Home / مقالات / مهدویت / انتظار و منتظر / جامعه منتظر و رئیس جمهور منتظر

جامعه منتظر و رئیس جمهور منتظر

 مسئولان ما باید بدانند که انقلاب ما محدود به ایران نیست. انقلاب مردم ایران، نقطه شروع انقلاب بزرگ جهان اسلام به پرچم‌داری حضرت حجّت(ع) است که خداوند بر همه مسلمانان و جهانیان منّت نهد و ظهور و فرجش را در عصر حاضر قرار دهد. مسائل اقتصادی و مادّی، اگر لحظه‌ای مسئولان را از وظیفه‌ای که بر عهده دارند، منصرف کند، خطری بزرگ و خیانتی سهمگین را به دنبال دارد.

اشاره: این روزها شور و اشتیاق دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، سراسر کشور ما را فرا گرفته است و هر یک از نامزدهای تصدّی ریاست جمهوری دهم، می‌کوشند با طرح شعارها، برنامه‌ها و آرمان‌های جذّاب‌تر، آرای مردم را به سوی خود جلب کنند.

در این میان توجّه به ویژگی‌ها و شاخصه‌های رئیس جمهور اصلح، اهمیت بسزایی دارد. اگر چه این روزها در این زمینه بسیار گفته و نوشته می‌شود، ولی طرح این موضوع از منظر مجله موعود و با توجّه به شاخصه‌های فرهنگ مهدویّت و انتظار، خالی از لطف نیست.

۱٫ مهدی باوری و مهدی یاوری به عنوان یکی از شاخصه‌های رئیس جمهور

حضرت امام خمینی(ره) معتقد بودند، اصلی‌ترین کارکرد و وظیفه دولت اسلامی در عصر غیبت، زمینه‌سازی برای ظهور امام مهدی(ع) و تشکیل حکومت جهانی اسلام است و از این رو می‌فرمودند:

مسئولان ما باید بدانند که انقلاب ما محدود به ایران نیست. انقلاب مردم ایران، نقطه شروع انقلاب بزرگ جهان اسلام به پرچم‌داری حضرت حجّت(ع) است که خداوند بر همه مسلمانان و جهانیان منّت نهد و ظهور و فرجش را در عصر حاضر قرار دهد. مسائل اقتصادی و مادّی، اگر لحظه‌ای مسئولان را از وظیفه‌ای که بر عهده دارند، منصرف کند، خطری بزرگ و خیانتی سهمگین را به دنبال دارد. باید دولت جمهوری اسلامی تمامی سعی و توان خود را در اداره هر چه بهتر مردم بنماید و این بدان معنا نیست که آنها را از اهداف عظیم انقلاب که ایجاد حکومت جهانی اسلام است، منصرف کند. (صحیفه نور، ج ۲۱، ص ۱۰۸)

با توجّه به این دیدگاه، قطعاً باید رئیس جمهور فردی معتقد به باور مهدویّت و انتظار باشد و همه تلاش خود را برای تحقّق آرمان حکومت جهانی امام مهدی(ع) به کار برد. به بیان دیگر رئیس جمهور منتخب مردم ایران هم باید در ساحت نظر، عمیقاً به باور مهدوی اعتقاد داشته باشد و هم باید در ساحت عمل، برای تحقّق این باور تلاش کند و امام خود را چنان که شایسته است، یاری دهد.

۲٫ نقش رئیس جمهور اصلح در ایجاد جامعه مهدوی

بی‌تردید، مردم هر جامعه بیش از هر چیز و هر کس از زمامداران خود متأثّر می‌شوند و خلق و خو و منش آنها آن گونه شکل می‌گیرد که حکمرانان می‌خواهند و عمل می‌کنند. چنان که امیرمؤمنان، علی(ع) می‌فرماید: «مردم به زمامداران خود شبیه‌ترند تا به پدرانشان». (الناس بامرائهم اشبه منهم بابائهم بحار الانوار، ج ۷۵، ص ۴۶)  از این رو اگر در کشور رئیس جمهوری بر سر کار بیاید که خود عمیقاً به باور مهدویّت و انتظار اعتقاد دارد؛ جامعه نیز به تبع او رنگ و بوی مهدوی پیدا می‌کنند و به تدریج زمینه برای ظهور امام مهدی(ع) آماده می‌شود و بر عکس اگر رئیس جمهور نسبت به این باور ناآشنا یا بی‌تفاوت باشد، مردم نیز با این باور و فرهنگ متعالی بیگانه می‌شوند. البتّه باید توجّه داشت که مهدوی بودن و دل در گرو امام زمان(ع) داشتن، تنها به شعار دادن و دامن زدن به احساسات نیست و رئیس جمهور منتظر و امام زمانی باید ویژگی‌های متعدّدی داشته باشد، که در اینجا به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

۳٫ ویژگی‌های رئیس جمهور منتظر و امام زمانی

برای اینکه رئیس جمهور بتواند فرهنگ مهدویّت و انتظار را در جامعه ما جاری و زمینه ظهور امام مهدی(ع) را فراهم کند، باید این ویژگی‌های نظری و عملی را دارا باشد:

۱ـ۳٫ باور و اعتقاد عمیق به فرهنگ مهدویّت و انتظار به عنوان یگانه راه خروج از فتنه‌ها، آشوب‌ها و آسیب‌های عصر غیبت؛

۲ـ۳٫ باور و اعتقاد عمیق به حضور امام مهدی(ع) در متن زندگی ما انسان‌ها و نظارت دائم و مستمر ایشان بر رفتار، گفتار و پندار همه ما؛

۳ـ‌3. باور و اعتقاد عمیق به عاریّتی بودن همه قدرت‌ها و دولت‌ها در عصر غیبت و تعلّق واقعی قدرت و دولت به امام عصر(ع)؛

۴ـ۳٫ تلاش برای تحقّق آرمان‌های اصلی فرهنگ مهدویّت، به ویژه ظلم ستیزی و عدالت گستری در جامعه؛
۵ـ۳٫ باور و اعتقاد عمیق به تعلّق امام مهدی(ع) به همه انسان‌ها، صرف نظر از رنگ، نژاد، مذهب و ملیّت و عدم انحصار آن حضرت به گروه، جریان یا جناحی خاص؛

۶ـ۳٫ باور و اعتقاد عمیق به عهد و عقد و پیمانی که امام عصر(ع) بر گردن همه ما دارند و تلاش در راه عمل به مقتضای این عهد و عقد و پیمان؛

۷ـ۳٫ التزام کامل و همه جانبه عملی نسبت به فرامین و رهنمودهای ولیّ فقیه به عنوان شاخصه اصلی مشروعیّت دولت اسلامی در عصر غیبت؛

۸ـ۳٫ داشتن طرح و برنامه دقیق و مشخّص برای هدایت جامعه در مسیر خروج از فتنه‌های عصر غیبت و رسیدن به صبح روشن ظهور؛

۹ـ۳٫ پاسداشت حرمت و حریم مراجع عظام تقلید به عنوان نایبان عام امام عصر(ع) در عصر غیبت؛

۱۰ـ‌3. پرهیز از شعارگرایی و دامن زدن به شور و احساس خالی از واقعیت؛

۱۱ـ۳٫ خودداری از بهره‌برداری سیاسی، جناحی و حزبی از آرمان مهدوی و نیالودن این آرمان به اغراض پست و حقیر دنیوی و شخصی؛

۱۲ـ۳٫ پرهیز از دامن زدن به مباحث خرافی و بی‌اساس و خودداری از طرح مباحثی که موجب وهن اندیشه مهدویّت و انتظار در منظر غیر معتقدان به این اندیشه می‌شود. هر چند این مباحث در نظر خود او واقعی و ارزشمند باشد.

امیدواریم مردم انقلابی، ولایت‌مدار و امام زمانی کشورمان با انتخاب رئیس جمهور اصلح، گامی مهم و اساسی در راه تحقّق جامعه مهدوی و زمینه‌سازی ظهور امام مهدی(ع) بردارند.

اللهم عجّل لولیّک الفرج و النصر و انصر ناصریه و اخذل خاذلیه و اجعلنا من انصاره و اعوانه و اعنّا علی تأدیه حقوقه الیه و الاجتهاد فی طاعته و اجتناب معصیه بجاه محمّد و اله الطاهرین

ابراهیم شفیعی سروستانی

About admin

Check Also

آنارشیسم و نهضت ضد جهانی سازی -۲

در سال هاي پاياني دهة 70، مبارزاني كه تحت تاثير ديدگاه هاي آنارشيستي، صلح طلبي، نهضت طرفداري از حقوق زنان و نهضت طرفدار محيط زيست قرار گرفته ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *