Home / مقالات / معارف اسلامی / اعتقادات / آداب‌ منتظران-۴‌

آداب‌ منتظران-۴‌

 تجدید بیعت‌ با حضرت‌ ولی‌ عصر، عجّل‌الله تعالی‌ فرجه‌
 بیعت‌ و تجدید عهد و میثاق‌ با پیغمبر، صلّی‌اللهعلیه‌وآله‌، و امام‌، علیه‌السلام‌، در احادیث‌ و روایات‌ اسلامی‌ از جمله‌ واجباتی‌ است‌ که‌ بر گردن‌ همه‌ افراد، از مرد و زن‌ نهاده‌ شده‌ است‌. پیغمبر اکرم‌، صلّی‌اللهعلیه‌وآله‌، فرموده‌اند:
 هرکس‌ بمیرد درحالیکه‌ نسبت‌ به‌ امام‌ مسلمین‌ بیعتی‌ بر گردن‌ او نباشد به‌ مرگ‌ جاهلیت‌ مرده‌ است‌  .
 در خطبه‌ غدیر نیز آمده‌ است‌ مأموریت‌ الهی‌ پیامبر، صلّی‌اللهعلیه‌وآله‌، و رسالت‌ بزرگ‌ ایشان‌ زمانی‌ به‌انجام‌ رسید که‌ دین‌ اسلام‌ را به‌ فرمان‌ خداوند در غدیر خم‌ کامل‌ نمودند. رسول‌ خدا، صلّی‌اللهعلیه‌وآله‌، در این‌ روز همه‌ امت‌ را (چه‌ کسانی‌ که‌ حاضر بودند و چه‌ غائب‌) به‌ بیعت‌ با امیرمؤمنان‌، امام‌ حسن‌، امام‌ حسین‌ و امامان‌ از فرزندان‌ حسین‌، علیهم‌السلام‌، امر فرمود و عهد و پیمان‌ به‌ اطاعت‌ ایشان‌ را بر مردم‌ واجب‌ نمود، با وجود اینکه‌ ائمه‌ اطهار، علیهم‌السلام‌، معاصر اهل‌ آن‌ زمان‌ نبودند.
 البته‌ بیعت‌، گاه‌ به‌معنای‌ دست‌ دادن‌ است‌ که‌ اگر در زمان‌ حضور امام‌ معصوم‌، علیه‌السلام‌، طلب‌ شود بر همه‌ افراد واجب‌ است‌ که‌ اطاعت‌ کنند. از همین‌رو وقتی‌ پیامبر اسلام‌، صلّی‌اللهعلیه‌وآله‌، در روز غدیر و غیر آن‌ مسلمانان‌ را به‌ بیعت‌ کردن‌ با امام‌، علیه‌السلام‌، فرا می‌خواند، به‌ آن‌ سبقت‌ می‌گرفتند. حتی‌ ایشان‌ بعد از فتح‌ مکه‌ امر فرمود ظرف‌ آبی‌ آوردند، دست‌ خود را در آن‌ فرو برده‌، سپس‌ آن‌ را بیرون‌ آورد، آنگاه‌ به‌ زنان‌ فرمود: دستهایتان‌ را در این‌ آب‌ فرو ببرید که‌ همین‌ بیعت‌ است‌. و گاه‌ بیعت‌ با دل‌ و زبان‌ است‌، یعنی‌ تصمیم‌ قلبی‌ محکم‌ و ثابت‌ بر اطاعت‌ امر امام‌، علیه‌السلام‌، و یاری‌ کردن‌ او با نثار جان‌ و مال‌ و بر زبان‌ آوردن‌ آنچه‌ دل‌ بر آن‌ نهاده‌ایم‌. چنانکه‌ رسول‌ خدا، صلّی‌اللهعلیه‌وآله‌، وقتی‌ دشواری‌ بیعت‌ همه‌ مؤمنان‌ با علی‌، علیه‌السلام‌، را دیدند به‌ آنان‌ امر فرمودند که‌ با زبان‌، عهد و بیعت‌ خود را اظهار کنند.
 پس‌ سزاوار است‌ در دوران‌ غیبت‌، دل‌ به‌ ولایت‌ مولایمان‌ امام‌ زمان‌، عجّل‌اللهتعالی‌فرجه‌، بسپاریم‌ و هر روز عهد و بیعت‌ خویش‌ را با امام‌، علیه‌السلام‌، یادآور شویم‌. چنانکه‌ دعای‌ عهد مشتمل‌ بر تجدید بیعت‌ برای‌ حضرت‌ صاحب‌الامر، عجّل‌اللهتعالی‌فرجه‌، است‌ و امام‌ صادق‌، علیه‌السلام‌، درباره‌ آن‌ فرموده‌اند:
 هرکس‌ چهل‌ روز این‌ دعا را بخواند از یاوران‌ حضرت‌ قائم‌، علیه‌السلام‌، خواهد بود و اگر پیش‌ از ظهور آن‌ حضرت‌ بمیرد، خدای‌ تعالی‌ او را زنده‌ خواهد کرد تا در رکاب‌ آن‌ جناب‌ جهاد نماید…
 همچنین‌ مستحب‌ است‌ عهد و میثاق‌ با آن‌ حضرت‌ را در روز جمعه‌ تازه‌ نماییم‌ که‌ در این‌ روز خداوند برولایت‌ امامان‌، علیهم‌السلام‌، از جهانیان‌ پیمان‌ گرفته‌ است‌ و ثواب‌ کارهای‌ نیک‌ در آن‌ دو برابر نوشته‌ می‌شود و بدون‌ تردید بیعت‌ کردن‌ از نیکوترین‌ کارها و بهترین‌ و کاملترین‌ عبادتهاست‌ و:
 هرکس‌ بر آنچه‌ با خدا عهد بسته‌ وفادار بماند خداوند او را پاداشی‌ بزرگ‌ خواهد داد  .

 پی‌نوشت‌ها:
 *  موسوی‌ اصفهانی‌، سید محمد تقی‌، مکیال‌المکارم‌، ج‌ 2، ص‌ 350-324 .
 1. صحیح‌ مسلم‌، ج‌ 3، حدیث‌ 1478 .
 2. سوره‌ فتح‌، آیه‌ 10 .

 


موعود جوان‌ شماره‌ هفدهم

About admin

Check Also

آنارشیسم و نهضت ضد جهانی سازی -۲

در سال هاي پاياني دهة 70، مبارزاني كه تحت تاثير ديدگاه هاي آنارشيستي، صلح طلبي، نهضت طرفداري از حقوق زنان و نهضت طرفدار محيط زيست قرار گرفته ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *