Home / Uncategorized / کلر، دشمن سلامتی!

کلر، دشمن سلامتی!

 کلر آلودگی لیپیدی (چربی) موجود درآب را اکسید می‌کند و تولید رادیکال آزاد و اکسیسترول می‌کند. این ترکیبات باعث آسیب به عروق و شروع روند ایجاد سلول سرطانی در بدن می‌شود و مرگ برنامه ریزی شده  سلولی (آپوپتوز = خودکشی سلول ) را القا می‌کند. مطالعات نشان داده که سقطهای خودبخودی در زنان مصرف کننده آبهای کلردار شایع تر است.

 
 
دکتر روازاده
– کلر آلودگی لیپیدی (چربی) موجود درآب را اکسید می‌کند و تولید رادیکال آزاد و اکسیسترول می‌کند. این ترکیبات باعث آسیب به عروق و شروع روند ایجاد سلول سرطانی در بدن می‌شود و مرگ برنامه ریزی شده  سلولی (آپوپتوز = خودکشی سلول ) را القا می‌کند.

-مطالعات نشان داده که سقطهای خودبخودی در زنان مصرف کننده آبهای کلردار شایع تر است.

-آب کلردار باعث تخریب اسیدهای چرب ضروری برای بدن شده و چون این اسیدها از اجزا تشکیل دهنده سلولهای مغز هستند. زمینه ساز بسیاری از بیماریهای مغزی و اعصاب می‌شود.

-شنا کردن و نوشیدن آبهای حاوی کلر می تواند باعث ملانوم ( نوعی سرطان پوستی بسیار بدخیم و مقاوم به درمان ) شود.

-خطرات دراز مدت مصرف آبهای کلر دار به دلیل ایجاد رادیکال آزاد در بدن شامل پیری تسریع شده، القای جهش های  ژنیتیکی ایجاد کننده کانسر، اختلال در متابولیسم کلسترول و آسیب به عروق کوچک بدن می‌باشد.

-این رادیکالهای تولید شده توسط کلر آب باعث تولید سموم (توکسین ها)  در بدن می‌شود که مستقیما باعث اختلال عملکرد کبدی، ضعف سیستم ایمنی و ایجاد تغییرات آرترواسکلروتیک در عروق کوچک بدن می‌شود.

-این رایکالهای آزاد باعث آسیب به DNA سلول می‌شوند.

-کلر باعث از بین بردن خاصیت آنتی اکسیدانی ویتامین E می‌شود.

-در مطالعات انجام شده ثابت شده که آب کلر دار با سطح کلر بالا ریسک کانسرهای دستگاه گوارش را زیاد می‌کند ( با احتمال ۵۰ تا ۱۰۰% ) خصوصا کانسر رکتوم و همچنین کانسر مثانه را.

-کلر موجود در استخرها با مواد ارگانیک بدن مثل عرق، ادرار، خون و موکوس و سلولهای پوست ترکیب می‌شود که تولید ماده خطرناک کلروفورم را میکند. مطالعات کانادایی ها نشان داد که  سطح  کلروفورم در خون بعد از یک ساعت شنا در استخر کلردار، ۲۰۰تا ۱۰۹۳ ppb است.که باعث تحریک چشم ها، سینوس ها، گلو و پوست و ریه ها شده و همچنین باعث خشک شدن مو و ضعف ایمنی می‌شود.

-کلر موجود در آب می تواند باعث علایم آلرژیک پوستی وروده ای و همچنین آرتریت وسردرد شود.

-توجه داشته باشید که این عوارض در مقادیر استاندارد شده کلر آب با استانداردهای EPA آمریکا گزارش شده است. در کشور ما به دلیل ضعف در سیستم ها تصفیه آب، مقادیر کلر و سایر مواد افزودنی جهت گند زدایی از آب با مقادیر استاندارد جهانی تفاوت بسیاری دارد.

 
منبع: سینای سلامت

About admin

Check Also

کودکان، آنلاین و مسئولان آفلاین!

یکصد و ششمین نشست از سلسله نشست‌های ماهانه فرهنگ مهدوی، با موضوع «کودکان آنلاین» با حضور کارشناسان حوزه جرم‌شناسی و دانش سایبری برگزار ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *