Home / مقالات / مطالعات فرهنگی / طائب: اسرائیل در صورت ادامه آتش‌پراکنی یک سال بیشتر دوام نمی‌آورد

طائب: اسرائیل در صورت ادامه آتش‌پراکنی یک سال بیشتر دوام نمی‌آورد

این استاد مسائل استراتژیک تصریح کرد: در پاسخ به اسرائیل، حزب‌الله به بهترین کار دست زد و برای این که اسرائیل را سرجایش بنشاند، در شمال هم از اسرائیل اسیر گرفت. رژیم صهیونیستی از تحرکات شمال نه تنها نتیجه مثبت نگرفت بلکه با اسیر دادن در شمال، ناامنی در بین اسرائیلی‌ها دوچندان شد و این حالت در بین آن‌ها ایجاد شد که ما از شمال و جنوب در ناامنی هستیم.
این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به آیه‌ای که به وضعیت مدینه در جنگ احزاب اشاره می‌کند، یادآور شد: قرآن‌ وقتی می‌خواهد اوج مخاطره را بگوید، می‌فرماید:«هنگامی‌که از شمال و جنوب مورد تهدید قرار گرفتید، آن‌قدر این وضعیت برای شما هراسناک بود که چشمایتان از ترس تنگ شده بود و جانتان بر لب رسیده بود.»

مهدی طائب در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، با قابل پیش‌بینی خواندن بحران امروز اسرائیل تصریح کرد : اسرائیلی‌ها امروز یک روند افول و زوال را طی می‌کنند.

  •  خواب به چشم ۴ میلیون اسرائیلی به خاطر ناتوانی دولتشان در برقراری امنیت نمی‌آید

وی با اشاره به دو مشکل امروز رژیم صهیونیستی، خاطرنشان کرد: مشکل اول مشکل امنیت در داخل اسرائیل است و جمعیت اسرائیلی این منطقه به نوعی دچار احساس ناامنی، سرخوردگی و ناامیدی هستند.حتی ایجاد دیوار حائل، در عین حال که می‌توانست برای مردم اسرائیل پیام‌آور امنیت باشد، به عنوان یک عامل هراس برای مردم اسرائیل خود را نمایان کرده و این احساس را در آن‌ها مستولی کرده که ما هر روز بیش از قبل در حال محاصره خود هستیم و از روند توسعه به روند محدودیت پیش می‌رویم.
به گفته وی مشکل دیگر، محاصره اسرائیل از جنوب از سمت غزه و از شمال از مرز لبنان است که این احساس ناامنی از شمال و جنوب و متعاقب آن یاس، در آن‌ها بوجود می‌آید.
این کارشناس مسائل استراتژیک یادآور شد: اسرائیل هر چه دارد از سه، چهار میلیون جمعیتی است که در فلسطین اشغالی جمع کرده و ترس و ناامیدی آن‌ها باعث زوال‌پذیر شدن اسرائیل می‌شود. اسرائیل به خوبی احساس کرده بود که به سمت زوال پیش می‌رود، بنابراین برای برون‌رفت از این بحران، بایستی آخرین تلاش‌های خود را در فشار بر مردم غزه انجام می‌داد.
طائب با اشاره به اسارت گرفته شدن سرباز اسرائیلی توسط فلسطینیان خاطرنشان کرد: این عمل احساس ناامنی اسرائیلی‌ها را به شدت تشدید کرد؛ تا به حال فلسطینی‌ها نتوانسته بودند از اسرائیل اسیری بگیرند و بتوانند آن را نگه دارند. بنابراین طبیعی بود که رژیم صهیونیستی برای پاسخگویی به مردم خود، تصمیم بگیرد با قدرت این قضیه را سرکوب کند.
وی اضافه کرد: به همین خاطر این رژیم تمام قوای خود را متمرکز بر جنوب کرد اما به یکباره احساس نمود که از ناحیه شمال و مرز لبنان غافل شده و این احساس را پیدا کرد که گویا فلسطینی‌ها از حزب‌الله و مقاومت امید می‌گیرند. بنابراین به این نتیجه رسید که باید مقاومت را نیز به نوعی گوشمالی دهد که هم امید فلسطینی‌ها را از بین ببرد و به آن‌ها بگوید که می‌تواند در دو جبهه هم بجنگد و لذا تحرکاتی در شمال انجام داد.

  • اسرائیل دچار بی‌تدبیری و از هم گسیختگی در تصمیمات نظامی خود شده است

این استاد مسائل استراتژیک تصریح کرد: در پاسخ به اسرائیل، حزب‌الله به بهترین کار دست زد و برای این که اسرائیل را سرجایش بنشاند، در شمال هم از اسرائیل اسیر گرفت. رژیم صهیونیستی از تحرکات شمال نه تنها نتیجه مثبت نگرفت بلکه با اسیر دادن در شمال، ناامنی در بین اسرائیلی‌ها دوچندان شد و این حالت در بین آن‌ها ایجاد شد که ما از شمال و جنوب در ناامنی هستیم.
این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به آیه‌ای که به وضعیت مدینه در جنگ احزاب اشاره می‌کند، یادآور شد: قرآن‌ وقتی می‌خواهد اوج مخاطره را بگوید، می‌فرماید:«هنگامی‌که از شمال و جنوب مورد تهدید قرار گرفتید، آن‌قدر این وضعیت برای شما هراسناک بود که چشمایتان از ترس تنگ شده بود و جانتان بر لب رسیده بود.»
وی با اشاره به وجود بی‌تدبیری و از هم گسیختگی در تصمیمات نظامی اسرائیل، تصریح کرد: اسرائیل کارهایی را که نباید انجام می‌داد، انجام داد. او یک هجوم گسترده به لبنان نمود و زمینه را برای پاسخگویی به حزب‌الله باز کرد. زمانی که این پاسخگویی در روند ناامنی مذکور در اسرائیل بررسی شود، مشاهده می‌گردد که همه هستی اسرائیلی‌ها که جمعیت ۴ میلیونی آن‌هاست، دچار خدشه می‌شود. اسرائیل اگر این جمعیت را از دست بدهد و آن‌ها به خاطر احساس ناامنی به کشورهای خود برگردند، خود به خود اسرائیلی وجود نخواهد داشت.
طائب با بیان این‌که تهاجم متقابل از سوی حزب‌الله وضعیت ناامنی را چند صد برابر کرده، اظهار داشت: به همین دلیل روند فروپاشی اسرائیل ناشی از احساس ناامنی در این کشور، به شدت زیاد شده است.

  •  اسرائیل در صورت ادامه آتش‌پراکنی یک سال بیشتر دوام نمی‌آورد

طائب پیش‌بینی کرد اسرائیل به زودی کوتاه بیاید و برای مذاکره افرادی را جلو بفرستد و به این صورت سعی ‌کند این قضیه را پایان دهد. صهیونیست‌ها اگر این کار را کنند چند صباحی بیشتر باقی می‌مانند اما اگر اشتباه کنند و این آتش‌پراکنی را ادامه دهند، اسرائیل به سرعت و در طی شاید یک سال فرو خواهد پاشید.
به گفته وی، در حال حاضر حزب‌الله لبنان در بهترین وضعیت خود قرار دارد و اسرائیل بر عکس در بدترین وضعیت تاریخی خود می‌باشد. امروز فرصت مناسبی برای فلسطینی‌ها پیش آمده که تا با استفاده از اشتباهات اسرائیل بتوانند پایه‌های کار خود را محکم‌تر کنند.
طائب با اشاره به نقش مردم مسلمان کشورهای اسلامی در وضعیت کنونی خاطرنشان کرد: به طور کلی به این نکته باید توجه داشت که در اسرائیل حالت سقوط شروع شده و تنها ابزاری که در اختیار صهیونیزم‌خواهان باقی مانده، این است که با عملیات روانی حزب‌الله، فلسطینی‌ها و مردم لبنان و سوریه را عقب بنشانند.
این استاد دانشگاه با بیان این‌که این عملیات روانی را تنها می‌شود با عملیات روانی پاسخ داد، خاطرنشان کرد: عملیات روانی دشمن این است که بگویند دنیا از آن چه که در منطقه در حال وقوع است، راضی نیست و این یک دروغ بزرگ است. امروز خوشحال‌ترین مردم از زوال اسرائیل مردم اروپا هستند. چون آن‌ها بدون این‌که فریاد بزنند، گرد ناشی از اسرائیل را بر خود احساس می‌کنند. مردم اروپایی می‌فهمند که جهان غرب بیهوده درگیر قضایایی شده که منافع آن‌ها را در خطر می‌اندازد؛ بدون اینکه به آن‌ها ربطی داشته باشد.

  • مردم اروپا درد غده‌ای مانند اسرائیل را بهتر از همه می‌فهمند

این کارشناس مسایل استراتژیک یادآور شد: اسرائیل کشوری مجهول و مجموعه‌ای بی‌اصل و نسب است که تمام اروپا و آمریکا را با کل دنیا درگیر کرده‌ است. مردم اروپا درد یک غده در بدن را کاملاً می‌فهمند. شاهد این مسئله، نظرسنجی است که چند سال قبل در کشورهای اروپایی صورت گرفت و بیش از ۸۰ درصد مردم اروپا در پاسخ به این سوال که ریشه آتش و فتنه را در جهان را در کجا می‌بینید، اسرائیل را سرمنشاء آن اعلام کرده بودند.
طائب با بیان این‌که مردم اروپا با گوشت و پوست خود وجود نامیمون اسرائیل را درک می‌کنند، یادآور شد: هیئت‌های حاکمه این کشورها بواسطه فشار آمریکا با بیانیه‌ها و جلسات خود به دروغ اعلام می‌کنند که مردم دنیا از وضعیتی که در فلسطین اشغالی در حال وقوع است راضی نیستند و حزب‌الله مقصر این مسئله است.
به گفته وی، تنها راه شکستن فضای دروغین این است که در ایران، عربستان، کشورهای اسلامی و دیگر کشورها، مردم با راهپیمایی و حمایت از این مسئله اعلام کنند که اتفاقاً رویکرد حزب‌الله را قبول دارند و این طور نیست که مردم دنیا با این مسئله مخالف باشند و بلکه کاملا دنبال این جریان هستند.
به اعتقاد طائب، اگر این فضای حاصل از عملیات روانی شکسته شود، فروپاشی اسرائیل بسیار سریع‌تر صورت خواهد گرفت. به همین خاطر راهپیمایی فردا نیز در شکستن این عملیات روانی نقش موثری خواهد داشت.

  •  نیازی به عملیات استشهادی نداریم

وی درخصوص عملیات استشهادی برای کمک‌رسانی به مردم لبنان نیز خاطرنشان کرد: باید تعبیر استشهادی به تدریج عوض شود. ما در عملیات‌ها نباید به هدف شهادت جلو برویم، اگر شهادت نصیب شد فیض عالی است اما این که از اول بخواهیم برویم خودمان را بزنیم و شهید کنیم تا دشمن را بکشیم، صحیح نیست؛ چرا که خداوند می‌فرماید: «لاتهنوا و لاتحزنوا و انتم الاعلون» نترسید و نگران نباشید که شما برتر هستید و اساساً نیرویی که به خدا اعتماد دارد، از اول باید براساس این که «می‌توان ظلم را رفع کرد و بر دشمن غالب شد» جلو برود و اگر هم شهادت نصیب شد، فیض عالی است. آن چیزی که باید به دنبال آن باشیم، مقاومت، ایستادگی و صبر است.
وی تاکید کرد: نباید هدف را بر این بگذاریم که برویم خودمان را به آن‌ها بزنیم که کشته شوند. الحمدلله امروز حزب‌الله و مسلمین آن‌قدر نیرو دارند که بتوانند با ایمان و ابرازی ولو کم پیروز پوند. در آموزه‌های دینی و در آیه «کم من فئه قلیله غلبت فئه کثیره بإذن الله» با این معنا که چه بسا که به اذن خداوند گروه کمی‌بر تعداد زیادی پیروز شود پیروز شوند، به این مسئله اشاره شده است.