یک پرسش

پاپ بندیکت شانزدهم در دیدار از بازداشتگاه سابق آلمان نازی در آشویتس (۹/۳/۸۵) با تأیید ادعای کشتار یک و نیم میلیون یهودی به دست سربازان نازی این پرسش را مطرح کرد: «چرا هنگامی‌که این انسان‌ها که بیشتر آنها یهودی بودند جان خود را از دست می‌دادند خداوند سکوت کرده بود؟ در آن روز خداوند کجا بود؟ چرا خداوند اجازه داد این کشتار عظیم رخ دهد و شیطان پیروز شود»؟
سخنان پاپ مرا به تعجب انداخت. چرا رهبر کاتولیک‌های جهان این چنین، از ادعایی دفاع می‌کند که از سوی پژوهشگران اروپایی زیر سؤال رفته است؟ آنان در تحقیقات خود دروغ بودن هولوکاست را ثابت کرده‌اند. حتی حاضر شدند در دادگاه حضور پیدا کنند و به زندان بروند اما از عقیده خود دست نکشند. گویا رسم اروپاییان این چنین است که دانشمندان حقیقت‌گو را به پای میز محاکمه بکشانند؛ همانطور که گالیله را محاکمه کردند اما زمین کروی باقی ماند و ماه یک سیاره. بگذاریم تاریخ شاهد کشتارها و قتل‌عام‌های زیادی بوده است مثل قتل‌عامی‌که روسیه استالینی در جریان انقلاب کبیر راه‌انداخت و قتل عامی‌که از مسیحیان و مسلمانان انجام داد بی‌سابقه بود. نه، زیاد هم نباید به زمان‌های گذشته سفر کرد. در همین چند دهه اخیر نظامیان اسرائیلی در اردوگاه‌های صبرا و شتیلا، کفر قاسم، دیریاسین چه قتل عام‌هایی به راه‌انداختند. اگر چشمانمان را خوب باز کنیم مشاهده خواهیم کرد که خیابان‌های غزه و کرانه باختری رود اردن همه روزه از خون جوانان فلسطینی رنگین است. اسناد و مدارک این جنایت‌ها تماماً در آرشیو سازمان‌ها، نهادها و رسانه‌های ارتباط‌جمعی موجود است. اصلاً لازم نیست که شما به آرشیو این نهادها و سازمان‌ها مراجعه کنید کافی است که کتاب‌های تاریخی را اندکی ورق بزنید، آن وقت حقایق برای شما ملموس‌تر خواهد شد. اما پاپ مسئله‌ای را مورد تأیید قرار داده که به رغم گذشت ۵۷ سال از پایان جنگ جهانی دوم هنوز اسناد و مدارک «هولوکاست» منتشر نشده است. این سؤال را از پاپ دارم، چرا به قتل و عام‌هایی که به صورت مستند در تاریخ وجود دارد توجهی نمی‌کنید؟ چرا چشمان خود را به کشتار ملت فلسطین توسط نظامیان اسرائیلی بسته‌اید؟
جناب پاپ بر فرض اینکه تعدادی یهودی در اتاق‌های گاز یا کوره‌های آدم‌سوزی جان خود را از دست داده باشند، شما باید خداوند را مقصر معرفی کنید؟ و چشم خود را نسبت به تبهکارانی که مرتکب این ماجرا شده‌اند ببندید؟ جناب پاپ شما بهتر از هر کس می‌دانید که مسیحیان معتقدند اسارت بابل در سال ۵۸۷ قبل از میلاد و حمله امپراتوری روم به اورشلیم در سال ۷۰ میلادی نتیجه گوساله‌پرستی و به صلیب کشیدن حضرت مسیح(ع) توسط یهودیان است. آنان این دو مصیبت بزرگ را مجازات الهی در حقّ این قوم می‌دانند. اکنون این مسئله مطرح است فرض کنیم که ماجرای هولوکاست واقعیت دارد. جناب پاپ فکر نمی‌کنید این هم یک نوع مجازات الهی باشد. پیشنهاد می‌کنم قبل از پاسخ دادن به این سؤال کتاب‌های تاریخی که راجع به فعالیت آنان در اروپا نوشته شده است را مطالعه کنید تا جوابی نزدیک‌تر به واقعیت به این پرسش دهید. به هر حال آنچه که مایه تأسف است این است که رهبر کاتولیک‌های جهان سنگ حمایت از یهودیان صهیونیست‌ را چنان به سینه می‌زند که حتی حاضر است به خداوند اعتراض کند و تا مرز مقصر معرفی کردن باری‌تعالی پیش رود. آیا وظیفه روحانیون حفظ حریم الهی نیست؟ جناب پاپ راستی هنگامی‌که به زعم خودتان (مسیحیان) حضرت مسیح بر صلیب نهاده شد – گذشته از اختلاف نظرهایی که در ماجرای عمل تصلیب وجود دارد- آن زمان خداوند کجا بود و چرا گذاشت شیاطین بر مسیح پیروز شوند و هزاران سؤال دیگر که مجال بیان آنها نیست.

ماهنامه موعود شماره ۶۵

About admin

Check Also

آنارشیسم و نهضت ضد جهانی سازی -۲

در سال هاي پاياني دهة 70، مبارزاني كه تحت تاثير ديدگاه هاي آنارشيستي، صلح طلبي، نهضت طرفداري از حقوق زنان و نهضت طرفدار محيط زيست قرار گرفته ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *