Home / مقالات / آیا امام عصر(عج) می تواند در اقامه نماز بر پیامبر پیشی بگیرد؟!

آیا امام عصر(عج) می تواند در اقامه نماز بر پیامبر پیشی بگیرد؟!

 درباره ظهور حضرت مسیح (ع) و یکی از مهم ترین اتفاقات آخر الزمان یعنی نمازگزاردن ایشان پشت سر حضرت ولی عصر(عج) احادیث متعددی ذکر شده است. از جمله حدیثی که از پیامبر اکرم(ص) روایت شده است.

پیامبر دراین باره می فرماید: امام جماعت باید پیشوای جماعت باشد، اگر دو نفر مساوی بودند، آن که عالم تر است و چنانچه هر دو در علم مساوی بودند، آن که فقیه تر است و اگر هر دو نفر مساوی بودند، آن که سابقه ی دینی اش بیشتر است، چنانچه هر دو از لحاظ سابقه مساوی بودند، آن را که خوش صورت تر است باید مقدم داشت و با او نماز گزارد.

حضرت عیسی(ع) و امام مهدی(عج)، هر دو پیشوا می‌باشند. یکی پیغمبر و دیگری امام. اگر آنها در محلی اجتماع کنند و امام سمت پیشوایی پیدا کند، در واقع نسبت به پیامبر مقتدا و پیشواست.
از این رو امام، برتر از مأموم یعنی حضرت عیسی(ع) است که پشت سر وی نماز می‌گزارد.

اما درباره جهاد عیسی(ع) در رکاب امام زمان(ع) باید دانست که جهاد عبارت است از جان دادن در راه خدا به فرمان کسی که برای خدا می جنگد. از طرفی امام در میان امت اسلام، نماینده پیامبر(ص) و برای حضرت عیسی(ع) جایز نیست که بر خاتم پیامبران، پیشی بگیرد، همچنین بر نماینده او نیز نمی تواند مقدم باشد.

از حافظ بن ماجه قزوینی نقل شده: امّ شریک، دختر ابی عسکر عرض کرد: یا رسول الله! در آن روز قوم عرب کجا هستند؟ فرمود: عرب در آن روز عده کمی هستند که بیشترشان در بیت المقدس می‌باشند.

امام آنها هر صبح با آن ها نماز می خواند، چون عیسی فرود آید، امام آن ها به عقب برگشته تا عیسی جلو آمده و با مردم نماز گزارد، ولی عیسی دست خود را روی شانه های او می‌گذارد و می‌گوید: بایست تا ما با شما نماز بگزاریم.(۱)(۲)


منبع:

۱-کفایت الطالب، به ضمیمه البیان، گنجی شافعی، ص۴۹۸
۲-یکصد پرسش و پاسخ پیرامون امام زمان(عج)، علیرضا رجالی تهرانی، ص۹-۲۰۷

شبستان

About admin

Check Also

آنارشیسم و نهضت ضد جهانی سازی -۲

در سال هاي پاياني دهة 70، مبارزاني كه تحت تاثير ديدگاه هاي آنارشيستي، صلح طلبي، نهضت طرفداري از حقوق زنان و نهضت طرفدار محيط زيست قرار گرفته ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *