Home / مقالات / معارف اسلامی / سبک زندگی / بـــــــــــــلوغ زودرس

بـــــــــــــلوغ زودرس

پدران و مادرانی که تربیت فرزندانشان را به فیلم و سی‌دی‌ها می‌سپارند، در نهایت باید بدانند، کودک و نوجوانشان از مسیر زندگی منحرف می‌شود.
در میادین شهر، انواع سی‌دی‌ها و دی‌وی‌دی‌های فیلم‌های غیر مجاز به قیمتی نازل به فروش می‌رسد، مشتریان این کارتون‌ها و فیلم‌های مستهجن، غالباً کودکان، نوجوانان و جوانان هستند.

روان‌شناسان معتقدند کودکان و نوجوانان با مشاهده این فیلم‌ها و بازی‌های نامناسب، دچار مشکلات متعدّد روحی و روانی می‌شوند؛ به گونه‌ای که در جامعه، نسلی با آسیب‌ها و ناهنجاری‌های متعدّد رشد می‌کند.

خانواده بهترین عامل مقابله با تخریب فرهنگی
حجّت الاسلام آقامیری، عضو هیئت مدیره و سردبیر سایت تبیان در این‌باره می‌گوید: برای مقابله با این تخریب فرهنگی بهترین عامل، بنیان خانواده است. باید این محیط کوچک جامعه را مستحکم کنیم، چون برای استقرار آرامش و دوام محیط خانواده، والدین باید در مدارس و خانه از وجود این اقلام ضدّ فرهنگی آگاه شوند تا گریبانگیر این اقلام هنجارشکنانه و ضدّفرهنگی در خانه و مدرسه نشوند. تنها با آگاهی دادن به والدین، می‌توان خانه را مکانی امن برای رشد فرزندان ساخت.

تأثیرات سوء مشاهده فیلم‌ها و سی‌دی‌های مستهجن
آقامیری در ادامه افزود: بازی‌هایی بر اساس انگیزه‌های مبهم و مخرّب، در کشوری که سابقه دشمنی‌اش با شرق اثبات شده است، ساخته می‌شوند. این بازی‌ها کودکان را با مسائل ضدّ فرهنگی آشنا و آموزه‌های غلط و ناصحیح را به این قشر منتقل می‌کنند؛ در حالی‌که در این سن، کودکان باید آموزش‌های مذهبی، دینی، صمیمیّت و محبّت را یاد بگیرند، این فیلم‌ها به آنها پرخاشگری، توهّم‌گرایی و خیال‌پردازی را می‌آموزد.
خطر افزایش بلوغ زودرس در نوجوانان
دکتر حمید کمر زرّین، روانشناس بالینی معتقد است: .
اقلام ضدّفرهنگی مانند سی‌دی‌های مستهجن نوجوانان را مستعدّ برخی انحراف‌ها و سوءاستفاده‌ها و بیماری‌ها می‌کند؛ زیرا دخترانی که این اقلام ضدّفرهنگی را مشاهده می‌کنند دچار بلوغ زودرس می‌شوند و این بلوغ زودرس در حالی اتّفاق می‌افتد که نوجوان از نظر عقلانی، آماده پذیرش چنین وضعیتی نیست. در این حالت ممکن است این افراد دست به رفتارهای پرخطر بزنند.
وی افزود: این افراد با مشکلات متعدّدی مانند اعتماد به نفس پایین، ارتباط جنسی خطرناک و همچنین بیماری بی اشتهایی روانی در ارتباط و… مواجه هستند.
ضرورت ساختن فیلم‌های قوی و متناسب با فرهنگ اسلامی
محمّدی یکی از کارشناسان تربیتی در این‌باره می‌گوید: در کشورهای اروپایی و آمریکایی به کودکان و نوجوانان آموزش جنسی می‌دهند و این کارتون‌ها، مطابق با فرهنگ اروپایی ساخته شده است؛ ولی کودکان ما که با فرهنگ اسلامی، ایرانی بزرگ می‌شوند، با مشاهده این اقلام ضدّفرهنگی، دچار تعارض می‌شوند.
وی در ادامه افزود: برای مقابله با فیلم‌های مستهجن، باید کودکان کارتون‌های مطابق با فرهنگ اسلامی و ایرانی مشاهده کنند.
راهکارهای مقابله با اقلام ضدّ فرهنگی
آقا میری در این‌باره تأکید کرد: عمده‌ترین عامل برای مقابله فرهنگی، آگاهی خانواده‌ها و دومین عامل بسیج عمومی‌کشور، نیروی انتظامی دادگاه و امور قضایی است که باید به صورت امنیّتی با این تخریب فرهنگی مبارزه کنند و با بسیج همگانی، ریشه تولید کنندگان و قاچاقچیان اقلام ضدّ فرهنگی را از بین ببرند.سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ارگان‌های مشابه است که می‌توانند کمک قابل توجّهی برای مقابله با این هجمه فرهنگی داشته باشند. این ارگان‌ها با اختصاص بودجه به سازمان‌های ذی‌ربط، می‌توانند انیمیشن‌ها و بازی‌های اسلامی و ملّی مطابق با فرهنگ کشورمان تولید کنند.آقا میری می‌گوید: صدا و سیما باید به صورت مکرّر خانواده‌ها را از وجود این سایت‌ها، فیلم‌ها و سی‌دی‌های مستهجن آگاه کند و شیوه مقابله با این اقلام ضدّفرهنگی را به خانواده‌ها و این قشر بیاموزد. رسانه ملّی همچنین می‌تواند بر روی شبکه ماهواره، تولیدات اسلامی و ملّی را به نمایش بگذارد.دکتر حمید کمرزرّین، روانشناس بالینی در این باره معتقد است: برخی از پدران و مادران شاغل که وقت کمتری را صرف تربیت فرزندانشان می‌کنند و تربیت آنها را به فیلم و سی‌دی‌ها می‌سپارند، در نهایت باید بدانند، کودک و نوجوانشان از مسیر زندگی منحرف می‌شود.
وی در ادامه افزود: والدین می‌توانند در مورد مسائل جنسی، فرزندانشان را آگاه سازند؛ ولی زمانی‌که والدین در این خصوص، فرزندان را آگاه نکنند، آنها این اطّلاعات را از همسالان خود می‌گیرند و متأسّفانه با مشاهده این سی‌دی و فیلم‌های مستهجن، کودکان و نوجوانان دچار بیماری‌ها و تفکّرات جنسی نامشروع می‌شوند.
وی افزود: مشاهده این فیلم‌های ضدّفرهنگی کودک و نوجوان را با خشونت و پرخاشگری آشنا می‌کند. در حالی‌که شخصیّت اجتماعی این کارتون‌ها و فیلم‌ها، فرسنگ‌ها با واقعیّت جامعه ما فاصله دارد؛ کودکان و نوجوانان شخصیّت خودشان را مانند قهرمانان این فیلم می‌سازند و در پایان، دچار خیالات و توهّمات می‌شوند. آنها با اعتماد به نفس پایین رشد می‌کنند و دچار بلوغ زودرس با رفتارهای ریسک‌پذیری، مانند انحرافات، اعتیاد، سیگار کشیدن و رفتار پرخاشگرانه با بزرگترها می‌شوند. این اتّفاق، منجر به شکاف بین نسل‌ها و … شده است؛ به گونه‌ای که ارزش‌های جامعه برایشان کم‌رنگ می‌شود.
رشد اعتیاد الکترونیک در میان کودکان و نوجوانان
نتایج تحقیقات حاکی از آن است که بیکاری کودکان و نوجوانان در خانه و عدم یادگیری و مسئولیّت‌پذیری، سبب اعتیاد الکترونیکی می‌شود که این مورد هم با چاقی، بلوغ زودرس، پرخاشگری، ضعف حافظه و تندمزاجی همراه می‌شود.کودکان و نوجوانان با مشاهده فیلم‌های ضدّفرهنگی، دچار افت رشد اجتماعی و عاطفی می‌شوند که این موضوع، از آثار جبران‌ناپذیری است که بر پیکر جامعه وارد می‌شود.
منبع: سایت جهان نیوز.
محمّدتقی محمّدی

About admin

Check Also

آنارشیسم و نهضت ضد جهانی سازی -۲

در سال هاي پاياني دهة 70، مبارزاني كه تحت تاثير ديدگاه هاي آنارشيستي، صلح طلبي، نهضت طرفداري از حقوق زنان و نهضت طرفدار محيط زيست قرار گرفته ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *