Home / مقالات / مهدویت / امام و امام شناسی / حکومت جهانی حضرت مهدی(عج)، بهشت موعود

حکومت جهانی حضرت مهدی(عج)، بهشت موعود

در آستانه‌‌ی آغاز امامت فخر عالم امکان، حضرت مولانا صاحب الزّمان(ارواحنا له الفداء) و به مناسبت این روز فرخنده و مبارک، مؤسّسه‌ی موعود عصر(عج)، نود و هشتمین نشست از سلسله‌ نشست‌های ماهانه‌ی فرهنگ مهدوی را به موضوع «حکومت جهانی حضرت مهدی(عج)، بهشت موعود» اختصاص داد. سخنران گران‌قدر این نشست، «آیت الله نجم‌الدّین مروجی طبسی»، محقّق و مدرّس برجسته‌ی حوزه‌ی علمیه، با بررسی نحوه‌ی پیاده‌سازی حکومت عدل در جهان و برشمردن ویژگی‌های حضرت مهدی(عج) و یارانشان، ابعاد این موضوع را روشن کردند.

احیای زمین با عدل
آیت الله طبسی در ابتدای سخنان خودشان با موضوع «حکومت جهانی امام مهدی(عج)»، با قرائت روایت امام باقر(علیه السلام) که فرمودند: «دولت ما آخرین دولت است» بیان کردند که علّت آخر بودن این دولت، که در ادامه‌ی حدیث نیز بدان اشاره شده، این است که دیگرانی که با اندیشه‌های مختلف به حکومت می‌رسند، نتوانند ادّعا کنند که در صورتی که دولت می‌یافتند، همان عملی را انجام می‌دادند که حضرت انجام داده‌اند.
ایشان در ادامه با استناد به تفسیر آیه‌ی ۱۷ سوره‌ی حدید: «أَنَّ اللَّهَ یُحْیِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِها؛ همانا خداوند زمین را پس از مرگ آن زنده می‌گرداند.» تحقّق آن را به دست حضرت مهدی(عج) دانستند و افزودند:
«مرگ زمین و اهل زمین، با ظلم است و حیات زمین و اهل زمین به وسیله‌ی عدالت محقّق می‌شود. به عبارتی می‌توان گفت که حضرت، «زمین̊ سوخته» را تحویل می‌گیرند. زمینی که مُرده را تحویل می‌گیرند و چنین زمینی را آباد می‌کنند.»
آیت الله طبسی با استفاده از روایتی از امام حسین(ع)، گستره‌ی عدلی دولت امام مهدی(عج) را جهانی دانستند و بیان کردند که تنها یک دین، یعنی مکتب اهل بیت(ع) که همان اسلام ناب محمّدی است، در آن زمان، در جهان جایگیر می‌شود و بر فراز تمامی منابر فریاد «لا اله الّا الله، محمّد رسول الله و علیّ ولیّ الله» بلند می‌گردد.

سه عنصر مهم، برای جهانی شدن اسلام
محقّق حوزه‌ی مهدویت، سه عامل مهم را برای جهانی شدن یک دین، لازم دانستند که عبارتند از:
۱٫ برنامه‌ی مدوّن؛
۲٫ رهبر و فرمانده‌ی مقتدر، قوی، معتقد به برنامه و متّصل به قوای عالم غیب؛
۳٫ نیروهای کارکشته و از خودگذشته.
ایشان با تأکید بر اینکه برنامه‌ی مدوّن، همان «قرآن کریم» است که از سوی خداوند متعال، نازل شده است، به بررسی برخی ویژگی‌های رهبرِ پیاده سازی این برنامه‌ی جهانی پرداختند.

خصائص صاحب الأمر(ع)
آیت‌الله طبسی، با استفاده از روایتی از امام رضا(ع) به نقل از ریّان بن صلت، به برخی ویژگی‌های حضرت صاحب الامر(ع) اشاره کردند. متن حدیث بدین شرح است:
ریّان بن صلت می‌گوید: به امام رضا(ع) گفتم: آیا شما صاحب الامر هستید؟
فرمودند: «من صاحب الامر هستم؛ امّا آن کسى که زمین را از عدل آکنده می‌سازد، همچنان که پر از جور شده باشد، نیستم. و چگونه او باشم؛ در حالى که ضعف بدن مرا مى‏بینى، و قائم کسى است که در سنّ پیران و منظر جوانان قیام می‌کند و نیرومند است به حدّی که اگر دستش را به بزرگترین درخت روى زمین دراز کند، آن را از جاى برکند و اگر بین کوه‌ها فریاد برآورد، صخره‏هاى آن فرو پاشد. عصاى موسى(ع) و خاتم سلیمان(ع) با اوست، او چهارمین از فرزندان من است. خداوند او را در ستر خود نهان سازد، سپس او را ظاهر کند و به واسطه‌ی او زمین را از عدل و داد آکنده سازد؛ همچنان که پر از ظلم و ستم شده باشد.»
سخنران، با استفاده از این روایت و روایات دیگر، ویژگی‌های رهبر حکومت جهانی را علاوه بر «مؤیّد بودن از جانب حضرت حقّ»، «داشتن ولایت تکوینی»، «قدرت بدنی بالا و خارق‌العاده» و «میراث بری انبیاء و اوصیاء» دانستند.
ایشان برخی میراث انبیاء که در دست حضرت صاحب(ع) است برشمردند؛ از جمله عصای حضرت موسی(ع) (که اثر خارق العاده‌اش در از بین بردن آثار جادوگران و دروغ‌زنان است)، پیراهن حضرت یوسف(ع) (که حلّه‌ای بهشتی بود که از حضرت ابراهیم(ع) به ارث برده بودند)، خاتم حضرت سلیمان(ع) و معجزات تمامی انبیاء(ع). ایشان در ادامه شرح دادند که چگونه این میراث در از بین بردن آثار گناه‌کاری و ستمگری مؤثّر خواهد بود.
آیت‌الله طبسی، شمشیر کشیدن امام(ع) در هنگامه‌ی قیام در برابر ظالمان را لازمه‌ی برپایی حکومت عدل جهانی دانستند و بیان کردند که این حکومت جز با از بین رفتن «ابنیه شرک و نفاق» و «اهل فسوق و عصیان و الحاد» محقّق نمی‌شود و مدّت این شمشیر زدن در راه حق، برای ریشه کن کردن معاندان و ملحدان، در روایات، «هشت ماه» ذکر شده است.

ویژگی‌های یاران قائم(ع)
مدرّس حوزه‌ی علمیه، با اعلام اینکه تمامی ۳۱۳ یار امام عصر(عج) نخبه هستند، بیان کرد که این افراد ویژگی‌های خاصّ و منحصر به فردی دارند و اسامی‌ای که از آنان در روایات ذکر شده، اسامی رمزی است. آنان به تمامی‌کسانی هستند که از امتحانات خداوند، سربلند بیرون آمده‌اند. ایشان با نام بردن از برخی یاران ائمّه، از جمله زنانی چون قنوا (دختر رشید هجری)، زبیده و صبّانه ماشطه، زندگی آنان را مملوّ از اطاعت از خداوند و دفاع از ولایت و حریم اهل بیت(ع) دانستند.
آیت الله طبسی در ادامه از برخی از افرادی که در هنگام قیام حضرت مهدی(عج) رجعت می‌کنند نام بردند؛ از جمله مالک اشتر (یار وفادار امیرمؤمنان(ع))، ابودجانه (از معدود افرادی که در جنگ احد فرار نکرد) و اصحاب کهف‌(کسانی که در دوره‌‌ای خاص، اعتقاداتشان را حفظ کردند).
ایشان در ادامه تأکید کردند که ۳۱۳ نفر یاران حضرت مهدی(عج)، حلقه و کادر اصلی یاری دهندگان حضرت هستند و در روایات تا ۱۰۰ هزار نفر یار برای حضرت ذکر شده است.
سخنران با استفاده از روایات به برشمردن برخی صفات و ویژگی‌های یاران حضرت مهدی(عج) پرداختند؛ از جمله:
۱٫ آنان کسانی هستند که در شب، دست به دعا برمی‌دارند و در روز، دلیران و شیران میدان نبردند؛
۲٫ آنان از چنان قدرتی (بدنی و ایمانی)‌ برخورداند که نه با سلاح، بلکه با پا دشمن خود را به هلاکت می‌اندازد و از رعب آنها، یک ماه پیش از ورود آنها به شهری، دشمنان، آن شهر را خالی می‌کنند؛
۳٫ آنان کسانی هستند که عباد الرّحمانند و آثار سجده در پیشانی آنها مشاهده می‌شود؛
۴٫ آنان وفادار نسبت به امام زمان(ع) و ارادتمند آن حضرت هستند تا جایی که برای تبرّک، دست به مرکب حضرت می‌کشند و در محبّت و مودّت‌ورزی، امام را همچون نگینی در حلقه‌ی خود می‌گیرند و جان خود را سپر بلای آن حضرت(ع) می‌سازند؛
۵٫ یاران امام زمان(ع) جوانند؛ مگر اندکی از آنان؛
۶٫ شعار آنان «یا لثارات الحسین» و آرزو و خواسته‌ی آنها شهادت در راه خداوند است؛
۷٫ و…

بلای امروز، بلای اخلاق است
آیت‌الله طبسی با تأکید در این باره که به علّت گناهان و معاصی بسیار، زمین و آسمان «قهر» کرده‌اند، حضرت صاحب الزّمان(ع) را عامل صلح بین اهل عالم دانستند و هشدار دادند که بحران امروز، ناشی از بی‌اخلاقی است. ایشان بیان کردند که با اصلاح ایمان و اخلاق افراد توسط حضرت مهدی(عج)، بار دیگر زمین و آسمان، برکات خود را آشکار می‌کنند و امواج متلاطم بحران‌های فراگیر، فرومی‌نشیند. ایشان افزودند:
«امروز ما از نظر معنوی بیماریم و این‌همه بحران، منشأش سقوط اخلاق است و این همان جایی است که امام مهدی(عج) بر آن نقطه دست می‌گذارند و آن را تقویت می‌کنند. چنانچه در روایات آمده است: «حضرت بر سر مردم دست می‌گذارند و عقول آنها را کامل می‌کنند.»
آیت الله طبسی بلایای امروزی را نتیجه‌ی تسلّط شجره‌ی ملعونه در جهان دانستند و بیان کردند که ادامه‌ی حکومت این حکّام شیطان‌صفت از نسل بنی‌امیّه که هر روز بر جنایات خود می‌افزایند، سبب می‌شود که مردم، بیش از پیش آرزوی حکومت امام عصر(عج) را در سر بپرورانند و بیش از پیش نام حضرت را بر زبان جاری سازند؛ چنانچه در روایات نیز آمده است که حضرت صاحب الامر(عج) زمانی ظهور می‌کنند که نام «مهدی» بر لب‌های مردم است. به امید آن روز.

در انتهای این نشست، به علّت ضیق وقت، استاد اسماعیل شفیعی سروستانی، پس از معرفی دو کتاب «دولت کریمه» و «ملک عظیم خداوندی» http://mastoor.ir/content/view/5348/50/، به بیان سرفصل‌های مبحث «حکومت اهل بیت(ع)، ملک عظیم خداوندی» بسنده کردند. ایشان تأکید کردند که برای شناخت دولت کریمه‌ی حضرت صاحب الزّمان(ع) و ابعاد و گستره‌ی آن سه پیش‌نیاز لازم است:
۱٫ شناخت هدف خداوند از آفرینش موجودات؛
۲٫ شناخت باطنی و نورانی امام زمان(ع) و مقام امامت؛
۳٫ شناخت میزان و گستره‌ی ظلم و فساد در تمامی زمین‌ها وآسمان‌ها نسبت به تمامی موجودات (انس، جنّ و…).
استاد سروستانی پس از بیان این سه پیش‌نیاز، اعلام نمودند که ملک عظیم خداوندی که برپایی آن به دست حضرت مهدی(عج) صورت می‌پذیرد، چنان بی‌بدیل است که که تصوّر آن از عهده‌ی اوّلین و آخرین خلق روزگار تا به وقت ظهور و تأسیس دولت کریمه‌ی امام مبین(ع) خارج است.

About admin

Check Also

ظهور حضرت مسیح در عصر حضرت مهدی(ع)

طبق روايات متواتر اسلامي، آن بزرگوار داراي دو غيبت است: غيبت صغري و غيبت كبري و در عصر غيبت صغري رابطه با آن حضرت(ع) توسط نواب خاصشان برقرار ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *