Home / مقالات / معارف اسلامی / ادعیه و زیارات / امام مهدى(ع) از ما چه انتظارى دارند؟

امام مهدى(ع) از ما چه انتظارى دارند؟خواننده خوب موعود، برادر عزیز آقاى رحمت‌اللَّه حصارى از کرمان پرسیده‌اند:
در بسیارى از مقاله‌ها و کتابهایى که در زمینه وظایف منتظران نوشته شده اند، صحبت از این شده که ما باید در زندگى خود آن گونه سخن بگوییم و رفتار کنیم که امام مهدى(ع) مى‌پسندند و یا زندگى خود را آن گونه سامان دهیم که آن حضرت مى‌خواهند. حال پرسش این است که: از کجا مى‌توان فهمید که امام زمان(ع) از ما چه مى‌خواهند و چه کارى را مى‌پسندند؟
در پاسخ این سؤال خوب است که دو نکته را یادآور شویم:

۱٫ امام زمان(ع) ادامه دهنده راه پیامبر(ص) و ائمه معصومین(ع) است:
از آنجا که به اعتقاد ما همه امامان معصوم(ع) مفسران کتاب خدا و بیان کنندگان سنت رسول خدا(ص) هستند، رضایت و خشنودى امام زمان(ع) در چیزى جز آنچه که در کتاب خدا آمده یا در کلمات رسول خدا(ص) و دیگر امامان معصوم(ع) به آن اشاره شده نیست. به بیان دیگر اگر کسى به همه تکالیف و وظایفى که در قرآن و روایات معصومین(ع) به آنها امر شده عمل کند و از همه محرمات و گناهانى که در این دو منبع الهى از آنها نهى شده، دورى جوید خواهد توانست که رضایت امام عصر(ع) را چنان که باید و شاید به دست آورد.

۲٫ امام زمان(ع) به عوامل خرسندى و ناخرسندى خود اشاره کرده اند:
در احادیث، زیارتها و دعاهایى که در طول دوران غیبت صغرا و پس از آن به صورت توقیع و یا به صورتهاى دیگر از امام مهدى(ع) براى ما به یادگار مانده است به صراحت تمام آنچه که موجب خرسندى یا ناخرسندى آن حضرت مى گردد بیان شده و چگونه عمل کردن، چگونه سخن گفتن و چگونه‌اندیشیدن به ما آموخته شده است. از این رو با مراجعه به مجموعه ارزشمند یادگارهاى آن حضرت و تأمل و تدبر در آنها مى توان به راحتى هدایت را از گمراهى و صراط مستقیم را از کژراهه ها باز شناخت۱٫

براى روشن تر شدن موضوع، خوب است که نگاهى داشته باشیم به یکى از این یادگارهاى گرانقدر امام عصر(ع)؛ یعنى دعاى معروفى که با جمله »أللّهمّ ارزقنا توفیق الطاعه…« شروع مى شود و در اوایل مفاتیح الجنان نیز آمده است.

در این دعاى کوتاه و مختصر، امام مهدى(ع) همه آنچه را که شایسته است ما خود را بدانها آراسته یا از آنها پیراسته سازیم در قالب درخواست از خدا بیان کرده و به صورت غیر مستقیم به ما فهمانده اند که به عنوان حجت خدا، چه انتظارى از ما دارند و چگونه شیعه‌اى را براى خود مى‌پسندند.

با هم قسمتهایى ازاین دعا را مى‌خوانیم:

بار خدایا! توفیق فرمانبردارى، دورى از گناهان، درستى و پاکى نیت و شناخت حرامها را، روزى ما فرماى. و ما را به راهنمایى و پایدارى گرامى دار و زبان ما را در درست‌گویى و گفتار حکیمانه استوار ساز و دل ما را از دانش و معرفت سرشار کن و درون ما را از حرام و مال شبهه ناک پاکیزه گردان و دست ما را از ستمگرى و دزدى بازدار و چشم ما را از فجور و خیانت بپوشان و گوش ما را از شنیدن سخن بیهوده و غیبت بربند و….

در ادامه این دعا، امام عصر(ع) صفات و ویژگیهایى را که شایسته عالمان، دانش پژوهان، پیران، جوانان، زنان، توانگران، تنگدستان، جنگ‌جویان، حکمرانان و… است برمى شمارند و از خداوند مى‌خواهند که به هر یک از این گروهها و اقشار اجتماعى صفات و ویژگیهایى را که شایسته آنهاست عطا فرماید.
بیایید یک بار این دعا را با دید کسى که مى‌خواهد بداند امامش از او چه انتظارى دارد مرور کنید تا ببیند آیا مى توانید با استفاده از این دعا بفهمید که امام عصر(ع) به طور خاص از شما چه توقع و انتظارى دارند؟!

پى نوشت:
۱ . براى مطالعه سخنان امام عصر(ع) ر.ک: محمد خادمى شیرازى، مجموعه سخنان، توقیعات و ادعیه حضرت بقیهاللَّه؛ جواد قیومى اصفهانى، صحیفه المهدى(ع)؛ سید مرتضى مجتهدى، صحیفه مهدیه؛ الشیخ محمد الغروى، المختار من کلمات الإمام المهدى، ۳ج.

ماهنامه موعود شماره ۴۶

About admin

Check Also

آنارشیسم و نهضت ضد جهانی سازی -۲

در سال هاي پاياني دهة 70، مبارزاني كه تحت تاثير ديدگاه هاي آنارشيستي، صلح طلبي، نهضت طرفداري از حقوق زنان و نهضت طرفدار محيط زيست قرار گرفته ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *