Home / مقالات / مهدویت / ادیان توحیدی(غیر اسلام) / ادیان الهی و آخرالزمان

ادیان الهی و آخرالزمان

نگاهی به اعتقادات ادیان و مذاهب غیراسلامی‌به مهدی موعود عج
تاریخ زندگی بشر مملو از ظم و تباهی و جنگ است و انسانها درتمام این دوران چه بوسیله کتابهای آسمانی و پیامبران با فطرت الهی خود معتقد به یک منجی بزرگ بوده و هستند که زمین را پر از عدل کند همانگونه که پر از ظلم و ستم شده بود.
در این نوشتار سعی بر آن شده که مهدویت و اعتقاد به آن نزد ادیان الهی و تمامی‌گروههای انسانی وهمچنین سخنان امامان و پیامبران در این باره که از طریق وحی رسیده بود مورد بررسی قرار گیرد در این راستا ابتدا مسئله مهدویت را مورد بررسی قرار میدهیم .
اعتقاد به مهدی موعود(عج ) مسئله ای است که درتمام ادیان و مذاهب مختلف جهان اعم از کلیمیت و مسیحیت و مجوسیت و اسلام و غیره مطرح بوده و هست بدین معنی که در آخر زمان مصلحی ظهور خواهد کرد و به جنایتها و خیانتها و تبعیضات نژادی خاتمه خواهد داد.

آری , اعتقاد به مهدی (عج ) نه تنها یک باور اسلامی است که عنوانی می‌باشد برای خواسته ها و آرزوهای همه انسانهای دردمند و ستمدیده با کیش مذاهب گوناگون و همچنین بازده الهام فطری مردم است و با همه اختلافاتی که در عقیده و مذهب دارند دریافته‌اند که برای انسانیت در روی زمین روز موعودی و انسان موعودی خواهد بود که با ظهورش هدف نهائی ادیان الهی تحقق یافته و مسیر آن بدنبال رنجی بسیار همواری و استواری لازم را می‌یابد بنابر این مسئله مهدویت با سابقه ای دیرینه ریشه در مذهب دارد اگر چه غیر از قرآن مجید تمامی‌کتب آسمانی دستخوش تحریف شده‌اند لیکن با وجود جملاتی که از دستبرد دیگران مصون مانده است که در آنها از آمدن مهدی موعود و مصلح جهانی گفتگو شده است و چون این مطلب بصورت پیشگوئی و مربوط به آینده است و مضامین آن در قرآن و روایات متواتر وارد شده است از این رهگذر مسلم است که این عبارتها از منطق وحی سرچشمه گرفته و از دستبرد انسانها در طول تاریخ درامان مانده است از جمله روایات متواتری که به ظهور مهدی وعده داده است حدیث معروف طبری است که به نقل از پیامبر آمده است (اگر از عمر دنیا یک روز بیش باقی نمانده باشد خداوند آن روز را طولانی کند تا مردی از امت و خاندان من که نامش نام من است ظاهر شود و زمین رااز عدل و داد پرکند چنانکه از ظلم و ستم پرشده باشد.)
باتحقیق و جستجو درکتب ادیان و مذاهب آسمانی به این نتیجه قطعی و مسلم می رسیم که اعتقاد به مهدی موعود اختصاص به مسلمان ندارد بلکه سایر ادیان و مذاهب نیز در این عقده با مسلمین شریک می‌باشند.
۱ ـ منابع زرتشت : در کتاب مذهبی زرتشتیان که در باره انقراض اشرار و وراثت صالحان آورده است (لشکر اهریمنان با ایزدان دائما در روز خاکدان محاربه و کشمکش دارند و غالبا پیروزی با اهریمنان می‌باشد اما نه بطوریکه ایزدان را محور ومنقرض سازند چه در هنگام تنگی از جانب اهورامزدا که خدای آسمان است به ایزدان که فرزندان اویندیاری میرسد و محاربه ایشان ۹ هزار سال به طول می انجامد آنگاه پیروزی بزرگ از آن ایزدان میشود و اهریمنان را منقرض می سازد و تمام اقتدار اهریمنان در زمین است و در آسمان راه ندارند و بعد از پیروزی ایزدان و برانداختن اهریمنان عالم کیهان به سعادت اصلی خویش رسیده و بنی آدم برتخت نیکبختی خواهد نشست .
و در کتاب جاماسب نامه آمده است که (مردی بیرون آید از زمین تازیان از فرزندان هاشم مردی برزگ سرو بزرگ تن و بردین جد خویش بود با سپاه بسیارو رویی به ایران نهد و آبادانی کند و زمین پراز داد و عدل کند)
و در جائی دیگر آمده است (سوشیانس نجات دهنده بزرگ دین را در جهان رواج خواهد داد فقر و تنگدستی را ریشه کن سازد ایزدان را از دست اهریمنان نجات داده و مردم جهان را همفکر و هم گفتار و هم کردار گرداند.
۲ ـ منابع هندی : در کتاب شاک مانی آمده است (پادشاهی و دولت دنیا به فرزند سیدخلایق دو جهان کشن (کشن در لغت هندی نام پیامبر اسلام (ص ) است که در بشارت فوق فرزند برومندش را بنام ایستاد و خداشناس نامیده چنانکه شیعیان او را قائم می خوانند وی کسی باشد که برکوههای مشرق و مغرب دنیا حکم براند و فرمان کند و برابرها سوار شود و فرشتگان به کارکنان او باشد و جن و انس درخدمت او باشد و از سودان که زیرخط استوا است تا ارض تسعین که زیرقطب شمال است و ماورا بحار را صاحب شود و دین خداتکدین شود ودین خدا زنده گردد و نام او ایستاده باشد و خداشناس باشد.
و نیز در کتاب هندوان که نزد هندیان است آمده (پس از خرابی دنیاپادشاهی در آخر زمان پیدا شود که پیشوای خلایق باشد و نام او منصور باشد و تمام عالم را بگیرد و دین خودآورد و همه کس را از مومن و کافر بشناسد و هر چه ازخدا بخواهد برآید.
۳ ـ انجیل : کمر خویش را بسته چراغهای خود را برافروخته بدارید و شما مانند کسانی باشید که انتظار آقای خودشان را می‌کشند که چه وقت از عروسی مراجعت میکند تا هر وقت که در را بکوبد بی درنگ برای او بازکنند خوشابحال آن غلامان که آقای ایشان چون آید ایشان را بیدار یابد پس شما نیز مستعد باشید زیرا در ساعتی که گمان نمی‌برید بر انسان می آید.
۴ ـ تورات : و نهالی از تنه یسی بیرون آمده و شاخه ای از ریشه هایش خواهد شکفت و روح خدا بر او قرار خواهد… گرگ با بره سکونت خواهد کرد و پلنگ با بزغاله و گوساله و شیر و پرواری با هم و طفل کوچک آنها را خواهد راند در تمامی‌کره مقدس من ضرری نخواهد کرد زیرا که جهان از معرفت خدا پرخواهد شد.
۵ ـ زبور : شریران منقطع خواهند شد و اما منتظران خداوند وارث زمین خواهند شد. هان بعد از اندک زمان شریر نخواهد بود در مکانش تامل خواهید کرد و نخواهید بود و اما حلیمان وارث زمین خواهند شد و میراث آنها خواهد بود.
بنابر این با بررسی ادیان الهی و کتب دینی به این نتیجه می رسیم که اعتقادبه مهدی موعود(عج ) تنها به تفکرات شیعه یا مسلمین منحصر نمی‌گردد هر جندنابترین اعتقادات مربوط به شیعه می‌باشد اما بطور عام تفکر آخر زمان و منجی بشریت در تمام ادیان الهی مشترک است .
تهیه و تدوین : حسن بسطامی
ارسالی : خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی در ایلام
منابع و ماخذ
۱ ـ اصالت مهدویت از جهت اتفاق مسلمانان و اجماع شیعه و اهل سنت
۲ ـ اصالت مهدویت از جهت نقش آن در عمل و برقراری عدالت و به ثمر رساندن انقلاب اسلامی
۳ ـ اصالت مهدویت از جهت قبول امم و امتان آن در بشارت پیامبران و ادیان الهی
۴ ـ اصالت مهدویت تالیف حضرت آیت الله العظمی‌شیخ لطف الله صافی
اعتقاد به مهدی موعود(عج ) , تنها به تفکرات شیعه یا مسلمین منحصر نمی‌گردد هر چندنابترین اعتقادات , مربوط به شیعه می‌باشد

About admin

Check Also

ظهور حضرت مسیح در عصر حضرت مهدی(ع)

طبق روايات متواتر اسلامي، آن بزرگوار داراي دو غيبت است: غيبت صغري و غيبت كبري و در عصر غيبت صغري رابطه با آن حضرت(ع) توسط نواب خاصشان برقرار ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *