Home / مقالات / معارف اسلامی / اعتقادات / ثواب زیارت حضرت فاطمه معصومه علیها السلام

ثواب زیارت حضرت فاطمه معصومه علیها السلام

به درستی که از برای خداوند تعالی حرمی است که او مکه است، و از برای حضرت رسول صلی الله علیه وآله حرمی است که او مدینه است، و از برای حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام حرمی است که او کوفه است، و از برای ما اهل بیت حرمی است که او قم است. زود است دفن شود در او زنی از فرزندان من که اسم او فاطمه است: «من زارَها وَجَبت له الجنّه؛ کسی که زیارت کند او را، بهشت بر او واجب است».

در کتاب تحفه المظفریه فی تذکره اولاد الائمه در شرح اولاد حضرت امام همام موسی الکاظم علیه‌السلام ذکر شده که در ثواب زیارت حضرت فاطمه معصومه علیهاالسلام مدفونه در قم، چهار حدیث از سه امام وارد شده است.

۱- از حضرت امام جعفر صادق علیه السلام که می‌فرماید: به درستی که از برای خداوند تعالی حرمی است که او مکه است، و از برای حضرت رسول صلی الله علیه وآله حرمی است که او مدینه است، و از برای حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام حرمی است که او کوفه است، و از برای ما اهل بیت حرمی است که او قم است. زود است دفن شود در او زنی از فرزندان من که اسم او فاطمه است: «من زارَها وَجَبت له الجنّه(۱)‌؛ کسی که زیارت کند او را، بهشت بر او واجب است»، و در خبر دیگری آمده است: «اِنَّ زیارتها تعادل الجنّه.»(۲)

۲- از حضرت علی بن موسی الرضا علیهماالسلام در جواب سعد بن سعد که سؤال می‌کند از فاطمه دختر موسی بن جعفر علیهماالسلام، می‌فرماید: «من زارها فله الجنه»(۳)؛ کسی که زیارت کند او را به بهشت می‌رود.

۳- نیز از آن حضرت است که می‌فرماید به سعد، از ما نزد شما قبری است؟ عرض می‌کند: بلی، پدر و مادرم به فدای تو باد! فاطمه دختر موسی بن جعفر است؟ می‌فرماید: «من زارها عارفاً بحقها فله الجنه»(۴)؛ کسی که با معرفت و شناخت ایشان را زیارت کند، پاداشش بهشت است.

۴- حضرت امام محمد تقی علیه السلام می‌فرماید: «من زار عمّتی بقم فله الجنّه»(۵)؛ کسی که زیارت کند عمه مرا در قم، بهشت برای او است.


پی‌نوشت‌ها:

۱- بحارالانوار، ج ۴۸، ص ۳۱۶ – ۳۱۷٫
۲- مفاتیح الجنان، ص ۱۰۲۳؛ بحار، ج ۴۸، ص ۳۱۷٫
۳- بحارالانوار، ج ۴۸، ص ۳۱۶ – ۳۱۷٫
۴- بحارالانوار، ج ۴۸، ص ۳۱۶ – ۳۱۷٫
۵- همان، ج ۱۰۲، ص ۲۶۵ – ۲۶۶٫


منبع:

شرح احوال حضرت فاطمه معصومه علیهاالسلام و امامزادگان شهر قم، تألیف شیخ محمدجواد شاه عبدالعظیمی .
تبیان

About admin

Check Also

علامت پاگان

شايد با توجه به فيلم رمز داوينچي خيلي راحت تر بتوان در مورد طالع نحس صحبت كرد. در دو صحنه فيلم همان عدد 666 مشاهده مي شود. يك بار توسط عكس هاي ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *