Home / مقالات / معارف اسلامی / اعتقادات / معرفت حیوانات

معرفت حیوانات

 حکایت شده است که روزی رسول خدا(ص) در میان اصحابشان نشسته بودند، در این هنگام عربی از قبیله «بنی سلیم» در حالی که سوسماری گرفته بود و در کیسه‌اش قرار داه بود تا به مأوی و منزلش ببرد، وارد شد و دید جماعتی دور شخصی جمع شده‌اند.عرب [از اطرافیان] سؤال کرد که اینها دور چه کسی جمع شده‌اند؟ گفتند: دور کسی که ادّعای پیامبری می‌کند؟

مرد عرب خدمت پیامبر(ص) آمد و گفت: «هیچ زنی حامله نشده است، به فرزندی دروغ‌گوتر از تو، اگر این گونه نبود که عرب مرا عجول بنامد، هر آیینه تو را می‌کشتم و همه مردم را به واسطه کشتن تو خوشحال می‌کردم».

عُمر [که در آنجا حاضر بود] گفت: «ای رسول خدا! اجازه بده او را بکشم».پیامبر(ص) فرمودند: «نه، آیا نمی‌دانی که شخص حلیم نزدیک است که پیغمبر شود [یعنی در شخص حلیم این قابلیت زیاد است که به پیامبری نائل آید]».مرد عرب رو به پیامبر(ص) کرد و گفت: «قسم به لات و عزّی که به تو ایمان نمی‌آورم تا اینکه این سوسمار به تو ایمان بیاورد».

بعد سوسمار را از کیسه‌اش بیرون آورد و در مقابل حضرت قرار داد و گفت: «اگر این ایمان آورد، من هم ایمان می‌آورم».

پیامبر(ص) فرمودند: «ای سوسمار»، در این لحظه سوسمار با زبان عربی فصیحی که همه می‌شنیدند جواب داد: «بله، ای رسول خدای عالمیان!»

پیامبر فرمودند: «چه کسی را پرستش می‌کنی»؟

سوسمار گفت: «الّذی فی السّماء عرشه و فی الأرض سلطانه و فی البحر سبیله و فی الجنّه رحمته و فی النّار عذابه؛ کسی را می‌پرستم که عرشش در آسمان است و سلطنت بر زمین دارد و در دریا راه اوست و رحمتش در بهشت است و عذابش در آتش است».پیامبر(ص) فرمودند: «ای سوسمار من که هستم»؟

سوسمار گفت: «تو رسول خدای عالمیان هستی و خاتم پیامبرانی و رستگار می‌شود کسی که تو را تصدیق کند و خوار می‌شود کسی که تو را تکذیب نماید».در این موقع مرد عرب گفت: «أشهد أن لا إله إلّا الله و أنّک رسول الله حقّا» من قبل از اینکه نزد تو بیایم مبغوض‌ترین فرد نزد من تو بودی و کسی در روی زمین به این اندازه نزد من مبغوض نبود و سوگند به خدا که الآن تو را بیشتر از خودم و فرزندم دوست می‌دارم.پس به تحقیق که به تو با مویم و پوستم و درونم و بیرونم و باطنم و ظاهرم ایمان دارم.[این روایت ادامه دارد و در آخر روایت آمده است که بعداً هزار نفر به واسطه این مرد عرب به پیامبر ایمان آوردند و تنها دسته هزار نفری که در زمان حیات پیامبر به او ایمان آورده بودند، همین دسته بودند].

٭ برگرفته از:  ملک احمدی، علی اصغر، معرفت حیوانات.
ماهنامه موعود شماره ۹۸

About admin

Check Also

علامت پاگان

شايد با توجه به فيلم رمز داوينچي خيلي راحت تر بتوان در مورد طالع نحس صحبت كرد. در دو صحنه فيلم همان عدد 666 مشاهده مي شود. يك بار توسط عكس هاي ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *