Home / Uncategorized / نقش رسانه در به چالش کشیدن مهدویت

نقش رسانه در به چالش کشیدن مهدویت

دشمنان به ویژه قدرت جهانی استکبار و صهیونیسم، امروزه با تکیه بر پول و تبلیغات و استفاده از شعارهای ظاهر‌فریب، مانند حقوق بشر، حقوق زن و حقوق اساسی ملت‌ها، برای تحمیل ظلم بر ملت‌ها و ترویج فساد، دورویی، تزویر، ریاکاری و نفاق، برای پیشبرد اهداف شوم خویش در جوامع بشری تلاش می‌کنند. برای تحقق این کار از وسایل متعددی برای به چالش کشیدن حقیقت مهدویت و اسلام‌ستیزی استفاده می‌نمایند.

نیل پستمن ۱ درکتاب «زندگی در عیش»، « مردن در خوشی» می‌گوید: انتقال معلومات سه دوره دارد: ۱- گفتار ۲- نوشتار ۳- تصویر. (شفیعی، بلخاری، ۱۳۸۲: ۱۲۷) که دشمن نیز برای انتقال و القاء فرهنگ خود، با استفاده از تمام امکانات از این ابزارها استفاده کرده است. مانند: کتب‌، نشریات، کنفرانس‌های علمی، رسانه‌های متنوع همگانی و وسایل ارتباط جمعی مثل رادیو، تلویزیون، ماهواره با هزاران شبکه‌ و کانال‌های متفاوت و متنوع، که همه این ابزارهای فرهنگی و رسانه‌ای در زمینه مهدی‌ستیزی و تخریب چهره اسلام بکار گرفته می‌شوند و سعی وافر انها از طریق این ابزارها صرفا معرفی جامعه، فرهنگ و نظام غرب به عنوان منجی جهان بشریت بوده است.
امروزه اثار فرهنگی، رسانه‌ای و هنری متعدد عهده‌دار مباحث آخرالزمان شده‌اند. نگاه به این اثار بیان¬گر تلاش غرب در قالب این اثاراست- ولو در عالم تخیل- که سخن از پایان تاریخ و خطراتی دارد که بشریت را تهدید می‌کند و اغلب در پایان نجات‌بخشی است که از دامن غرب برمی‌خیزد و بشریت و جهان را نجات می‌بخشد. (شفیعی، ۱۳۸۴: ۶۳)
رسانه‌های مکتوب و تصویری غرب، هر از چند‌گاهی به مناسبتی به موضوع مهدویت علاقه نشان داده و در قالب‌های خبر و مقاله و یا فیلم‌های مستند به این موضوع پرداخته‌اند. البته شکی نیست که توجه به مهدویت پس از انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۹۷۹م و به ویژه در چندین سال اخیر و پس از سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های مکرر مقامات سیاسی ایران و بیان مهدویت به عنوان یکی از اعتقادات اساسی شیعه- که قابل استفاده به عنوان محور صلح و دوستی بین ادیان و ملل مختلف است- شکل تازه‌ای به خود گرفته است که این واقعیت به روشنی، در لیست‌ کتابها و مقالاتی که به عنوان مهدویت و اینده‌نگری در اسلام در سال‌های اخیر تولید و عرضه شده قابل مشاهده و اثبات است.
با یک بررسی گذرا در می‌یابیم که حجم فیلم‌های سینمایی و برنامه‌های تولیدی در شبکه‌های رسانه‌ای غربی در این سال‌ها در موضوع آخرالزمان اسلامی و مهدویت با پیش از ان قابل مقایسه نیست. البته همانند همیشه این نگاه تک سویه و تخریبی بوده؛ به طوری که اکثر نوشته‌ها و برنامه‌های تولیدی رسانه‌های غربی در این موضوع سعی در خرافی جلوه دادن ان داشته واغلب به گونه ای چالشی‌ و تخریبی مطرح گردیده است.
جهان غرب با استفاده از رسانه‌های فراگیر کوشیده است تا مفاهیم مورد نظر خویش را در جهت بهره‌برداری-های خاص به مخاطبانش القا کند. امروزه در رسانه‌های نوشتاری غرب شاهد القائات نادرست و سیاه‌نماهایی بسیاری علیه اسلام و مهدویت هستیم، که به اختصار نمونه‌هایی از ان را بیان می‌کنیم.
غرب در طول قرون متمادی به اشکال و روش‌های مختلفی به دشمنی و خصومت با موضوع مهدویت و امام عصر(عج) پرداخته است. این موضوع در عرصه رسانه‌ها نیز در لابه‌لای نوشته‌ها عرضه شده است؛ مانند: دایره‌المعارف‌ها، مجموعه‌هایی که مخاطب خود را در کوتاه‌ترین مدت با موضوعات بسیاری اشنا می سازند.
بریتانیکا۲ یکی از چندین دایره‌المعارفی است که در این سال‌ها با قلم جمعی از نویسندگان منتشر شده است. تهیه‌کنندگان این دایره‌المعارف در مورد معرفی امام زمان(عج)، مقالاتی را ارائه داده‌‌اند که با بررسی ان‌ها در می‌یابیم که نویسندگان ان اطلاع چندانی از موضوع مهدویت در اسلام نداشته‌اند و اطلاعات غلط و تحریف شده‌ای درباره‌ی ولی عصر(عج) به استفاده‌کنندگان از این دایره‌المعارف ارائه داده‌اند. در این زمینه به منابع و مآخذ معتبر و مستند شیعی و سنی مراجعه نکرده‌اند؛ از آن¬جا که امروزه عالمان و پژوهندگان شیعی کتب ارزشمندی در موضوع مهدویت تدوین نموده‌اند، مقاله‌نویسان بریتانیکا می‌توانستند به راحتی با حوزه‌های علمی‌شیعه و مراکز تحقیقاتی در ایران و سایر نقاط جهان تماس برقرار نمایند و از آثار اصیل و منابع معتبر تشیع و تسنن بهره ببرند. در حقیقت تدوین این گونه مقالات در دایره‌المعارف بریتانیکا بدون توجه به منابع معتبر و در راستای تخریب چهره اسلام و مهدویت بوده است. عدم ارائه مفاهیم اساسی در زمینه مهدویت و یا ارائه ناصحیح مطالب اساسی و در مقابل ارائه مطالبی بی‌اهمیت نکته‌ی دیگری است که در این دایره‌المعارف به وضوح دیده می‌شود.
نکته دیگر این که غرب سعی در مخدوش نشان دادن انقلاب جهانی حضرت مهدی(عج) دارد. در جایی همانند غرب که مؤسسات دینی و رسانه‌های دولتی حادثه ظهور را حادثه‌ای بزرگ قلمداد نموده، و سیاست خارجی خود را به شکلی سامان داده‌اند که آمادگی‌های لازم برای این حادثه در آن ملحوظ باشد و مردم خود را برای پیشواز این حادثه آماده می‌سازند؛ می‌کوشند تا انقلاب جهانی مهدی موعود را تحت الشعاع مساله نبرد «آرماگدون »۳ قرار دهند.
کنفرانس‌ها و سمینار‌های متعددی با تلاش های وافر صهیونیست‌ها در راستای تخریب اسلام و مهدویت، با هدف تحلیل انقلاب‌های شیعی به خصوص انقلاب اسلامی ایران تشکیل گردید. این سمینارها همواره سعی در بکار‌گیری ابزارهای فرهنگی و رسانه‌ای برای ایجاد چالش مهدویت داشته و تمام نگاه‌ها به انتظار و مهدویت معطوف گردیده است و به این نتیجه رسیده‌اند که با بسیج تمامی امکانات فرهنگی و رسانه‌ای باید انتظار سبز شیعیان را سیاه کرد.
اجتماع منتظر، اجتماعی است که در پرتو یاد و نام امام زمان(عج)، به سوی خوبی‌ها و ارزش‌ها پیش می‌رود ودر این دوره زمانی با اجرای تدابیر ارزنده وراهکارهای مناسب برای مقابله با این ابزارهای مطرح شده ی دشمنان مهدویت بتوانیم در آگاه سازی نسل جوان گام برداشته ودر راستای توسعه فرهنگ مهدویت کوشاه بوده تا انشاءالله باعث تعجیل فرج و تحقق پیروزی نهایی گردیم.

گردآوری:صدراله زین العبادی-کارشناس ارشد تاریخ تشیع
پی نوشتها:
۱- نیل‌پستمن، منتقد، نویسنده و نظریه‌پرداز ارتباطات (۱۹۳۱٫۲۰۰۳م) در زمینه رسانه و نکنولوژی، صاحب اثار انتقادی و علمی می‌باشد. دارای ۲۰ عنوان کتاب و ۲۰۰ مقاله است.
۲- Britannica دانشنامه‌ای که اولین بار در سال ۱۷۶۸م منتشر شد و یکی از منابع مهم انگلیسی به شمار می‌رود، هم اکنون به صورت کتاب و سی دی و هم در شبکه اینترنت موجود است و اطلاعات زیادی در مورد موضوعات مختلف ارائه می‌دهد و در حدود ۸۰۰۰ مقاله در آن ثبت شده است.
۳- آرماگدون Armageddon یا هرمجّدون واژه ای یونانی که ترکیب دو کلمه «هر» به معنی کوه یا تپه و «مجدّون» به معنی بلند و مشرف. نام منطقه ای در ۲۰کیلومتری جنوب شرقی بندر حیفا در شمال فلسطین اشغالی و در طول تاریخ شهری استراتژیک بوده که ازطرف صهیونیسم مسیحی به عنوان محل نبرد اسلام و صهیونیست در آخرالزمان تلقی شده است.
منابع:
النجیری، محمود. (۱۳۸۵). آرماگدون، ترجمه قبس زعفرانی، رضا عباسپور، تهران، نشر هلال
حق‌وردی، مهدی. (۱۳۸۷). بازی‌های رایانه‌ای ازجنسن آخر‌الزمان، تهران، ماهنامه موعود عصر، شماره ۸۷٫
خندقی، امین. (۱۳۹۱). آخرالزمان و آینده‌نگری سینمایی، قم، انتشارات مؤسسه فرهنگی ولاء منظر
دهقان، مرتضی. (۱۳۷۹). آخر‌الزمان در مذاهب غرب، بریتانیکا، دکترین مهدویت
. شاه حسینی، مجید. (۱۳۸۴). تصویر‌منجی در رسانه‌های غربی، تهران، نشر موعود عصر
شفیعی سروستانی، اسماعیل، بلخاری، حسن، کوران، علی. (۱۳۸۲). پیشگوی‌های آخر‌الزمان (مجموعه مقالات)، تهران: نشرموعود عصر
شفیعی سروستانی، اسماعیل. (۱۳۹۰). غرب آخرالزمان، تهران، نشر هلال
هادیان، مهدی. (۱۳۸۸). مهدی‌ستیزان، تهران: نشرگوی

About admin

Check Also

کودکان، آنلاین و مسئولان آفلاین!

یکصد و ششمین نشست از سلسله نشست‌های ماهانه فرهنگ مهدوی، با موضوع «کودکان آنلاین» با حضور کارشناسان حوزه جرم‌شناسی و دانش سایبری برگزار ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *