Home / مقالات / معارف اسلامی / اهل بیت / حضرت فاطمه سلام الله علیها زهراء، درخشنده، نورانی

حضرت فاطمه سلام الله علیها زهراء، درخشنده، نورانی

عبدالکریم پاک نیا تبریزی
بدون تردید از سویی شناساندن حضرات معصومین علیهم السلام برای نسل نو بر مبلّغان و متولیان فرهنگ دینی امری شایسته و ضروری است، و از سویی دیگر نامها و القاب آن گرامیان حکایت گر برخی از ویژگیهای زیبای اخلاقی و اجتماعی آنان می‌باشد.

 

مشهورترین لقب حضرت فاطمه، «زهرا» است که به معنای درخشنده و و نورانی است. جابر می‌گوید: محضر مبارک امام صادق علیه السلام عرض کردم: برای چه فاطمه سلام الله علیها به زهرا معروف گردید؟

حضرت فرمود: «لِأَنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ خَلَقَهَا مِنْ نُورِ عَظَمَتِهِ فَلَمَّا أَشْرَقَتْ أَضَاءَتِ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضَ بِنُورِهَا وَ غَشِیَتْ أَبْصَارَ الْمَلَائِکَهِ وَ خَرَّتِ الْمَلَائِکَهُ لِلَّهِ سَاجِدِینَ وَ قَالُوا إِلَهَنَا وَ سَیِّدَنَا مَا هَذَا النُّورُ فَأَوْحَى اللَّهُ إِلَیْهِمْ هَذَا نُورٌ مِنْ نُورِی وَ أَسْکَنْتُهُ فِی سَمَائِی خَلَقْتُهُ مِنْ عَظَمَتِی أُخْرِجُهُ مِنْ صُلْبِ نَبِیٍّ مِنْ أَنْبِیَائِی أُفَضِّلُهُ عَلَى جَمِیعِ الْأَنْبِیَاءِ وَ أُخْرِجُ مِنْ ذَلِکَ النُّورِ أَئِمَّهً یَقُومُونَ بِأَمْرِی یَهْدُونَ إِلَى حَقِّی وَ أَجْعَلُهُمْ خُلَفَائِی فِی أَرْضِی بَعْدَ انْقِضَاءِ وَحْیِی؛ (۱) زیرا خداوند متعال او را از نور عظمت خودش آفرید، و هنگامی‌که نور وجود فاطمه سلام الله علیها درخشید، آسمانها و زمین به نورش روشن گشت و دیدگان فرشتگان از شدّت نورش بسته شد و تمام ملائکه، حقّ تبارک و تعالی را سجده نموده، عرض کردند: معبودا! این نور چه خصوصیّتی دارد که این قدر تابان و روشن است؟
خداوند متعال به آنها وحی فرمود: این نور از نور من است که در آسمان ساکنش کرده ام. آن را از عظمت خویش آفریده ام. آن را از صلب پیامبری از پیامبران که بر تمام انبیا تفضیل و برتریش داده ام، خارج نموده ام. از این نور پیشوایانی را که به امر من قیام می‌کنند و مردم را به طرف من هدایت می نمایند، بیرون می آورم. این پیشوایان را پس از انقطاع وحی جانشینان خود در روی زمین قرار می دهم.»

یهودی در پرتو نور زهرا سلام الله علیها
روزی امیرالمؤمنین علیه السلام از مردی یهودی ـ به نام زید ـ قدری قرض گرفت و چادر حضرت فاطمه سلام الله علیها را ـ که از پشم بود ـ پیش وی رهن گذاشت.
یهودی آن چادر را به خانه برد و در اتاقی گذاشت. وقتی شب شد، زن یهودی به آن اتاق رفت. ناگاه نوری را از آن چادر دید که تمام اتاق را روشن کرده است. با حال شگفت زده فریاد زد و شوهر خود را خواست و آنچه را دیده بود برای شوهرش بازگو کرد.
یهودی شگفت زده شده، فراموش کرده بود که چادر حضرت فاطمه سلام الله علیها در آن خانه است. با سرعت داخل اتاق شد، دید که آن اشعه نورانی از چادر آن خورشید عصمت است که مانند بدر منیر خانه را روشن کرده است.
وی از مشاهده این حالت تعجبش بیش تر شد، و همراه با زنش به خانه خویشان خود دویدند و ۸۰ نفر از ایشان با مشاهده این نور زهرایی ایمان آورده و دلهایشان به نور اسلام منور گردید. (۲)

پی نوشت :

۱) علل الشرایع، باب العله التی من اجلها سمیت فاطمه الزهراء سلام الله علیها زهراء، ج ۱، ص ۱۸۰٫
۲) الخرائج و الجرائح، قطب الدین راوندی، مؤسسه الامام المهدی علیه السلام، قم، چاپ اول، ۱۴۰۹ ق، فصل فی ذکر اعلام فاطمه البتول سلام الله علیها، ج ۲، ص ۵۳۸٫
منبع : ماهنامه اطلاع رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان شماره۱۴۵٫

About admin

Check Also

آنارشیسم و نهضت ضد جهانی سازی -۲

در سال هاي پاياني دهة 70، مبارزاني كه تحت تاثير ديدگاه هاي آنارشيستي، صلح طلبي، نهضت طرفداري از حقوق زنان و نهضت طرفدار محيط زيست قرار گرفته ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *