Home / Uncategorized / سپیده آخرالزمان

سپیده آخرالزمان

سپیده آخرالزمان

در افسانه‌های قدیمی‌یونان، تاریخ انسان به پنج دوره زیر تقسیم شده بود:
۱٫ دوره طلایی ۲٫ دوره نقره‌ای ۳٫ دوره برنزی ۴٫ دوره قهرمانان ۵٫ دوره آهن.
عصر طلایی، دوره رفاه، آسایش، خوشبختی و برکت بود. ولی در دوره‌های بعدی، زشتی‌ها و بدی‌ها رخ نشان داده و با گذشت ایام، جای خوبی‌ها را می‌گرفت. تا اینکه در دوره آهن، بدی به بیشترین حدّ خود می‌رسید. هسیودوس، این دوره را، به عنوان دوره تلخی‌ها، جنگ‌ها، مرارت‌ها و ناخوشی‌ها معرفی می‌کند. البته دوره بعدی، دوباره دوره طلایی خواهد بود و انسان‌ها برادروار، در کنار یکدیگر، به زندگی خود ادامه خواهند داد.
در افسانه‌های هند قدیم نیز، دوره‌های حالت مشابهی نشان می‌دهد. بنا به عقیده آنان، زندگی به بشر، در اعصار مختلفی طبقه‌بندی شده است. اولین دوره ‹‹کریتایوگا›› (عصر طلایی) است. در این عصر انسان‌ها عمر طولانی بوده، و در میان آنها بدی، کینه، نفرت، غرور و مانند آن پیدا نمی‌شود. در دوره بعدی، ‹‹ ترتایوگا››، درستی و امانت‌داری، کم می‌شود. در دوره ‹‹دواپرایوگا›› بشر از اصالت دور می‌شود و انحرافات بروز می‌کند. خوبی‌ها به انتها می‌رسد و سقوط انسان‌ها شروع می‌شود. در نهایت هم، ناخوشی و بدبختی و ذلت، خود را ظاهر می‌سازد. دوره کالی یوگا (دوره آهن)، دوره سقوط و انحراف است. ترس، مرض، فقر و گرسنگی، حاکم بر سرنوشت بشر است. ولی از پی آن، دوباره دوره ‹‹کریتایوگا›› ظاهر خواهد شد. عصر کمال و زیبایی‌ها، مجدداً از راه خواهد رسید.

ماهنامه موعود شماره ۶۵

About admin

Check Also

کودکان، آنلاین و مسئولان آفلاین!

یکصد و ششمین نشست از سلسله نشست‌های ماهانه فرهنگ مهدوی، با موضوع «کودکان آنلاین» با حضور کارشناسان حوزه جرم‌شناسی و دانش سایبری برگزار ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *