکان آنلاین» با حضور کارشناسان حوزه جرم‌شناسی و دانش سایبری برگزار ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *