Home / مقالات / معارف اسلامی / اعتقادات / فــراخــوانــی و ارتباط‌گیری؛ شرایط و ملزومات

فــراخــوانــی و ارتباط‌گیری؛ شرایط و ملزومات

در موضوع مهمّ ارتباط و فراخوانی در هر ساحت و هر عصری، خواه رحمانی و خواه شیطانی، چند عامل بسیار مهم، تأثیرگذار و ضروری‌اند و بدون آنها، امر ارتباط برقرار نشده یا آنکه ناقص و بی‌اثر اتّفاق می‌افتد.
اوّل، وقت و هنگامه ارتباط‌گیری و فراخوانی است؛
دوم، مکان و موقعیّت ارتباط‌گیری است؛
سوم، اوراد، عزائم و اذکار مؤثّر در ارتباط‌گیری است؛
چهارم، آداب، مناسک و مراسم ویژه است؛
و بالأخره پنجم، استوار بودن نیّت، عزم جزم و صمیمیتی با حضور قلب برای ارتباط و فراخوانی است.

 

آگاهی از این عوامل و تأثیرشان برای ما بسیار مهم است؛ چنان‌که مؤمنان همه ادیان الهی و پیروان فرق مشرکانه و حتّی شیطان‌پرستان ـ از گذشته تا امروز ـ برای ارتباط‌گیری با منبع فیض دهنده رحمانی یا شیطانی این پنج امر و فاکتور را می‌شناسند و آن همه را در وقت فراخوانی مراعات می‌کنند.دلیل بسیاری از ناکارآمد شدن ارتباطات، به یکی از این عوامل برمی‌گردد؛ چنان‌که موضوع فراخوانی در یک عبارت ساده «ارتباط‌گیری» خلاصه می‌شود. برای همه ما امروزه، شماره‌گیری تلفن و ارتباط با مخاطب مورد نظر شناخته شده است. هر شماره یک کد و یک رمز است که مرحله به مرحله پیش می‌رود و خواهان ارتباط را به شخص مورد نظرش وصل می‌کند.
اعداد ۰۰۹۶ شما را به جغرافیای ایران، اعداد ۰۲۱ شما را با جغرافیای تهران، اعداد ۸۸۹ شما را به جغرافیای منطقه ۶ تهران وصل می‌کند و به همین ترتیب شما با گرفتن آخرین عدد به منزل و شخص مورد نظر وصل می‌شوید.
جابه‌جایی هر شماره‌گیری و عدد، ارتباط شما را ـ خواسته یا ناخواسته ـ ناقص و ناموفّق می‌گرداند.
همواره در کنار هر دستگاه تلفن، شخصی مستعدّ و شنوا قرار دارد که با شنیدن اوّلین زنگ، گوشی را برمی‌دارد.
جمله اعمال و اقوال ما در طول عمر و فعّالیت‌های روزان و شبان ممدوح یا مذموم نیز، مانند شماره‌هایی هستند که اگر به ترتیب و در شرایط خاصّ خودشان به کار گرفته شوند، ما را با مخاطبی مرتبط می‌کنند؛ حتّی اگر مایل به گفت‌وگو با آنان نباشیم؛ به همان سان که اگر با چشم بسته و از روی تفنّن هم شماره‌گیری کنیم، ناخواسته زنگ تلفن مخاطبی را به صدا در می‌آوریم.
بسیار پیش می‌آید که در هنگام تماس با دوست و آشنایی، انگشت شما شماره‌ای را جابه‌جا می‌گیرد و در نتیجه شما ناخواسته از پشت گوشی، صدای شخصی را می‌شنوید که هیچ آشنایی با او ندارید.
جمله اوامر و نواهی پروردگار را می‌توان به مثابه کدها و شماره‌های رمز تلقّی کرد. شماره‌هایی که اگر گرفته شوند، نوعی ارتباط را سبب می‌شوند.

About admin

Check Also

آنارشیسم و نهضت ضد جهانی سازی -۲

در سال هاي پاياني دهة 70، مبارزاني كه تحت تاثير ديدگاه هاي آنارشيستي، صلح طلبي، نهضت طرفداري از حقوق زنان و نهضت طرفدار محيط زيست قرار گرفته ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *