Home / Uncategorized / نقشه‌ای به ناکجا آباد

نقشه‌ای به ناکجا آباد

رینهارت اسرائیلی، امیدوار است با نوشتن کتاب جدیدش، عضو کوچکی از این مبارزه باشد. وی می‌نویسد: در طول تاریخ اشغال، این اولین بار است که بعضی از مردم اسرائیل نیز در کنار فلسطینی‌ها با نظامیان صهیونیست پای همین دیوار مبارزه می‌کنند و به سوی پیشرفته‌ترین ادوات جنگی سنگ پرتاب می‌کنند.

 در جو سیاسی حاکم بر سالهای اخیر اروپا و آمریکا تقریباً هر صدایی که به نوعی بویی از انتقاد علیه اسرائیل داده است، خاموش شده است و این در حالی ‌است که تا به امروز بسیاری از نویسندگان و متفکران یهودی و غیر یهودی از انیشتین تا هانا آرنت به این رویه اعتراض کرده‌اند. در میان این متفکران معترض شاید نام “تانیا رینهارت” که چند سال پیش کتاب “چگونگی پایان جنگ ۱۹۴۸” را نوشته بود چندان معروف نباشد؛ ولی نکته مهم اسرائیلی بودن اوست. چرا که تمام این کشتارها برای رضایت و امنیت شهروندان شهرک نشین و خوش نشین اسرائیلی است.

تانیا رینهارت یکی از دلایل موفقیت لابی‌های صهیونیست در اروپا و آمریکا را در عدم آگاهی مردم جهان از آنچه در سرزمین‌های اشغالی می‌گذرد، می‌داند. او می‌گوید جنایات اسرائیل برای مردم جهان، دفاع از حقوق و ارزش‌های یک “دین” (یهود) تعریف شده است. مردم در سراسر جهان فکر می‌کنند اسرائیل برای موجودیت خود و برای اینکه در مقابل فلسطینی‌ها زنده بماند، دیوار می‌کشد و فلسطینی‌ها را می‌کشد. تانیا رینهارت در گفتگوی اخیر خود با سایت زینت با استناد به خبرهایی که حتی در خود روزنامه‌های صهیونیستی منتشر می‌شوند هدف از نگارش کتاب جدید خود “نقشه راه به ناکجا” را تعریف داستان واقعی سرزمین های مقدس عنوان کرده است.

داستان اصلی این کتاب زمانی را روایت می‌کند که اسرائیلی‌ها به حمایت دوستان غربی خود سعی در انعقاد قرارداد صلحی با مضمون “نقشه راه” هستند. بعد از نیم قرن اشغال سرزمین‌های فلسطینی، اسرائیلی‌ها با تطمیع بعضی جناح‌های فلسطینی، طی تلاش‌های چند ساله برای برقراری صلح در سرزمین‌های مقدس تنها ارمغانی که داشتند نقشه‌ای جعلی به نام “نقشه راه” بود. فلسطینی‌های تحت رهبری محمود عباس این طرح را پذیرفتند و آن طرف‌تر، رفقای غربی صهیونیست‌ها با بوق‌های رسانه‌ای خود صلحی تاریخی را جشن گرفتند، غافل از این که نظامیان تحت امر شارون هنوز به کشتار خود ادامه می‌دادند.

رینهارت اگرچه خود یهودی و از همه مهمتر اسرائیلی است، ولی وقتی صحبت از جشن صلح و دموکراسی به میان می‌آید؛ از خواننده درباره ترور مقامات ارشد دولت حماس می‌پرسد:

“این چگونه صلحی است که مقامات دولتی که با انتخاباتی دموکراتیک بر سر کار آمده‌اند باید ربوده یا کشته شوند؟! مگر خود آمریکایی‌ها اصرار نداشتند که برای برقراری دموکراسی باید انتخابات برگزار شود و حالا که حماس با همان انتخابات بر مسند امور نشسته کمک‌های مالی خود را به مردم فلسطین به بهانه اینکه این گروه تروریست است، قطع کرده‌اند.”

به هر حال گذشته از این افشاگری‌ها که احتمالاً گوش لابی‌های صهیونیستی از آنها پر است، رینهارت با وجود اینکه عنوان و موضوع کتابش بررسی نقشه راه و معاهدات صلح یک طرفه فلسطین است، هدف اصلی از تحریر این کتاب را روایت تاریخ چند ساله اخیر فلسطین عنوان کرده است.

او می‌گوید همه آنها که باید بدانند و می‌دانند که “نقشه راه” نقشه‌ای جعلی است که صهیونیستها کشیده‌اند و راه به هیچ کجا ندارد. و نکته قابل بحث این است که با وجود تلاش لابی‌های صهیونیست در غرب و ساکت کردن چند صد روزنامه نگار و سیاست مدار بزرگ و کوچک برای آرام جلوه دادن منطقه در سالهای اخیر، اعتراض جهانیان به جنایتهای اسرائیل بیش از پیش شده است. رینهارت شهرک نشین می‌نویسد در سالهای اخیر اگرچه نقشه راه گسترش یافته و به عبارت دیگر اسرائیل دیوار بیشتری ساخته، ولی خروج سال گذشته شهرک‌نشین‌ها از نوار غزه نشان داد ساخت دیوار، امنیت نمی‌آورد و راهکار معقول‌تری لازم است.

این نویسنده یهودی اعتقاد دارد ارزش‌هایی مثل عدالت، وحدت، قوانین بین المللی و … شاید در سیاست بازی‌های اشخاص پشت پرده کم رنگ شوند، ولی در ذهن و دل مردم رنگ نمی‌بازد و باعث می‌شود مردم سرزمینی حتی پس از نیم قرن هنوز به مبارزه علیه اشغال‌گری ادامه دهند. وی می‌گوید: همین مقاومت باعث زنده ماندن مردم فلسطین در طول این سالها بوده است.

رینهارت در مصاحبه با زینت امیدوار است با نوشتن کتاب جدیدش، عضو کوچکی از این مبارزه باشد. وی  می‌نویسد: در طول تاریخ اشغال، این اولین بار است که بعضی از مردم اسرائیل نیز در کنار فلسطینی ها با نظامیان صهیونیست پای همین دیوار مبارزه می‌کنند و به سوی پیشرفته‌ترین ادوات جنگی سنگ پرتاب می‌کنند.

کتاب نیوز

About admin

Check Also

با امام عصر (ع) در عزای امام حسین (ع)

گزيده‌اي از زيارت ناحية مقدسه...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *