Home / مقالات / مطالعات فرهنگی / ترفندهای استعمار / آمریکا چگونه جهان را شنود مى‏کند؟

آمریکا چگونه جهان را شنود مى‏کند؟

شنودآمریکا حدود دویست هزار مأمور مخفى، شمار زیادى ماهواره‏هاى جاسوسى و بانک‏هاى اطلاعاتى عظیمى را در اختیار دارد. این کشور، هم چنین کامپیوترهاى مجهز به نرم‏افزارهاى تجزیه و تحلیل دارد که هر ساله صدهزار ره‏گیرى اطلاعاتى از انواع مختلف را مورد بررسى قرار مى‏دهند.شنود دایم ارتباطات از راه دور در سراسر جهان موبایل، فکس، اى.میل و ارتباطات انفورماتیک و هم چنین دریافت و تحلیل تصاویر ماهواره‏اى، در حوزه وظایف سازمان امنیت ملى‏آمریکا  (NSA) است.

 این آژانس که مقر آن در فورت مید قرار دارد،صد هزار نفر را در استخدام خودش دارد که این افراد در مراکز مختلف در آمریکا وایستگاه‏هاى شنود مستقر در خارج، به کار مشغول‏اند، آژانس امنیت ملى حدود ۹۵% ارتباطات از راه دور را در سراسر جهان تحت کنترل دارد. این حجم عظیم‏اطلاعات به وسیله ابرکامپیوترهاى مجهز به نرم‏افزارهاى تجزیه و تحلیل، مورد بررسى دقیق قرار مى‏گیرد.
 

  • اینترنت، تحت کنترل شدید

بى‏شک ارتباطات افراد بر روى شبکه اینترنت، تحت کنترل شدید قرار دارد، کاملاً محتمل است آژانس امنیت ملى

 ایالات متحده با توجه به محتواى ارتباطات روى شبکه، هر لحظه‏آن‏ها را کنترل کند، میهن‏پرستى آمریکایى به گونه‏اى است که همه شرکت‏هاى ارایه دهنده خدمات اینترنتى که اکثرشان آمریکایى هستند به آژانس امنیت ملى کشورشان اجازه‏مى‏دهند، داده‏هاى مشتریان‏شان را کنترل کند.

مدتى است که به طور مداوم این نجوا به گوش مى‏رسد که شرکت عظیم کامپیوترى مایکروسافت پیوند نزدیکى با آژانس امنیت ملى آمریکا دارد، البته این همکارى‏ها در چارچوب‏عملیات شنود و ره‏گیرى انجام مى‏شود. باید بگوییم تنها، آژانس امنیت ملى آمریکا اینترنت را تحت کنترل ندارد، بلکه تقریباً تمام سازمان‏هاى اطلاعاتى آمریکا سرویس‏هاى ره‏گیرى وکنترل خاص خودشان را در مورد اینترنت دارا هستند، این موضوع از CIA تا حتى سرویس اطلاعاتى نیروى دریایى آمریکا را شامل مى‏شود.

 

  • رسوایى اشلون

در سپتامبر ۱۹۹۸، نمایندگان پارلمان اروپا در گزارشى شدیداللحن، شنود سیستماتیک ارتباطات مخابراتى در کشورهاى اتحادیه اروپا به وسیله آمریکا را افشا کردند و رسماً ازواشنگتن توضیح خواستند، این تقاضا تاکنون پاسخى نیافته است. دقیقاً قبل از پارلمان اروپا، یعنى در ماه‏هاى آوریل، مه و ژوئیه همان سال، سه تن از نمایندگان مجلس ملى فرانسه به‏نام‏هاى ژرژ سار، رونه آندره و ژان دوگل در مجلس پرسش‏هایى از دولت فرانسه درباره یک سیستم شنود اطلاعاتى جهانى مطرح کردند. نمایندگان عضو پارلمان اروپا مى‏گویند قبل ازانتشار کتابى به وسیله یک محقق نیوزیلندى، از وجود چنین سیستمى باخبر نبوده‏اند. این کتاب که
قدرت مخفى (Secret Power) نام دارد در سال ۱۹۹۶ به وسیله

نیگى هاگرمنتشر شده است. در این کتاب، هاگر به طور جزیى از همکارى مخفى بین آمریکایى‏ها و انگلیسى‏ها در چارچوب پیمان یوکوزا پرده بر مى‏دارد. دیگر اعضاى این پیمان را کانادا، استرالیا و نیوزیلند تشکیل مى‏دهند. مطبوعات از این ماجرا باخبر مى‏شوند. هفته‏نامه کوریه انترناسیونال و به دنبال آن هفته نامه نوول ابسرواتور روى جلدشان را به پرونده‏هاى‏شنودهاى جهانى آمریکا اختصاص مى‏دهند. رسانه‏هاى صوتى و تصویرى فرانسه، فیلمى ویدیویى، از ایستگاه دریافت اطلاعات منویث هیل در انگلستان پخش مى‏کنند. به سرعت‏ترس در فرانسه حاکم مى‏شود. دیگر هیچ تماس تلفنى، فکس یا ایمیلى بدون فکر کردن به آژانس امنیت ملى آمریکا برقرار نمى‏شود. همگان از خودشان مى‏پرسند: آیا من یکى ازکلمات کلیدى را که روزنامه‏ها نوشتند، در مکالمه‏ام بر زبان آوردم؟ کاربر اینترنت یا مدیر تجارى فلان آژانس تبلیغاتى پرسش‏هایى از این دست را از خودشان مى‏پرسیدند.

شبکه اشیلون براى سرویس‏هاى اطلاعاتى و ضدجاسوسى فرانسه کاملاً شناخته شده است. حتى سرویس‏هاى ویژه فرانسوى در چارچوب قراردادهاى همکارى اطلاعاتى بین‏سرویس‏هاى غربى، از خدمات شبکه اشلون نیز بهره‏مند شده‏اند.

پرسش این جاست که علت وجودى سیستم اشلون چیست و چرا به یکباره وجود این سیستم تا این اندازه اهمیت یافت؟ برخلاف تصور، پاسخ این پرسش چندان مشکل نیست.ایالات متحده با ایجاد این سیستم، در پى حفظ رهبرى و برترى جهانى‏اش در تمام زمینه‏ها است. فرانسه نیز با سیستم اشیلون خودش، مى‏خواهد استقلال و حاکمیت‏اش را حفظ کند، در مقام مقایسه باید اضافه کرد که ایالات متحده، میلیاردها دلار در عرصه تکنولوژى فضایى هزینه مى‏کند و فرانسه نیز در مقابل از دانش فنى عالى و شناخته شده‏اى، در زمینه پرتاب‏موشک به فضا بهره مى‏برد و بالاخره این که هر دو کشور مى‏خواهند هواپیماهاى جنگى و غیرجنگى‏شان را به تمام جهان بفروشند. پس هر دو به سیستم اشلون نیاز دارند.

هفته‏نامه فرانسوى نوول ابسرواتور موفق شده است مصاحبه‏اى با ویلیام اودم، رئیس سابق آژانس امنیت ملى آمریکا در زمان ریاست جمهورى رونالد ریگان، داشته باشد. اودم در این‏گفت‏وگو در پاسخ به اتهام‏هایى که فرانسویان علیه آمریکایى‏ها درباره شنود متحدان ‏شان مطرح مى‏کنند، با وقاحت و لحنى تحقیرآمیز مى‏گوید: بى‏شک چنین عملیاتى وجود دارد. اماخوب که چه؟ رسوایى ماجرا کجاست؟ همه دنیا سعى مى‏کنند جاسوسى کنند و شما فرانسوى‏ها جلوتر از همه. اما شما خودتان را در گوشه‏اى پنهان کرده‏اید. ما قراردادهایى باانگلستان و کشورهاى مشترک‏المنافع و هم چنین، ابزار و امکانات قابل توجهى داریم. شما باید سال‏ها تلاش کنید و میلیاردها دلار هزینه کنید تا به سطح ما برسید.


  • محدودیت‏هاى آژانس امنیت ملى آمریکا

آژانس‏هاى اطلاعاتى آمریکا با وجود در اختیار داشتن ابزار فنى، مالى و انسانى فوق‏العاده، باز هم نمى‏توانند همه چیز را ببینند و شنود کنند. هم چنین فراوانى بیش از حد اطلاعات، مانع بررسى دقیق آن‏ها مى‏شود، شمار اطلاعات خیلى مهمى که از دید و شنود ماشین جاسوسى عظیم آمریکا پنهان مى‏ماند نیز کم نیست، تا جایى که مردان اطلاعاتى آمریکا از اطلاعات گول زننده صحبت مى‏کنند.

آژانس امنیت ملى آمریکا نتوانسته است حوادث و وقایع مهمى مثل سوءقصدهاى پیاپى علیه سفارت‏خانه‏هاى آمریکا در آفریقا، عملیات آزمایش هسته‏اى هند و شلیک موشک‏بالستیک کره شمالى بر فراز ژاپن را ره‏گیرى کند، و البته دلایل آن نیز چنین است:
هند تمام کابل‏هاى ارتباطى حساس را زیر زمین دفن کرده بود، کره شمالى کارخانه‏هاى نظامى‏اش رازیر زمین ساخته، و در آفریقا کامپیوترهاى متصل به اینترنت هنوز خیلى کمتر از تلفن است.

در فورت مید، تحلیل‏گران عکس‏هاى ماهواره‏اى کاملاً به خشم مى‏آیند. آن‏ها با همه قدرت‏شان و به ویژه با وجود در اختیار داشتن قوى‏ترین و کارآمدترین کامپیوترها، باز هم از رقابت‏با انسان در یک زمینه بسیار مشکل که بخشى از وجود آدمى است، ناتوان‏اند: هوش و فراست. آن‏ها متوجه مى‏شوند که ابزارهاى انسانى نیز با تمام کارایى و اهمیت‏شان بالاخره ظرفیت‏محدودى دارند. مهم‏ترین خطرى که کارآیى آژانس امنیت ملى را تهدید مى‏کند، گرفتار شدن در دام کلیشه‏ها و سکون است. در فورت مید، سالانه هزاران تن کاغذ خمیر مى‏شود. واین همه ماجرا نیست: پیشرفت و فراگیرى ابزارهاى رمزگذارى در سراسر جهان، به شکل قابل توجهى، مانع مطالعه اطلاعات جمع‏آورى شده از سوى آژانس امنیت ملى شده است.مثل تمام سرویس‏هاى اطلاعاتى جهان، این آژانس نیز حجم زیادى از پیام‏هاى رمزگشایى نشده را حفظ مى‏کند، به امید این که روزى بتواند این پیام‏ها را رمزگشایى کند یا این که روزى‏دستگاهى پیش‏رفته‏تر براى این اقدام ساخته شود، اما وقتى این روز فرا رسید و آن پیام‏ها هم رمزگشایى شد، آیا در جوامع جهانى شده امروز که سرعت حرف اول است، چنین‏اطلاعاتى دیگر بى‏فایده نخواهند بود؟

دقیقاً به همین دلیل است که آژانس امنیت ملى آمریکا، بى‏وقفه در پى آن است که کدهاى ویژه برنامه‏هاى رمزگذارى شده را در اختیار داشته باشد. حتى براى این منظور، خود آژانس‏امنیت ملى به تأسیس شرکت‏هاى سازنده دستگاه‏هاى رمزگذارى براى رقابت در این بازار اقدام کرده است. هم چنین آژانس براى رسیدن به اهدافش در ارتباط نزدیکى با سازندگان‏تلفن‏هاى همراه و ماهواره‏اى قرار مى‏گیرد. روابط آژانس امنیت ملى با بخش خصوصى، گاه خیلى گرم و صمیمانه است. به عنوان مثال، همگان مى‏دانند که دفتر مشاوره‏اى بسیارمعروف "Andersen Cosutting" یکى از متحدین خصوصى ویژه آژانس امنیت ملى آمریکا است. اوایل امسال نیز قراردادى بین آژانس و گروه مشاوره‏اى یاد شده

 به امضا رسیده‏است که براساس آن آژانس امنیت ملى در قبال دریافت مشاوره به مدت یک سال، ۱۳/۸ میلیون دلار به گروه مشاوران یاد شده مى‏دهد.

آژانس امنیت ملى براى فراگیر کردن استاندارد رمزگذارى خودش در ایالات متحده، به شکلى خستگى‏ناپذیر تلاش و مبارزه کرده است و تا اندازه زیادى، مارک زیمر، برنامه‏نویس‏نرم‏افزار معروف  PGPرا تحت فشار قرار داده است. شایع است که سرویس‏هاى اطلاعاتى آمریکا با دست‏کارى در این نرم‏افزار از آن در راه شنود استفاده مى‏کنند.                                                   
                                                           
منبع: ماهنامه سیاحت غرب

About admin

Check Also

آنارشیسم و نهضت ضد جهانی سازی -۲

در سال هاي پاياني دهة 70، مبارزاني كه تحت تاثير ديدگاه هاي آنارشيستي، صلح طلبي، نهضت طرفداري از حقوق زنان و نهضت طرفدار محيط زيست قرار گرفته ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *