Home / مقالات / مطالعات فرهنگی / فعالیت‌های تروریستی یهودیان در آمریکا

فعالیت‌های تروریستی یهودیان در آمریکا

 فعالیت‌های تروریستی یهودیان در سراسر دنیا، از جمله فعالیت‌های اتحادیه‌ای است که خود را مدافعان یهود نامیده‌اند. مطالعه‌ای که در سال ۱۹۸۶ توسط دپارتمان فدرال انرژی ایالات متحده در مورد تروریسم داخلی صورت گرفت، چنین نشان داد: «بیش از یک دهه، اتحادیه دفاعی یهود (جی دی ال)، فعال‌ترین گروه تروریستی در ایالات متحده بوده است،

 

دونالد نف  1
چکیده:

فعالیت‌های تروریستی یهودیان در سراسر دنیا، از جمله فعالیت‌های اتحادیه‌ای است که خود را مدافعان یهود نامیده‌اند. مطالعه‌ای که در سال ۱۹۸۶ توسط دپارتمان فدرال انرژی ایالات متحده در مورد تروریسم داخلی صورت گرفت، چنین نشان داد: «بیش از یک دهه، اتحادیه دفاعی یهود (جی دی ال)، فعال‌ترین گروه تروریستی در ایالات متحده بوده است، …. از سال ۱۹۶۰ تاکنون، فعالیت‌های جی دی ال منجر به کشته شدن هفت نفر و زخمی‌شدن بیست و دو نفر دیگر شده است».

ماجرا مربوط به بیست و مهم اگوست ۱۹۷۰ می‌شود که روزنامه حکومت شوروی، «ایزوستیا» علیه حملات مکرری که توسط اعضای اتحادیه دفاعی یهودیان به دیپلمات‌هایشان شده بود، اعتراض کرده و خواستار حمایت بیشترآمریکایی‌ها از دیپلمات‌هایشان شده  بودند.

آزار و اذیت‌های فراوان، تظاهرات و مورد حمله قرار دادن افسران و پرسنل شوروی از اواخر ۱۹۶۹، توسط اتحادیه دفاعی یهودیان در نیویورک آغاز شد و تا دو سال پس از آن نیز ادامه داشت. فعالیت‌‌های نظامی جی دی ال شامل این اقدامات می‌شود: به اشغال درآوردن تعدادی از ادارات، ترویج شعار «امت یهود زنده است» به زبان عبری، وقفه ایجاد کردن در اجتماعات عمومی و حتی بمب گذاری و تیراندازی. میر کاهان رهبر اتحادیه یهودیان که یک یهودی متعصب فعال می‌باشد، در بروکلین به دنیا آمده است. جی دی ال بعدها به بمب‌گذاری‌هایی در محل اسقرار هیئت مبلغین روس‌ها در نیویورک و بمب‌گذاری در محل استقرار هیئت فرهنگی روس‌ها در واشنگتن در سال ۱۹۷۰ و همچنین بمب‌گذاری در اداره بازرگانی شوروی، اعتراف کرد. هدف از این اقدامات، جلب توجه نیم میلیون یهودی است که در اتحادیه جماهیر شوروی سابق زندگی می‌کنند. حقیقتی نزد عموم نامشخص است که فعالیت‌های ضد شوروی به وسیله تعدادی از نیروهای نظامی اسرائیلی سازمان‌دهی می‌شد که شامل سازمان جاسوسی «موساد»، یتژاک شمیر که بعدها نخست وزیر اسرائیل شد وگولاه کوهن (رهبر تندروی «تهیا پارتی» و عضوی از پارلمان اسرائیل) می‌باشد. اسرائیلی‌ها  کاهان را به ادامه فعالیت علیه شوروی ترغیب کردند. هدف از این اقدامات، تیره ساختن روابط بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی بود. همچنین آنها در پی این مسئله بودند که با ادامه این فعالیت‌ها، مسکو روند مهاجرت تعداد بیشتری از  یهودیان شوروی به اسرائیل را تسهیل کند. مطالعه ۱۹۸۵ «اف بی آی» در مورد فعالیت‌های تروریستی در ایالات متحده از سال ۱۹۸۱، هجده رویداد را که توسط یهودیان اتفاق افتاده، کشف کرد که پانزده مورد از این فعالیت‌ها توسط اعضای اتحادیه دفاعی یهودیان صورت گرفته بود. در مطالعه ۱۹۸۶ درباره تروریسم داخلی، سازمان انرژی نتیجه گرفت: «بیش از یک دهه، اتحادیه دفاعی یهودیان یکی از فعال‌ترین گروه‌های تروریستی در ایالات متحده بوده است. عملکرد اتحادیه یهودیان از سال ۱۹۶۸، هفت کشته و بیست‌ودو مجروح در بر داشته است».

جی دی ال در طول این سال‌ها متهم به قتل دو شخصیت مهم است. یکی از این قتل‌ها در بیست و ششم ژانویه ۱۹۷۲، مربوط به زمانی است که بمبی در دفتر آقای سول هورک منهاتن، مدیر اپرا منفجر شد. انفجار باعث کشته شدن منشی دفترش، خانم ایریس کونز بیست‌وهفت ساله شد، درحالی‌که هورک و دوازده تن دیگر مجروح شدند. در این حادثه، جی دی ال اصلی‌ترین متهم بود؛ زیرا هورک تعدادی از اجرا کننده‌های هنری را از شوروی به ایالات متحده آورده بود. سال بعد، جروم زلر، یک آمریکایی عضو جی دی ال، به اتهام بمب‌گذاری در دفتر هورک تحت تعقیب قانونی قرار گرفت؛ او به اسرائیل رفت، درحالی‌که ایالات متحده خواستار بازگرداندنش شده بود. نیروهای امنیتی اسرائیل وی را دستگیر کردند، اما او با وثیقه هزار و دویست دلاری آزاد شد. وی بعدها در جنگ ۱۹۷۳ مجروح شد. بعد از آن ایالات متحده مجدداً خواستار استرداد مجرم شد. جوزف جاف نماینده ایالات متحده که مسئول پی‌گیری پرونده بود گفت: اسرائیلی‌ها در پاسخ گفتند: «شما می‌توانید نفس خود را تا زمانی که بمیرید در سینه حبس کنید، اما نمی‌توانید او را دستگیر کنید؛ زیرا او یک قهرمان ملی است.» در گزارش‌های بعدی مشخص شد، زلر در سرزمین‌های اشغالی کرانه باختری در میان نظامیان زندگی می‌کند.

کاهان به وکیل مدافعی صریح برای «انتقال» تمام فلسطینیان تبدیل شد
شخصیت مهم دیگر الکس اوده سی‌وهفت ساله (رهبر مذهبی کمیته ضد تبعیض آمریکایی اعراب در سانتا انا، در ایالت کالیفرنیا)  بود که در یازده اکتبر ۱۹۸۵ به وسیله بمبی که در دفتر کارش کار گذاشته شده بود، کشته شد. او ده شب قبل از آن، در یک برنامه تلویزیونی شرکت کرده و یاسر عرفات را «مرد صلح» نامیده بود. اتحادیه دفاعی یهودیان، این بمب‌گذاری را تحسین کرد اما مسئولیت این اقدام را بر عهده نگرفت؛ شیوه‌ای که این اتحادیه در چنین موقعیت‌هایی به کار می‌گیرد.

یکی از مظنونین، رابرت منینگ سی‌وشش ساله، از اهالی لس آنجلس و یکی از اعضای جی دی ال می‌باشد. وی و همسرش، روکل، پیش از این به اسرائیل نقل مکان کرده بودند و در آنجا بود که او به اتحادیه دفاعی یهودیان پیوست. نماینده اف بی‌ای گفت که منینگ و دیگر همکارانش به دخالت داشتن در یک سری وقایع خشونت آمیز در طول سال ۱۹۸۵ متهم هستند. این وقایع شامل این موارد است: ۱٫ بمب گذاری خانه آگوست که به کشته شدن اسکریم سوبزوکف از اهالی پاترسون منجر شده بود. وی یکی از نازی‌های مظنون به جنایات جنگی می‌باشد. ۲٫ بمب گذاری نافرجام شانزدهم اگوست در اداره «ای دی سی» بُستن که به مجروح شدن دو پلیس منجر شد. ۳٫ بمب‌گذاری سپتامبر در برنتروود، جزیره‌ای که المرس اسپراجس نازی در آن ساکن بود. این بمب‌گذاری منجر به قطع شدن یک پای رهگذری بیست‌وسه ساله شد. ۴٫ آتش سوزی اداره «ای دی سی» واشنگتن در بیست‌ونهم اکتبر، که بعضی این آتش سوزی را عمدی می‌دانند.

در دسامبر ۱۹۸۵، ویلیام اچ وبستر، یکی از مدیران اف بی‌ای هشدار داد که اعراب آمریکایی، «در خطرند» و به زودی هدف گروه ناشناسی قرار می‌گیرند که به دنبال آسیب رساندن به  «دشمنان اسرائیل» هستند.

منینگ و همسرش تا  بیست‌وپنجم مارس ۱۹۹۱ در منطقه افراط گرایان کیریات آربا، از مناطق اشغالی کرانه باختری زندگی می‌کرد. بعد از دو سال تحت فشار بودن، سرانجام اسرائیل به تقاضای آمریکا مبنی بر استرداد منینگ و همسرش به ایالات متحده  موافقت کرد. این مورد باعث شد، منتقدین، رسانه‌های ایالات متحده را متهم به تبعیض علیه اعراب کنند؛ آنها اذعان داشتند، هفته پیش از این حادثه، یک یهودی آمریکایی به نام لئون کلینگهوفر که در هواپیماربایی کشته شد، تحت پوشش سنگین خبری قرار گرفت. آنها در انتقاد‌های خود یادآور شدند که روزنامه نیویورک تایمز هزاروچهل‌وسه اینچ از ستون روزنامه را به مرگ کلینگ هوفر اختصاص داده، درحالی‌که فقط چهارده  اینچ از این فضا را به مرگ اوده اختصاص داده بود. سرانجام پلیس اسرائیل، منینگ را در بیست‌وچهارم مارس ۱۹۹۱ دستگیر کرد، اگرچه وی مظنون اصلی در قتل اوده است، پلیس وی را به‌خاطر دادخواست جداگانه‌ای، مبنی بر دخالت منینگ در قتل خانم پاتریشا ویلکرسن در سال۱۹۸۰ متهم کرد. سرانجام روبرت منینگ جدای از همسرش، در هجدهم جولای ۱۹۹۳ به ایالات متحده تحویل داده شد. وی به‌خاطر هم‌دستی در قتل ویلکرسون، مجرم شناخته شد. در هفتم فوریه سال ۱۹۹۴ منینگ به حبس محکوم شد، همسرش به علت حمله قلبی در هجدهم مارس ۱۹۹۴ در یکی از زندان‌های اسرائیل درحالی‌که در انتظار استرداد به دولت متبوعش بود، درگذشت . در این میان، کاهان در سال ۱۹۷۱ به اسرائیل رفت و بی درنگ به مدافعی صریح برای «انتقال» تمام فلسطینیان تبدیل شد. گستاخی وی در سخنرانی‌هایش در مواردی که اسرائیلی‌ها همواره به‌طور مخفی اظهار نظر می‌کرده‌اند، محبوبیت فراوانی در میان رادیکال‌های اسرائیلی به دست آورد. وی حزب «کچ» را تأسیس کرد و اسرائیلی‌ها متوجه شدند که این حزب درصدد  استفاده از خشونت برای پاکسازی سرزمین قومی می‌باشد. در همین زمان، کاهان پاسپورت آمریکایی خود را ابقا کرد تا بدین وسیله بتواند با اعضای جی دی ال در آمریکا در تماس باشد. در اکتبر ۱۹۸۵، وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که کاهان پس از این یک شهروند آمریکایی نبوده و تابعیت وی ملغی می‌باشد. به این دلیل که وی کرسی پارلمان اسرائیل را پذیرفته است. وی در دفاع از خود تاکید کرد که تابعیت امریکایی را تنها به دلیل تسهیل در رفت‌وآمد نیاز دارد. با این حال لئو‌ای گلاسر قاضی فدرال در سال ۱۹۸۷ حکم کرد که کاهان را نمی‌توان از تابعیت آمریکا محکوم کرد، چرا که ایالات متحده تابعیت مضاعف را پذیرفته است.

زمانی که کاهان در پارلمان اسرائیل برای سوگند یاد کردن حاضر شد، دوهزار نفر با تجمع خود دست به تظاهرات زدند و نیز تعدادی از قانون‌گذاران وی را محکوم کردند. با این حال، پس از یک‌سال، کاهان در روزنامه نیویورک تایمز تبدیل به مشهورترین چهره سیاسی در اسرائیل شد. کسی که محبوبیتش به‌ویژه در میان رأی‌دهندگان جوان در حال افزایش است. نظر سنجی سپتامبر ۱۹۸۵ نشان داد که محبوبیت کاهان به گونه‌ای افزایش یافته است که اگر انتخابات در آن زمان برگزار شود، حزب او ممکن است ده کرسی از پارلمان اسرائیل را به دست آورد و این موجب می‌شد که کچ به یک نیروی سیاسی مهم تبدیل شود.

دیدگاه نژاد پرستانه محبوب کاهان، برای اسرائیلی‌های لیبرال و به‌ویژه آمریکایی‌های حمایت کننده او، آزاردهنده بود؛ این دیدگاه کسی بود که سال‌های متمادی فلسطینی‌ها را مردمی نژادپرست تصویر می‌کرد که درصدد نابود کردن یهودی‌ها هستند. اکنون کاهان مدرکی محکم به منتقدین اسرائیل داده بود که بتوانند اسرائیل را دولتی نژادپرست بخوانند. در هفدهم اکتبر ۱۹۸۸، دیوان عالی اسرائیل، حزب سیاسی میر کاهان را فاقد شرایط لازم برای شرکت در انتخابات دانست؛ چرا که به نظر این نهاد، حزب سیاسی وی «نژاد پرست» و «غیر دموکراتیک» می‌باشد. این برای نخستبن بار در تاریخ اسرائیل بود که یک حزب سیاسی غیر قانونی اعلام  می‌شد. نظرسنجی‌ها در آن زمان نشان می‌داد که حزب کچ احتمالاً در انتخابات نوامبر آینده، سه تا چهار کرسی را به دست خواهد آورد.

کاهان در پنجم نوامبر ۱۹۹۰ بر اثر اصابت گلوله در یکی از هتل‌های شهر نیویورک به قتل رسید. مظنون، السید نصیر سی‌و چهارساله می‌باشد. وی یک مسلمان متولد مصر است که به تابعیت آمریکا درآمده و در کلفساید پارک زندگی می‌کرد. نصیر فارغ‌التحصیل دانشگاه هیلوان مصر بود و به کار تعمیر دستگاه‌های تهویه در نیویورک مشغول بود. پلیس گفت که نصیر تحت مراقبت روان‌پزشک قرار داشته و داروهای ضد افسردگی مصرف می‌کرده است. نصیر در بیست‌ویکم دسامبر ۱۹۹۱ توسط هیئت منصفه منهاتان تبرئه شد. اما در هفدهم ژوئن ۱۹۹۶، به حبس ابد محکوم شد. اتهام وی شرکت در ترور بود. همچنین براساس مدارکی معلوم شد که وی در عملیات بمب‌گذاری مرکز تجارت جهانی (۱۹۹۳) با عمر عبدالرحمن همکاری داشته است.

در ششم نوامبر ۱۹۹۰، حدود سی هزار سوگوار در مراسم خاک‌سپاری کاهن شرکت کرده و وی را «حامی صهیونیست» و «پیامبری که برای سرزمین مقدس کشته شد» نامیدند. آنان پلاکاردهایی که روی آن نوشته بود «مرگ بر تمام اعراب» و «انتقامش را می‌گیریم» حمل می‌کردند. سول مارگولیس رئیس بین المللی کچ و بازوی آمریکایی حزب کاهان در اسرائیل گفت: «انتقام سختی در پیش است. ما خواهان انتقام هستیم.» روز بعد، در هفتم نوامبر، ۱۵۰۰ نفر در مراسم سوگواری چهار ساعته در بیت المقدس فریاد می‌زدند و شعار می‌دادند: «مرگ بر اعراب.» در اواسط نوامبر، ده نفر نامه‌هایی دریافت کردند که این افراد را به‌خاطر مرگ کاهان تهدید به انتقام کرده بودند. از جمله این افراد، پروفسور ادوارد سعید از دانشگاه کلمبیا، لویس فراخان رهبر گروهی اسلامی و کلاویس ماکسود نماینده سابق اتحادیه عرب در سازمان ملل را می‌توان نام برد.

حامیان کاهان در اسرائیل همچنین سوگند یاد کردند که انتقام کاهان را بگیرند و افزودند: «هر کسی که فکر می‌کند کاهان و جنبش کچ از بین رفته است، دچار اشتباه بزرگی شده است.» یول بن ـ دیوید یکی از اعضای کچ گفت: «به شما قول می‌دهم که رودخانه‌ای از خون اعراب به راه‌اندازم.». کاهان، در طول سال‌های زندگی خود، بیش از حد انتظار در تغییر دیدگاه سیاسی اسرائیل مؤثر بوده است. جان کیفنر خبرنگار نیویورک تایمز گزارش داد که کاهان آنچنان موفق بوده است که عقایدش در «جریان غالب فکری اسرائیل نفوذ کرده است.» دکتر ایهود اسپرینزاک، کارشناس فعال حزب راست در اسرائیل نوشت: «موفقیت وی در آنجا تغییر دادن تفکر بسیاری از اسرائیلی‌ها بوده است و آنها را به افرادی ضد عرب و خشن تبدیل کرد. وی احزاب خوددارتر را نیز مجبور به تغییر کرد».

امروز سیاست «انتقال» کاهان آشکارا مطرح می‌شود، به‌طوری که هرگز پیش از این، این چنین به این موضوع پرداخته نشده بود. یک حزب سیاسی بنام مولدت (Moledet) با داشتن یک کرسی در پارلمان اسرائیل، پاکسازی قومی را به‌عنوان یکی از اهداف در دستور کار خود قرار داده است. آژانس مخابراتی یهود اظهار داشت: «کاهان یهودی می‌تواند با خشنودی کامل از دنیا برود، چرا که پیامش عمیقاً و به طور گسترده‌ای در سراسر جامعه اسرائیل تاثیر گذاشته است».
منبع: WWW.Salon.com
نشریه سیاحت غرب شماره ۶۳
 
 
۱-  .  Donald Neff، بیش از چهل سال است که وارد حرفه ژورنالیسم شده است. وی به مدت شانزده سال سردبیر مجله «تایم» در نیویورک و اسرائیل بوده و در مجلاتی چون «لس آنجلس تایمز» و «میدل ایست اینترنشنال» قلم می‌زند. وی پنج کتاب پر خواننده در مورد مسائل خاور میانه نوشته است.

About admin

Check Also

ظهور حضرت مسیح در عصر حضرت مهدی(ع)

طبق روايات متواتر اسلامي، آن بزرگوار داراي دو غيبت است: غيبت صغري و غيبت كبري و در عصر غيبت صغري رابطه با آن حضرت(ع) توسط نواب خاصشان برقرار ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *