Home / مقالات / مطالعات فرهنگی / دهلک بزرگترین پایگاه جاسوسی اسرائیل

دهلک بزرگترین پایگاه جاسوسی اسرائیل

از زمان تاسیس رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۴۸ میلادی در سرزمین های اشغالی فلسطین، این رژیم تلاش های مستمری را برای تجسس علیه کشورهای منطقه آن هم با استفاده از ابزارها و راه های مختلف انجام داده است. در این ارتباط امنیتی اطلاعاتی آمریکایی «استراتفور» که به عنوان سازمان سایه‌ آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا» شناخته می ‌شود، با انتشار در گزارشی افشا کرد که اسرائیل از کشور آفریقایی «اریتره» به عنوان پایگاهی جاسوسی استفاده می‌کند.

استراتفور در این خصوص توضیح داد که تل آویو یکی از جزایر کشور اریتره به نام «دهلک» را اجاره کرده و از طریق این جزیره که مشرف به تنگه راهبردی و بسیار مهم «باب المندب» یمن در دریای سرخ است، اقدام به جاسوسی علیه کشورهای منطقه می‌کند.

این مرکز به نقل از منابع آگاه دیپلماتیک و خبری تاکید می‌کند که تل آویو برای جلوگیری از برملا شدن فعالیت هایش در این جزیره تلاش می‌کند، حضور محدود و اندک، اما تاثیر گذار و مفید داشته باشد و در این راستا ورود خروج هر جنبده ای از تنگه باب المندب که دروازه ورود به دریای سرخ شمرده می‌شود، تحت نظر کارشناسان رژیم صهیونیستی مستقر در این جزیره است.

«دهلک» بزرگترین پایگاه جاسوسی رژیم صهیونیستی خارج از سرزمین های اشغالی

جزیره دهلک در واقع مجمع الجزایری با بیش از یک صد جزیره کوچک است که جمعا مساحتی بالغ بر ۷۰۰ کیلومتر را تشکیل می دهد و نزدیک ترین فاصله آن با سواحل اریتره ۴۳ کیلومتر است و به دلیل سواحل مناسب لنگرگاه شمار زیادی از کشتی های تجاری و نفتکش هایی است که در دریای سرخ تردد می‌کنند.

 

به نوشته استراتفور این پایگاه، بزرگترین پایگاه جاسوسی رژیم صهیونیستی و دومین پایگاه دریایی بزرگ این رژیم خارج از سرزمین های اشغالی است.

این گزارش تاکید می‌کند که جزیره دهلک بر اساس توافقنامه امضا شده بین رژیم صهیونیستی و حکومت اریتره سال هاست، توسط تل آویو برای مقاصد تجسسی اجاره شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد و حکومت اریتره در سال ۱۹۹۶ میلادی طی اشغال جزیره «حنیش» یمن از قایق های جنگی رژیم صهیونیستی استفاده کرد و از حمایت لجستیکی این رژیم در این حمله بهره می‌برد.

«دهلک» بزرگترین پایگاه جاسوسی رژیم صهیونیستی خارج از سرزمین های اشغالی

تل آویو علاوه بر فعالیت های جاسوسی در این مرکز و رصد و کنترل تردد کشتی ها و ناوها در دریای سرخ، از این جزیره به عنوان پایگاهی برای استقرار زیر دریایی های مجهز به موشک های هسته ای نیز استفاده می‌کند.

پیش از اجاره این جزیره توسط رژیم صهیونیستی، روس ها تا اوایل دهه نود قرن گذشته در آن مستقر و به عنوان پایگاهی برای تسلط بر دریای سرخ و سیطره بر تردد کشتی‌ها، آن را به خدمت می‌گرفتند.

براساس اطلاعات امنیتی و محرمانه به دست آمده، رژیم صهیونیستی روی کوه های این جزیره برج های مراقبتی ایجاد کرده و اقدام به جمع آوری اطلاعات امنیتی از کمک های نظامی و لجستیکی می‌کند که مدعی است، جمهوری اسلامی ایران، آنها را از طریق دریای سرخ و به واسطه کشور سودان در اختیار گروه های مقاومت فلسطینی به ویژه کرانه باختری قرار می دهد.

 

در این راستا رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۱۲ میلادی ادعا کرده بود که یکی از کاروان های حامل تجهیزات نظامی‌برای گروه های مقاومت فلسطینی در نوار غزه به مقصد سودان را بر اساس اطلاعات به دست آمده از پایگاه جاسوسی اش در دهلک هدف گرفته است.

رژیم صهیونیستی طی تجاوز نظامی اش علیه جنوب لبنان در سال ۲۰۰۶ میلادی از قایق های جنگی مستقر در جزیره دهلک جهت انجام برخی حملات موشکی علیه مواضع حزب الله در جنوب لبنان استفاده کرد.

اطلاعات موجود تاکید می‌کند، رژیم صهیونیستی در جزیره دهلک پایگاه های زیر زمینی ایجاد کرده و در آنها اسکادران هایی از جنگنده ها و قایق های جنگی و زیر دریایی های هسته ای خود را نگهداری می‌کند.

عملیات جاسوسی رژیم صهیونیستی در این جزیره دهلک توسط یگان شنود الکترونیکی وابسته به دایره اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل موسوم به «امان» انجام می‌شود و این یگان با استفاده از ابزار و تجهیزات در اختیار از جمله برج های هوایی و دستگاه های استراق سمع در انواع مختلف آن، اقدام به شنود مکالمه های بی سیمی و تلفتی کشتی های در حال تردد از تنگه باب المندب و در دریای سرخ می‌کند.

About admin

Check Also

حج در آیین یهود

ديانت يهودى، حج را به عنوان يك عبادت با آثار مادى و معنوى مى نگرد؛ همانگونه كه دين اسلام و ساير اديان توحيدى و غير توحيدى چنين نگرشى به حج ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *