Home / مقالات / مطالعات فرهنگی / ترفندهای استعمار / اينترنت، دروغ‏پردازی و روابط عاشقانه

اينترنت، دروغ‏پردازی و روابط عاشقانه

زُندرا هاقِس٭
یکی از جذّابیت‏های شبکه جهانی اینترنت، به ویژه برای کاربران پروپاقرص آن، وجود کلوپ‌های گفت‏وگو و چت‏روم‏های ‏اینترنت است؛ امّا اینکه چقدر این کلوپ‏ها کارآیی مفید فرهنگی و علمی داشته‏اند، جای بحث و بررسی دارد. مقاله زیر باطرح بحث نقش کلوپ‏های یاد شده در ایجاد عشق مجازی و روابط جنسی، به موضوع دروغ‏پردازی و شخصیّت‏سازی‏های ‏تصنّعی و نیز فرجام ناخوشایند اکثریت غالب این روابط اشاره‌هایی دارد.

یکی از جذّابیت‏های شبکه جهانی اینترنت، به ویژه برای کاربران پروپاقرص آن، وجود کلوپ‌های گفت‏وگو و چت‏روم‏های ‏اینترنت است؛ امّا اینکه چقدر این کلوپ‏ها کارآیی مفید فرهنگی و علمی داشته‏اند، جای بحث و بررسی دارد. مقاله زیر باطرح بحث نقش کلوپ‏های یاد شده در ایجاد عشق مجازی و روابط جنسی، به موضوع دروغ‏پردازی و شخصیّت‏سازی‏های ‏تصنّعی و نیز فرجام ناخوشایند اکثریت غالب این روابط اشاره‌هایی دارد.
با مختصر فشاری بر صفحه کلید و به کارگیری ماوس کامپیوتر، این [چهره‏های] مجازی متقلّب، بی‏درنگ به شبکه جهانی‏دروغ‏پردازی (اینترنت)وصل می‏شوند. دنیای اینترنت دنیایی است که یک زن متأهل ۴۷ ساله و صاحب ۳ فرزند، به راحتی‏تغییر چهره داده و خود را به عنوان دختری هفده ساله و پرشور و نشاط جا می‏زند. دنیایی که در آن، یک محصّل اخراجی و بیکار، تغییر چهره داده و خود را صاحب ‏یک شرکت آتیه‏دار و روبه‏ترقّی ‏معرفی ‏می‏کند. عرصه‏ای که ‏یک زندانی (تعجّب نکنید، دربسیاری از زندان‏ها دسترسی ‏به ‏اینترنت امکان‏پذیر است) می‏تواند با چهره‏ای مبدّل، تبدیل به افسر ویژه‏ای شود که‏می‏خواهد از دستبرد زدن به حساب بانکی روی خط شما به وسیله افرادی که قصد تهدید هم دارند، ممانعت به عمل آورد. دنیایی است که متجاوزان به عنف و آدم‏ربایان در آن، ولگردی و پَرسه‏زنی کرده و بقیه ‏افراد جادّه صاف کن که خود را شهروندانی قانونمند تصوّر می‏کنند، ساعت‏ها وقت خود را صرف گفت‏وگو در این فضای‏مجازی می‏کنند، در صورتی که واقعیّت چیز دیگری است. آنها بر موجی سوار شده‏اند که به دنبال قربانیان تازه‏ای ‏می‏گردند.
بسیاری از زوج‏ها، دوست دخترها، دوست پسرها و نامزدها (زن و مرد) هستند که از طریق اتاق‏های گفت‏وگو۱ باهم ارتباط برقرار می‏کنند. دسته‏ها و گروه‏هایی به صورت روی خط۲ هستند که افراد مجرّد در زمان‏های مشخّص به آنها پیام ‏فرستاده و متقابلاً پیام دریافت می‏نمایند… و گاهی این ارتباط، ساعت‏ها به طول می‏انجامد. آنها هرگز نمی‏توانند خود را از شبکه آشفته ‏اینترنت رها کنند؛ نمی‏توانند معشوقه‏های جدید کامپیوتری خود را کنار زده یا آنها را مهار کنند، برعکس آنها را برروابط زندگی خود ترجیح می‏دهند.
بسیاری از زنانی که مورد بی‏مهری شوهرانشان قرار گرفته‏اند، معتقدند: زمانی که از نزدیک شاهد روابط شوهران خود با معاون ملیح اداره، دوست صمیمی دوره دبیرستان شوهرانشان یا آن خانم صاحب سبک در آرایشگاه بودند، هرگز باورنمی‏کردند که سیستم کامپیوتر شخصی آنها نیز تبدیل به رقیبی برای روابط عاشقانه با همسرانشان شده باشد.
فرانکی (اسم مستعار وی است) از اهالی «بوستن» می‏گوید: او (شوهرش) همیشه در خانه می‏ماند و من فکر می‏کردم، دلیل‏خاصّی ندارد. ما هر دو در یک خانه زندگی می‏کنیم؛ ولی به ندرت پیش می‏آید که فرصتی را با هم در یک اتاق صرف گفت‏وگوکنیم. یک شب از روی اتّفاق فراموش کرده بود صفحه مربوط به کنترل ایمیل‏های شخصی خودش را ببندد و من با مراجعه به‏آنها دریافتم که زن‏های بسیاری با او مکاتبه دارند. تمام آنها را پرینت گرفته و جلوی رویش گذاشتم. در حال حاضر، پی‏گیری کار را به وکیلی سپرده‏ایم و تلاشمان بر این است که مشکل به زودی مرتفع گردد، ولی اعتماد میان ما خیلی وقت‏است که از بین رفته و آن کامپیوتر [کذایی] هم مدّتهاست که بدون مشتری در گوشه‏ای افتاده است.
کیمبرلی یانگ۳ روان‏شناس پنسیلوانیایی و نویسنده «گرفتاری در اینترنت» می‏گوید: این‌گونه مردان، زمانی متوجّه می‏شوندکه زن‏هایشان آنها را در فضای مجازی [اینترنت] تعقیب می‏کرده‌‏اند که بسیار دیر شده است.
دکتر یانگ می‏گوید: در بسیاری از موارد، آن چه رخ می‏دهد فقط برقراری رابطه‏ای عاشقانه از نوع صوری و مجازی نیست، یعنی طرفین فقط به تبادل نام اکتفا نمی‏کنند. این افراد ارتباط عاطفی با دوست اینترنتی خود را عمیق‏تر کرده و همین مسئله، جایگزین ابراز محبّت و احساسات، نسبت به همسرانشان در منزل می‏شود و جالب است بدانید، یکی از شایع‏ترین مواردی که به من رجوع می‏شود، زنی است که با مردی از طریق اینترنت آشنا شده و با او ارتباط دارد.
بی‏اطّلاعی از ارتباط عاشقانه الکترونیکی، یک هنر است. هر چه شمّ کامپیوتری بیشتر باشد، انسان (چه مرد و چه زن) متقلّب‏تر شده و مسائل بیشتری را از انظار دیگران مخفی نگاه می‏دارد.
ران ورثی۴، برنامه‏ریز محتوایی سایت بِلَک پِلَنت لاو۵، سایتی که بیش از دو میلیون آمریکایی سیاه‏پوست‏در آن عضویّت دارند، می‏گوید: بخشی از جاذبه اینترنت، نام و شهرت مستعاری است که افراد مجرّد و متقلّبان متأهل برای‏خود انتخاب می‏کنند تا به واسطه آن، موفّق به برقراری ارتباط شوند. وی همچنین می‏گوید: ما معمولاً رغبتی به عرضه و معرفی سایت به افراد متأهل نداریم، ولی درصد کمی از اعضای ما متأهل هستند. علّت عمده آن این است که آنها مایلند خیلی‏ محتاطانه و پاورچین پاورچین قدم بردارند و اینترنت مناسب‏ترین وسیله است. به وسیله اینترنت، شما می‏توانید نحوه معرفی خود را با عکس‏ها، بیوگرافی یا هر چیز دیگری که دوست داشته باشید، انتخاب کنید. از آنجا که شما از نام کاربری (اسم مستعار) استفاده می‏کنید نه اسم شخصی خود، بنابراین قادر هستید با افراد دیگری در سایر ایالت‏ها رابطه عاشقانه برقرارنموده و عشوه‏گری نمایید یا حتّی زندگی دومی‌برای خودتان تشکیل دهید.
کسانی که متقلّبانه خود را جیمز باند معرفی می‏کنند، اغلب به شیوه‏ای باورنکردنی به دام می‏افتند و قاپیده می‏شوند.متقلّبانی وجود دارند که به قدر کافی زیرک هستند. آنها هویّت‏های چندگانه‏ای در شبکه، برای خود تعریف نموده یا هم‏زمان در چند سرویس اینترنتی معشوقه ‏یاب شرکت می‏کنند؛ امّا همسر، دوستان یا اعضای خانواده آنها که بر امواج [صفحات] اینترنت سوار شده‌‏اند، با مشاهده عکس آنها به راحتی دستشان را رو می‏کنند. بعضی از زوج‏های مشکوک نیز هستند که با نگارش بیوگرافی اینترنتی، سعی در به دام انداختن معشوقه‏های علّاف دارند.
سیمس۶ ـ مؤسّس ارتباط زنده در اتاق‏های گفت‏وگو در منطقه «شیکاگو» ـ معتقد است، گافِ رایجی که بسیاری از این متقلّبان‏ مرتکب می‏شوند، قرار ملاقات آنها با کسانی است که معشوقه‏های مجازی را به خوبی می‏شناسند.
او می‏گوید: این گونه زوج‏ها مدّت‏ها از سایت‏های مخصوص مجرّدها بازدید کرده‏اند، اسامی مستعار مختلفی به کار گرفته ومدّت‏ها با هم ارتباط داشته‏اند. وقتی زمان رودر رو شدن آنها فرا می‏رسد، هر دو متوجّه می‏شوند که به دنبال فریب یکدیگربوده‏اند و بعد از چند ماه شهوترانی و نگاه‏های غرض‏آلود به هم، تصمیم می‏گیرند قطع رابطه کنند.
کارشناسان این نوع ارتباط اینترنتی بر این باورند که تمایل زوج‏های [مجازی] برای برقراری ارتباط دائمی، به چند عامل‏برمی‏گردد که اصلی‏ترین آن، علاقه فرد متقلّب به روشن نگه‌داشتن کوره عشق مجازی الکترونیکی است، آن هم برای همیشه.
دکتر یانگ، روان‏شناس ناحیه «پنسیلوانیا» و نیز مدیر عامل مرکز اعتیاد الکترونیکی، دو نوع سناریوی احتمالی را به تصویرمی‏کشد:
سناریوی اوّل: شخص متقلّب [شخصاً] نقش منفی و هدایت‌شده این شیطنت‏های اینترنتی را در زندگی‌اش تصدیق می‏کند. دخالت‏هایی که در بسیاری از موارد، فرجام کار را به مشاوره حقوقی کشانده است.
سناریوی دوم: زوج ناکام تصمیم به کنترل مستقیم و مچ‏گیری از همسرش می‏گیرد. دکتر یانگ چنین توضیح می‏دهد: این‏همان جایی است که برخوردهای پرخاشگرایانه شروع می‌شود. او همچنین معتقد است، موارد خاصّی از این ارتباط‌های ناپایدار، موجب فرو ریختن حرمت‏ها شده و حتّی ممکن است این ارتباط‌های عاشقانه زنده الکترونیکی، به قتل نیز منجر شود. به اعتقاد وی اینها فجایع غم‏انگیزی است. افرادی هستند که در پی این‌گونه روابط، جان باخته‏اند و این اتّفاق در حالی رخ ‏داده است که مشغول گفت‏وگوی [عاشقانه] در چت روم۷ بوده‏اند، نه در دنیای واقعی.
بعضی متقلّبان ـ کم و بیش سرافکنده ـ وقتی از پشت صفحه نمایش کامپیوتر بلند می‏شوند و در دنیای واقعی قدم می‏زنند، آینده خود را تسخیر شده می‏یابند و در واقع آنچه را کشته‏اند، درو می‏کنند. ترفند رایجی که بسیاری از این گفت‏وگوکننده‏های متقلّب برای به دام انداختن معشوقه‏های مجازی خود به کار می‏بندند، پست کردن تصاویر قدیمی‏شان‏است. آنها به جای عکس امروزی خود، عکس‏هایی جوان‏تر و بزک کرده‏تر از دوران اوج شادابی و زیبایی خود می‏فرستند. بسیاری از این شخصیّت‏های مجازیِ تحقیر شده و بلندپرواز، بعد از اینکه اسیر حقّه‏های طرف مقابل شدند، زمانی که ‏معشوقه‏های زیباروی اینترنتی خود را از نزدیک ملاقات می‏کنند، پا به فرار گذاشته و شتابان به سوی خانه‏هایشان ‏می‏گریزند.
باری کوپر۸ مدیر ارشد «بِلک وُیسز دات کام»۹ می‏گوید: گرچه در ارتباطات زنده اینترنتی، امکان‏فریب‏کاری وجود دارد ـ همان طور که در دنیای اطراف ما نیز وجود دارد ـ، امّا تنها نیرویی که قادر است فقط با مختصر فشاری‏بر صفحه کلید، متقلّبان را سرجایشان بنشاند، زن‏ها یا مردهای تنهایی هستند که آمادگی قاطی شدن با این جماعت را دارند.
کوپر توصیه می‏کند: اگر می‏خواهید به وسیله اینترنت مونس و همدمی پیدا کنید، همان شبکه اینترنت، امکان جست‌وجو وتحقیق دقیقی را برای شما فراهم کرده است. ابزارها و امکانات بسیاری که به حریم خصوصی اشخاص نیز تجاوز نمی‏کند. شما می‏توانید آدرس منزل را کنترل کنید که درست است یا خیر؟ همچنین شماره تلفن او را چک نموده و ببینید، آیا با آدرس‏ مورد نظر هم‌خوانی دارد یا خیر؟ مدارک و اطّلاعات فراوانی روی شبکه هست که قابل استفاده می‏باشد. حتّی آدرس پست‏الکترونیکی نیز قابل کنترل و بررسی است. این کارها باید پیش از شکل گرفتن دوستی‏ها و پیش رفتن مراحل بعدی انجام‏پذیرد.
امّا در مورد کسانی که بی‏پروا تصمیم دارند با این خاستگاه نیرنگ‏های دیجیتالی (اینترنت) سروکار داشته باشند، باید توجّه کنند که آتش بسیاری از پرونده‏های طلاق، از طریق ارتباط‌های عاشقانه اینترنتی برافروخته شده است.
همچنین باید بدانند که امروزه نرم‏افزارهای جدید و ارزان قیمتی در بازار عرضه می‏شود که به زوجین این امکان را می‏دهد تادر زمان‏های معیّنی استفاده از صفحه کلید را کنترل نموده، سایت‏های مورد استفاده همسرانشان را دنبال نموده و حتّی ‏نامه‏های عاشقانه‏ای را که از طریق پست الکترونیکی ارسال شده است، مرور نمایند. متخصّصان کامپیوتر معقتدند که‏نرم‏افزار تعقیب کننده، بسیار راحت‏تر از آنچه تصوّر می‏شود، نصب شده و به آسانی امکان مچ‏گیری متقلّب را فراهم‏می‏سازد.
سیمز خطر ارتباط از طریق چت۱۰ را این‌گونه گوشزد می‏کند: زمانی‌که به دام بیفتید، تازه به‌طور دقیق متوجّه می‏شوید که چند فشار مختصر بر دکمه‏های صفحه کلید چقدر می‏تواند خطر آفرین باشد. متعاقب ارتباط‌های این چنینی، زندگی با نشاط و تمام سرمایه خود را از دست می‏دهید. روابط عاشقانه اینترنتی به شدّت خطرناک است، چیزی شبیه‏رانندگی در حال مستی یا رقصیدن بر لبه بام یک ساختمان. ممکن است برای چند دقیقه جان سالم به در ببرید؛ امّا وقتی گیر بیفتید، با گذشت زمان، بیشتر در آن فرو می‏روید.

پی‌نوشت‌ها:
٭ Zondra Hughes
۱٫ Chatroom.
۲٫ Online.
۳٫ Kimberly Young.
۴٫ Ron Worthy.
۵٫ Black – Planet love.
۶٫ Sims.
۷٫ Chatroom.
۸٫ Barry Cooper.
۹٫ Black – Voices.com.
۱۰٫ Chat.
منبع:www.findarticles.com
به نقل از سیاحت غرب، شماره ۱۲

About admin

Check Also

آنارشیسم و نهضت ضد جهانی سازی -۲

در سال هاي پاياني دهة 70، مبارزاني كه تحت تاثير ديدگاه هاي آنارشيستي، صلح طلبي، نهضت طرفداري از حقوق زنان و نهضت طرفدار محيط زيست قرار گرفته ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *