Home / مقالات / مطالعات فرهنگی / ترفندهای استعمار / فرقه قادیانیه فرقه‏اى مدعی در مباحث مهدویت

فرقه قادیانیه فرقه‏اى مدعی در مباحث مهدویت

قادیانیه فرقه دست ساخته استعمار انگلیس است که برای تضعیف قدرت مسلمانان در جهان خصوصا منطقه هند و پاکستان و به منظور انحراف افکار مسلمانان و به یغما بردن منابع طبیعی آنها به وجود آمد. همان طور که خواهد آمد هدف این فرقه جز خدمت به استعمار انگلیس و وادارکردن مردم آن خطه به تمکین در برابر خواسته های آنها نیست.

موسس این فرقه غلام احمد قادیانى است. غلام احمد در سال ۱۸۳۹م در روستایى به نام قادیان از شهرستان گرداس پور پنجاب از ایالت‏هاى هند متولّد شد و در سال ۱۹۰۸میلادی در شهر لاهور در پاکستان از دنیا رفت و جسد او به قادیان منتقل و در آنجا به خاک سپرده شد.(۱)

غلام احمد بیشتر وقت خود را صرف فراگیرى علوم اسلامى، مباحثات علمى و موعظه مردم مى‏کرد. منطق، فلسفه، علوم دینى وادبى را نزد اساتید خود فرا گرفت، و علم طبابت را نزد پدرش که طبیب ماهرى بود آموخت.(۲)

وى زمانى که کشیشان مسیحى به تبلیغات گسترده‏اى در شبه قاره هند اقدام کرده بودند، به مبارزه با آنها پرداخت و در این باره کتاب "براهین احمدیه" را به نگارش درآورد.

غلام احمد تألیفات زیادى داشته و متجاوز از هفتاد جلد کتاب، رساله و مقاله به زبان اردو، عربى و فارسى از وى بر جاى مانده است که در مجموعه‏اى به نام "روحانى خزائن" در بیست و دو جلد گردآورى شده و توسط پیروان وى در پاکستان به چاپ رسیده است.

برخى از مهم‏ترین کتاب‏هاى وى عبارتند از: "براهین احمدیه" در اثبات حقانیت قرآن، پیامبر و دین اسلام، "سیره الابدال" درباره علامات و نشانه‏هاى عبادالرحمن؛ "مواهب الرحمن" در بیان معجزات و عقاید غلام احمد و حمایت‏هاى الهى از وى؛ "نجم الهدى" در معرفى غلام احمد و دلایل دعوت و بعثت وى؛

"حقیقه المهدى" حاوى دلایل مسیح و مهدى بودن غلام احمد؛ "لُجّه النور" مشتمل بر رساله‏ها و نامه‏هاى وى براى علماى عرب، شام، عراق و خراسان؛ "خطبه الهامیه" بیانگر الهامات و وحى خداوند بر او و مطالبى در مورد دلایل بعثت وى و این که او مسیح موعود است؛ "اعجاز مسیح" در تفسیر سوره حمد؛ "تبلیغ اسلام" حاوى نامه‏هاى وى به بزرگان عرب و فارس، تأیید دولت انگلستان، تبلیغ، دعوت و پذیرش مردم نسبت به سخنان و ادعاهاى وى.

تاریخ پیدایش احمدیه به سال ۱۸۸۹میلادی برمى‏گردد که وى در سن چهل سالگى اعلام کرد مورد وحى و الهام الهى قرار دارد و از کسانى است که خداوند هر صد سال یکى از آنها را برمى‏انگیزد تا دین اسلام را تجدید کند و ادعا کرد که از طرف خداوند مأمور است از مردم بیعت بگیرد.

وى مدعى بود مخالفانش به صورت غیر طبیعى کشته خواهند شد و نیز مدعى بود که هنگامى که بیمارى طاعون انتشار یافته بود، به واسطه او بیماران به صورت معجزه آسا شفا یافته‏اند، و این امور را دلیل بر حقانیت خود مى‏دانست.(۳)

پی نوشت:

۱ – روحانى خزائن، حقیقه الوحى:ج۲۲، ص۷۰۳٫
۲ – حقیقه الوحى، پاکستان، ربوه ظاهر عاملى، شیخ سلیمان دفع اوهام، توضیح المرام فى الرد على القادیانیه، بیروت غدیر، ص ۱۹٫
۳- مقاله "فرقه احمدیه قادیانیه"، اسماعیل آذری نژاد

پایگاه اخبار شیعیان 

About admin

Check Also

آنارشیسم و نهضت ضد جهانی سازی -۲

در سال هاي پاياني دهة 70، مبارزاني كه تحت تاثير ديدگاه هاي آنارشيستي، صلح طلبي، نهضت طرفداري از حقوق زنان و نهضت طرفدار محيط زيست قرار گرفته ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *