Home / مقالات / مهدویت / انتظار و منتظر / انتظار یعنی…

انتظار یعنی…

برخی تصور می‌کنند انتظار یعنی دست رو دست گذاشتن و ایام را بدون تلاش سپری کردن تا این که امام زمان علیه السلام ظهور نماید. حال آن که معنای انتظار، بسیار گسترده است و منتظر، وظایف بسیاری را باید ایفا نماید تا خود و جامعه را برای ظهور آقا آماده نماید و هرچقدر تلاش منتظران بیشتر شود، شرایط ظهورامام غایبمان زودتر فراهم می‌شود. وظیفه ما فقط دعا کردن نیست، بلکه باید این دعا، با خود سازی و جامعه سازی همراه شود…

 مرحوم سید محمد تقی موسوی اصفهانی در کتاب شریف مکیال المکارم به هشتاد مورد از وظایف منتظران اشاره کرده است که به اختصار به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.
۱- دعا برای امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف یکی ازوظایف مهم ما دعا برای امام زمان است، ائمه هدی علیهم السلام نیز همواره بر این مهم تکیه داشته‌اند و بر اساس روایاتی از امام صادق علیه السلام در دعایی که آن حضرت به  زراره تعلیم فرمودند، محور اصلی آن بر امام شناسی استوار است. ایشان به زراره می فرمایند: … اگر غیبت را درک کردی چنین دعا کن: اللهم عرفنی نفسک فانک ان لم تعرفنی نفسک لم اعرف نبیک، اللهم عرفنی رسولک فانک ان لم تعرفنی رسولک لم اعرف حجتک، اللهم عرفنی حجتک فانک ان لم تعرفنی حجتک ضللت عن دینی.(۱) همچنین دعاهای دیگری که در کتب ادعیه و زیارات بدان اشاره شده، خصوصا دعای معروف  اللهم کن لولیک الحجه ابن الحسن … که بحمدالله در بین جامعه شیعه بسیار معروف و مشهور است.
۲- شناخت صفات و سیره امام علیه السلام بدیهی است که یک عاشق دلباخته و یک منتظر حقیقی باید بداند که محبوبش از چه صفاتی برخوردار بوده و چه سیره و روشی را در زندگی و سایر شئونات آن دارد. در این راستا، مطالعه آیات و روایات فراوانی که در ارتباط با وجود مقدس حضرت بقیه الله الاعظم عجل الله تعالی فرجه الشریف بیان شده، بسیار سودمند است.
۳- رعایت ادب در همه موارد امامی‌که واجب الاطاعه و حجت خدا بر تمامی اهل زمین است، نامش محترم و یادش بسیار گرامی است. او پیشوای همه و چشم بینای خدا در بین مخلوقات اوست. روزی اهل زمین به یمن وجود اوست و هر کس که به مرتبه ای از مراتب کمال می رسد از پرتو عنایات حضرت حق است که از مسیر امامت به ما رسیده است.
۴- عشق وعلاقه نسبت به حضرت مرحوم سید عبدالکریم کفاش، هفته ای یک مرتبه به محضر آن حضرت مشرف می‌شد. او در ری در جوار حضرت عبدالعظیم حسنی می زیست. در یکی از تشرفاتش، حضرت از او می پرسند، سید عبدالکریم اگر ما را نبینی چه خواهد شد؟! پاسخ می دهد: آقا حتما می میرم. حضرت در پاسخ فرمودند: اگر چنین نبودی ما را نمی دیدی.(۲)
۵- علاقمند کردن دیگران به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف طبیعی است که هر کس به چیزی علاقمند باشد در صدد تبلیغ و ترویج آن برآمده وآن را به دیگران معرفی خواهد کرد، چه رسد به این که وجود مقدس خاتم الاوصیاء عجل الله تعالی فرجه الشریف باشد.
۶- انتظار فرج امام صادق علیه السلام فرمودند: بخشی از معتقدات ائمه علیهم السلام عبارت از تقوی، پاکدامنی و خیرخواهی… و صبوری کردن درانتظار فرج است. (۳) در بسیاری از روایات، پر فضیلت ترین اعمال، انتظار فرج دانسته شده است. (۴) در بسیاری از احادیث در باب انتظار فرج بیان شده که هر گاه یکی از منتظران حضرت به رحمت الهی رفت، چنان است که در میان سپاه امام و یا درمیان خیمه حضرت به شهادت برسد. در بعضی از روایات تعبیر شده که چنین شخصی مثل کسی است که با رسول خدا صلی الله علیه و آله در برابر کفر جهاد کرده باشد.
۷- اظهار علاقه وافر برای ملاقات با آن حضرت.
۸- ذکر فضائل و مناقب آن حضرت، و شرکت در مجالس امام شناسی.
۹- صدقه برای سلامتی امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف.
۱۰- بجا آوردن حج و عمره و زیارت مشاهد مشرفه به نیابت از امام . اعمالی که به نیابت از امام زمان علیه السلام بجا آورده می‌شود، در واقع هدیه ای از جانب عاشقان و شیفتگان به یوسف زهراست.
۱۱- استغاثه بوجود مقدس امام عجل الله تعالی فرجه الشریف در بعضی از روایات از آن بزرگوار به غیاث المضطرالمستکین تعبیر شده است. توسل واستغاثه براهل البیت علیهم السلام، سیره دائمی‌بزرگان و صلحا و علما شیعه بوده و حتی ائمه هدی علیهم السلام نیز به وجود مقدس ایشان توسل می جسته‌اند. مرحوم عاملی در روایتی نقل می‌کنند که هنگامی‌که زهرا مظلومه سلام الله علیها بین دیوار و در مجروح شدند، به دنبال علی علیه السلام … بودند و ناله  یابن الحسن سر می دادند و به وجود مقدس امام عصر حضرت حجه بن الحسن عجل الله تعالی فرجه الشریف استغاثه جستند.
۱۲- تجدید بیعت با امام علیه السلام بر اساس پاره ای از روایات، تجدید بیعت بعد از هر نماز واجب و یا در هر جمعه مستحب است. (۵) و در روایتی از امام صادق علیه السلام نقل شده که :  هر کس بعد از نماز صبح و بعد از نماز ظهر بگوید: اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم، نمی میرد مگر آن که حضرت را ببیند و بشناسد. (۶)
۱۳- اجتناب از محارم کسی که منتظر واقعی است، باید از آنچه که امام زمانش کراهت و دوری دارد، اجتناب نموده و هر عملی که در تقرب او موثر است را به خاطر رضای محبوب و ارتباط روحی با او انجام دهد. مرحوم شیخ طوسی متوفی ۴۶۰ ه.ق در کتاب شریف  تجرید الاعتقاد می فرمایند: وجوده لطف و عدمه منا. وجود حضرت لطف، وعنایت برماست وغیبت ایشان به خاطراعمال و رفتار بد ماست. گفتم که روی خوبت از من چرا نهان است گفتا تو خود حجابی ورنه رخم عیان است گفتم که از که پرسم جانا نشان کویت ؟ گفتا نشان چه پرسی؟ آن کوی، بی نشان است حضرت علی علیه السلام فرمودند:  زمین خالی از حجت خدا نیست لکن خداوند متعال، خلقش را از اینکه حجت را بشناسند نابینا ومحروم می نماید و این به خاطر ظلمی است که بر خودشان روا داشتند.(۷)  ظلم و جور با بصیرت سنخیت ندارد، و کسی که در کلاس گناه و معصیت بسر می‌برد هم سنخ با اولیای خدا نیست لذا دیده اش از شناخت حضرت نابیناست.(۸) حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف، در توقیعی چنین می فرمایند: فما یحبسنا عنهم الا ما یتصل بنا مما نکرهه و لا نوثره منهم.(۹) پس محبوس نکرده ما را از دوستان مگر خبرهای ناگواری که همواره از ناحیه آنان به ما می رسد که ناخوشایند است در حالی که ما آن کارها را از ایشان نخواستیم.
۱۴- دوستی با صالحان دوستی با دوستان حضرت باعث تقرب و جلب خشنودی ایشان است. همچنین ادخال سرور مومنین و محبین اهل بیت علیهم السلام و همچنین رفع حوائج آنان نیز از وظایف منتظران عصر ظهور شمرده شده است. قرآن کریم در وصف یاران حضرت ختمی مرتبت می فرماید:  محمد رسول الله والذین معه اشداء علی الکفار رحماء بینهم. محمد رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) کسانی که با او هستند بر علیه کفار بسیار خشن ولی با یکدیگر بسیار مهربانند. و همچنین امر خدای حکیم که می فرماید:  کونوا مع الصادقین همواره با افراد راستگو همنشین باشید . که دراین آیه کریمه شریفه اشاره به دوستی با صالحان دارد.
۱۵- برائت ازدشمنان خدا و اهل بیت علیهم السلام امام هادی علیه السلام در زیارت شریف جامعه می فرمایند: برئت الی الله عزوجل من اعدائکم و من الجبت و الطاغوت و الشیاطین و حزبهم الظالمین. (۱۰) بدرگاه خدای عزوجل ازدشمنان شما بیزارم همچنین از جبت و طاغوت و از شیاطین و حزب ستمکار آنان.

پی نوشتها:
۱- منتخب الاثر، آیت الله صافی گلپایگانی، حدیث ۱، ص ۵۰۱ . ۲- مشعل هدایت،ج۲، ص ۱۲۹٫ ۳- منتخب الاثر، آیت الله صافی، ص ۴۹۸ به نقل از بحار الانوار. ۴- منتخب الاثر، صص ۴۹۳ – ۵۰۰٫ ۵- مکیال المکارم. ۶- بحارالانوار، ج ۸۶، ص ۷۷، باب ۳۹٫ ۷- بحارالانوار، ج ۵۱، ص ۱۱۳٫ ۸- مشعل هدایت، ج۲، ص ۱۲۶٫ ۹- احتجاج طبرسی، ص ۳۲۲٫ ۱۰- مفاتیح الجنان، مرحوم شیخ عباس قمی (ره)، زیارت جامعه کبیره.

About admin

Check Also

آنارشیسم و نهضت ضد جهانی سازی -۲

در سال هاي پاياني دهة 70، مبارزاني كه تحت تاثير ديدگاه هاي آنارشيستي، صلح طلبي، نهضت طرفداري از حقوق زنان و نهضت طرفدار محيط زيست قرار گرفته ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *