Home / Uncategorized / کاج آمریکایی؛ هرگز!

کاج آمریکایی؛ هرگز!

 به هر حال یکی ازمشکلات مربوط به این بخش،کاشت کاج کریسمسی در شهرهای ایران است. این کاج بومی نیست، میوه ندارد، چوب آن دیر رشد میکند، درمصارف صنعتی وغیر صنعتی کم بازده است، پرندگان روی آن لانه نمی سازندیاکمتر آشیانه می‌کنند، در زیر چتر آن گیاهان رشد نمی‌کنند و تنها فایده آن سبز بودن در تمام فصول است. مضافا این که تحقیقات عده ای از متخصصان وصاحبنظران نیز حکایت از مضرات ومعایب دیگری برای کاج وارداتی دارد از جمله:

 
 
 
 
دکتر حسین روازاده

امروزه کمبود آب وپایین رفتن سفره های زیر زمینی و بالا رفتن در جه حرارت واصطلاحا گرمایش کره زمین وآلودگی به عنوان بزرگترین معضل موجود در مسایل تخصصی فضای سبز به شمار می رود .به علاوه این که ضعیف بودن خاک از نظر ماکرو ومیکرو، کمبودهارا دوچندان کرده است؛ لذامتخصصین این رشته را برآن می دارد تا گونه هایی را جهت کاشت در سطح شهرهای بزرگ انتخاب نمایند که علاوه بر حفظ هدف اصلی "زیبایی منظر"دارای شرایط نگهداری ایده آل،هم از نظر جوی و هم از نظر هزینه های جانبی باشد.
متاسفانه درایران با توجه به مساله کم آبی"غیر از شمال کشور"قرن هاست که در کاشت درختان توجه به این کم آبی نشده ودردوسده گذشته با توجه به غلبه وسلطه فرهنگ غربی ونیز تقلیدهای غیر منطبق با موقعیت جغرافیایی،مقتضیات بومی وسلایق مردم مشکلاتی را ایجاد کرده‌اند.
خوشبختانه در نظام جمهوری اسلامی همت براتخاذ روش های مستقل وعلمی،ضمن بهره گیری از تجارب ودستاوردهای کشورهای مختلف جهان، نتایج خوبی راببار آورده است.
به هر حال یکی ازمشکلات مربوط به این بخش،کاشت کاج کریسمسی در شهرهای ایران است. این کاج بومی نیست، میوه ندارد، چوب آن دیر رشد میکند، درمصارف صنعتی وغیر صنعتی کم بازده است، پرندگان روی آن لانه نمی سازندیاکمتر آشیانه می‌کنند، در زیر چتر آن گیاهان رشد نمی‌کنند و تنها فایده آن سبز بودن در تمام فصول است. مضافا این که تحقیقات عده ای از متخصصان وصاحبنظران نیز حکایت از مضرات ومعایب دیگری برای کاج وارداتی دارد از جمله :
۱- دربرابر مواد سمی وباران های اسیدی،آسیب پذیر است.
۲- به علل گوناگون آفت ها وآلودگی ها در اطراف آن انباشته می‌شوند.
۳- به دلیل برگ های سوزنی،سطح کمتری را پوشش داده وقدرت تصفیه آن کمتر از پهن برگ هاست.
۴- خاک پیرامون خود و زیر درخت را اسیدی کرده ومانع از رشد گونه های دیگر گیاهان می‌شود.
۵- برخی براین عقیده‌اند که این نوع کاج،نوعی اکسید نیتروژن را وارد فضا می‌کند که درفضای شهرهای پر تردد شهری که اکسید نیتروژن  بیش از اندازه توسط صنایع وخودروها تولید می‌شود به جای تصفیه هوا بر آلودگی می افزاید.
۶- سایه‌انداز مناسبی ندارد.
۷- برخلاف سرو  و چنار که گرچه آنها هم میوه ندارند، ولی در جریان جابجایی هوا وفرصت دهی به سایر گیاهان ممانعتی مثل کاج کریسمسی ندارند.
۸- از نظر فرهنگی ودربین عامه مردم درخت کاج نماد گورستان است واز طرفی یادرآورمراسم غربی بوده وبا مراسم وفرهنگ ایران چندان انطباق نداردو..
لذا با توجه به این نظریات واین که اصولا دریافت هرفرد عادی این است که در منزل خود به جای کاج،درختان میوه دار یا درختان زیبایی چون تبریزی وسرو می‌کارند، نتیجه می‌گیریم "اگرشهرما خانه ماست"پسند مردم ومصلحت عامه براین است که به جای کاشت درخت کاج وایجاد جنگل های کاج که طبق یک تحقیق علمی،طرحی شکست خورده است، درختان مفیدی کاشته شوند که اگر آب رامصرف می‌کنند غیر از زیباکردن فضای شهر واطراف آن، از میوه،چوب، برگ وسایر مزایای آنهابه نفع کشور استفاده شود، درختانی مانند:زیتون-توت-سنجد-زبان گنجشک-خرمالو-تبریزی-انجیر-گلابی-سیب-اقاقیا-اوکالیپتوس-عناب-کنار-چنارو..
شایان ذکر است این پیشنهاد مانع از کاشت کاج نمی خواهد باشد، بلکه نظر دارد که انتخاب بهتر،مفیدتر ومردم پسندتردرامردرخت کاری ها رعایت ولحاظ شود.
ضمن این که جهت تشویق مردم نیز پیشنهاد می‌شود که درمراسم روزدرختکاری،مسئولان نظام به جای کاج کاشتن که تقلیدی وتکراری است، درخت هایی چون زیتون بکارند.

About admin

Check Also

کودکان، آنلاین و مسئولان آفلاین!

یکصد و ششمین نشست از سلسله نشست‌های ماهانه فرهنگ مهدوی، با موضوع «کودکان آنلاین» با حضور کارشناسان حوزه جرم‌شناسی و دانش سایبری برگزار ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *