Home / مقالات / مطالعات فرهنگی / غرب و غرب شناسی / فشارگروه”ایپک”بر روی روسای جمهور امریکابرای جانبداری از اسرائیل

فشارگروه”ایپک”بر روی روسای جمهور امریکابرای جانبداری از اسرائیل

در پی انتشار یک مقاله از دو استاد از اساتید دانشگاههای امریکا در انتقاد شدید از لابی صهیونیستها و نفوذ گسترده انها در نهادهای مهم تصمیم گیری در این کشور،‌ جرج سوروس میلیاردر یهودی در امریکا نیز به منتقدان لابی صهیونیسم پیوسته است .

به گزارش سرویس بین الملل اندیشمندان به نقل از رویترز، جرج سوروس در شماره جدید نشریه " نیویورک ریویو او باکس" با نفوذ کمیته روابط عمومی امریکا و اسرائیل (‌ایپک )‌ درواشنگتن مخالفت کرده و گفته است روابط مستحکم کاخ سفید با اسرائیل مانعی در برابر دستیابی به حل و فصل مسالمت امیز کشمکش اسرائیل و فلسطینیان است.

سوروس که یهودی است اما هیچگاه در امور اسرائیل وارد نشده استدلالهایی را مطرح کرده است که در جهان اکادمیک و موسسات مطالعاتی تخصصی در زمینه سیاست خارجی و نیز در میان برخی از یهودیان امریکایی جنجال شدیدی راه‌انداخته است .

سوروس گفته است گروه فشار طرفدار اسرائیل در امریکا به طور چشمگیری در سرکوب نقد و انتقاد موفق بوده است .

وی افزوده است سیاستمدارانی که با این شیوه مخالفت می‌کنند خودشان را در معرض خطر قرار می دهند و شخصیتشان را به مخاطره می اندازند .
مایکل اوربن مورخ در کنفرانس امسال ایپک که مارس گذشته تشکیل شد گفت ایپک صرفا یک گروه فشار حامی اسرائیل نیست.

وی در سخنرانیهای اصلی کنفرانس ایپک افزود ایپک تجسم یک باور قدیمی‌به قدمت خود ملت امریکاست مبنی بر اینکه اعتقاد به کشور یهودی به مثابه اعتقاد به کشور امریکاست.

این جنجال مدت زمان طولانی یعنی از حدود یک سال پیش علنی شده است، زمانی که استیون وولت در دانشگاه هاروارد و جان میرشایمر در دانشگاه شیکاگو مقاله ای طولانی با عنوان " گروه فشار اسرائیل " منتشر کردند و به گروه ایپک به شدت حمله ور شدند. این انتقاد شدید اللحن از هنگام تاسیس
ایپک در سال هزار و نهصدو پنجاه و سه میلادی بی سابقه بوده است .

ایپک هم اکنون بیش از صد هزار عضو دارد و در زمره یکی از قویترین و متنفذترین گروهها در امریکاست که نفوذ سیاسی ان را می توان با گروههای فشاری مانند " نشنال رایفل اسوسیشن " یا انجمن ملی سلاح مقایسه کرد .

در کنفرانس سالانه ایپک درواشنگتن دمکراتها و جمهوریخواهان که دو قطب حیات سیاسی امریکا به شمار می روند شرکت می‌کنند .

میرشایمر و وولت در این مقاله گفته‌اند گروه فشار ایپک همواره روسای جمهور امریکا را برای جانبداری شدید از اسرائیل متقاعد کرده‌اند.

این دو نفر در مقاله شان نوشته‌اند حمایت شدید از اسرائیل و تلاشهای مرتبط با ترویج دمکراسی به تحریک افکار عمومی عربی و اسلامی منجر شده و نه تنها امنیت امریکا بلکه امنیت تمام کشورهای جهان را در معرض خطر قرار داده است .

این دو افزوده‌اند هیچ گروه فشار دیگری تاکنون موفق نشده است سیاست خارجی امریکا را از مسیر منافع ملی این کشور منحرف کند . این در حالی است که امریکاییها معتقدند منافع کشورشان و اسرائیل ضرورتا با یکدیگر مطابقت دارد.

نظرسنجی های بین المللی نشان می دهد امریکا که روزی میانجی بیطرف در خاورمیانه تلقی می‌شد اکنون در بیشتر کشورهای عربی به عنوان حامی‌کامل اسرائیل محسوب می‌شود.

تحرکات صلح از هنگام شکست مذاکرات اسرائیل و فلسطینی ها در سال دو هزار میلادی در اواخر دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون تقریبا متوقف مانده است .

کاخ سفید که جهان عرب را به اهمال نسبی متهم می‌کند اعلام کرده با وجود سستی سیاسی رهبران اسرائیلی و فلسطینی امیدوار است در دوره باقیمانده از ریاست جمهوری جرج بوش رئیس جمهور امریکا به صلح تشویق شود.

میرشایمر وولت گفته‌اند فشارهای اسرائیل و گروه حامی ان در تصمیم سال دو هزارو سه میلادی برای حمله به عراق که دشمن سرسخت اسرائیل بود نقش اساسی داشته است .

میرشایمر و وولت هیچ ناشری را در امریکا نیافتند که مقاله شان را منتشر کند تا زمانیکه مقاله انها سرانجام در نشریه ریویو او باکس منتشر شد انها خاطر نشان کردند تصور این مطلب دشوار است که یک رسانه برجسته در امریکا این مقاله را منتشر کند .

از این مقاله انتقادات زیادی شده است .

برخی ها میرشایمر و وولت را به یهودی ستیزی متهم کرده‌اند و این انتقادات را بیشتر دانشگاهیهای محافظه کار و طرفداران سیاسی روابط کنونی بین واشنگتن و اسرائیل مطرح کرده‌اند.

جرج سوروس نیز در این جنجال شرکت و گفته است در امریکا درباره سیاست این کشور در خاورمیانه به طور خودجوش حالت کنجکاوی به وجود امده است اما تازمانی که ایپک نفوذ قدرتمندانه اش را در حزبهای دمکرات و جمهوریخواه حفظ می‌کند این روند نمی تواند به تحولی بزرگ تبدیل شود.

حقیقت نفوذ ایپک را در واشنگتن از اینجا می توان فهمید که اسرائیل در اینده بزرگترین مقصد کمکهای امریکا در جهان است.

میرشایمر و وولت در حال حاضر تلاش می‌کنند مقاله شان را گسترش و ان را به کتاب تبدیل کنند که انتظار می رود این کتاب را انتشارات " ورار وشتراوس وگرو " ماه سپتامبر اینده منتشر کند.

این انتشاراتی به گزارشها مبنی بر اینکه به این دو مولف هفتصد و پنجاه هزار دلار به عنوان پیش پرداخت داده و نیز قصد دارد یک میلیون نسخه از ان را منتشر کند ‌واکنشی نشان نداده است .

همچنین یک انتشاراتی بزرگ دیگر یعنی سیمون اند شوستر اعلام کرده است نه تنها می توان انتقاداتی را از اسرائیل منتشر کرد بلکه می توان درامد خوبی هم به دست اورد.

کتاب جیمی‌کارتر به نام " فلسطین؛ صلح نه نژادپرستی " در صدر پرفروشترین کتابهای نوامبر گذشته بوده است و سه ماه این کتاب در صدر کتابهای پرفروش قرار داشت و همچنان فروشش خوب است.

ویکتوریا مییر سخنگوی سیمون اند شوستر گفته است کتاب کارتر در ابتدا سیصد هزار نسخه منتشر شد و اکنون چهارصد و هشتاد و پنج هزار نسخه دیگر ان زیر چاپ است.

کتاب کارتر و و اشاره های وی به تبعیض نژادی بیش از انکه در اسرائیل خشم افرین باشد در امریکا خشم ایجاد کرده است چرا که در اسرائیل چپگرایان مخالف اشغال کرانه باختری،‌ دولت اسرائیل را سالهاست به تبعیض نژادی متهم می‌کنند و تبعیض نژادی در اسرائیل عادی شده است و دیگر در قبال ان حساسیتی وجود ندارد .

کارتر در پاسخ به این اتهامات که وی یهودی ستیزی می‌کند گفت درباره موضوعاتی حرف زده است که درباره انها به طور عادی و ازادانه در اسرائیل صبحت می‌شود اما به ندرت پیش می اید در امریکا چنین حرفهایی مطرح شود.

کارتر به هنگام سفرهایش برای معرفی کتابش در مطلبی به روزنامه لس انجلس تایمز گفت علت انکه از هرگونه انتقادی از سیاستهای دولت اسرائیل خودداری می‌شود فشارهای غیر عادی است که کمیته روابط عمومی امریکایی اسرائیلی اعمال می‌کند و هیچ صدای مخالف مهمی در مقابل این سیاستها وجود ندارد .

کارتر افزوده است اگر اعضای کنگره امریکا از یک موضع متوازن بین اسرائیل و فلسطین حمایت کنند برای انها تقریبا به مثابه خودکشی سیاسی خواهد بود.

اورین نیز گفت کتاب کارتر و مقاله میرشایمر و وولت، ‌هردو حاوی فرضیه های مکارانه ای است و دچار همان عیب هستند یعنی انکه نفت به عنوان یک عنصر در سیاستهای امریکا در خاورمیانه نادیده گرفته شده است .

About admin

Check Also

آنارشیسم و نهضت ضد جهانی سازی -۲

در سال هاي پاياني دهة 70، مبارزاني كه تحت تاثير ديدگاه هاي آنارشيستي، صلح طلبي، نهضت طرفداري از حقوق زنان و نهضت طرفدار محيط زيست قرار گرفته ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *