Home / مقالات / در امتداد امامت

در امتداد امامت

این اندیشه که پس از حضرت امام حسن عسکری، علیه‏ السلام، چه کسی زمام امور شیعیان را بر عهده خواهد گرفت، ذهن و دل بسیاری از یاران آن حضرت را به خود مشغول داشته بود و از این رو آنها تلاش می‏ کردند در فرصت‏های نادری که توفیق زیارت حضرتش را می‏ یافتند به نوعی پرسش درونی خود را با امامشان مطرح کنند.

از جمله در یکی از روزها که عثمان‏ بن‏ سعیدعمری یار و یاور باوفای حضرت عسکری نیز در مجلس آن حضرت حضور داشت، یکی از یاران ایشان پرسید:

– شما درباره این حدیث که از پدران بزرگوارتان، که بر آنها سلام باد، نقل شده چه می‏ گوید:

«زمین تا روز قیامت از حجت خدا بر بندگان تهی نمی‏ ماند. و هر کس که بمیرد و امام زمانش را نشناسد، به مرگ جاهلی از دنیا رفته است»؟

آن حضرت در پاسخ فرمود:

آری این سخن همانند روز حق است.

– ای پسر رسول خدا، پس چه کسی پس از شما امام و حجت خواهد بود؟

– پس از من، پسرم محمد، امام و حجت خواهد بود. هر کس بمیرد و او را نشناسد به مرگ جاهلی از دنیا رفته است. آگاه باشید که او را غیبتی است که در آن نادانان به گمراهی می ‏افتند و اهل باطل هلاک می ‏گردند. هر کس که در این دوران (برای ظهور) تعیین وقت کند، دروغ می ‏گوید. سپس (با سپری شدن دوران غیبت) او ظهور می‌کند. گویا پرچم‏ های سفیدی را که در نجف کوفه بر بالای سرش در اهتزاز است می‏ بینیم.۱

با انتصاب حضرت مهدی، علیه ‏السلام، به عنوان دوازدهمین امام شیعیان، شجره طیبه امامت، برگ و باری تازه یافت. تا امروز که آغاز امامت آن حضرت را جشن می‏گیریم. بدان امید که با ظهور حضرتش همه اهل عالم از این شجره طیبه بهره‏مند گردند.

ان‏شأالله

پی‏نوشت‏ها:

۱٫ کمال‏الدین، شیخ صدوق، ج

۲، ص ۴۰۹٫

About admin

Check Also

آنارشیسم و نهضت ضد جهانی سازی -۲

در سال هاي پاياني دهة 70، مبارزاني كه تحت تاثير ديدگاه هاي آنارشيستي، صلح طلبي، نهضت طرفداري از حقوق زنان و نهضت طرفدار محيط زيست قرار گرفته ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *