Home / مقالات / معارف اسلامی / سبک زندگی / خانواده سالم ونظریه جنسی اسلام

خانواده سالم ونظریه جنسی اسلام

گزارش یکصد و یازدهمین نشست ماهانه موعود (بخش اول)
نخستین نشست موعود در سال ۱۳۹۶ با دو بحث داغ و کاربردی یکی درباره « خانواده سالم ونظریه جنسی اسلام»و دیگری درباره «شرایط کنونی جهان معاصرو موقعیت شیعیان» برگزار شد. در این نشست که جدیدترین اثر مؤسّسه فرهنگی و هنری موعود، با عنوان : «مقدّس و نامقدّس» نگاشته اسماعیل شفیعی سروستانی رونمایی شد، حجّت الاسلام و المسلمین محمّدرضا زیبایی نژاد درباره « خانواده سالم ونظریه جنسی اسلام»سخن گفتند.

 

استاد و مشاور امور خانواده مسائل جنسی مشروع را از بایدهای زندگی بشریت و مورد تایید اسلام معرفی کردند. ایشان با ترسیم و نقد عقاید و راه حل‌های ارائه شده توسط جوامع سکولار و لیبرال درباره‌ی حل نیازهای جنسی، بیان داشتند :
«شعار انسان فردگرا در جوامع سکولار این است: در لحظه زندگی کن. یعنی: کیف فی الحال! تعریفی که در جامعه امروز از انسان ارائه می‌شود نیز مادّی است و بر اساس منطق مادّی‌گرایانه، شادکامی فردی تعریف می‌شود؛ یعنی تمامی افعال فرد برای به دست آوردن شادکامی فردی است؛ حتّی شادکامی جمعی. این دیدگاه در مسئله جنسی نیز منجر به نتیجه شادکامی فردی و لذّت‌جویی می‌شود.»

استاد هشدار دادند که برای ما مهم است که مسلمانان در .مین خصم بازی نکنند . اینکه آنها مفاهیم و عبارت‌های متعددی را برای ما تعریف می‌کنند (مثل برابری زن و مرد، معیارهای شاخص‌های سلامت و…) همان زیر سلطه رفتن است. ایشان با توجّه دادن به شاخص های انقلاب جنسی که عبارتند از «رواج روابط جنسی خارج از ازدواج»، «تکثّر روش های جنسی و تنوع روش های ارتباط گیری» و «پائین آمدن سنّ رابطه جنسی»، پرسیدند: آیا با توجّه این شاخصه‌ها ایران دچار انقلاب جنسی شده است؟
مسئول مرکز مطالعات و تحقیقات زنان حوزه علمیه قم، اعلام کرد که با دقّت در آمار می‌توان گفت که ایران حتّی اگر وارد انقلاب جنسی نشده باشد، در مقدّمات آن وارد گشته است. چنانچه جوانان این سرزمین مناسبات و هویتشان را حول محور مسائل جنسی شکل می‌دهد. ایشان افزودند:
«تحول مفاهیم در جامعه سبب شده است که چیزی که در گذشته قبیح محسوب می‌شده، جزو هویت‌ جوانان امروز شده است که خودشان را با آن تعریف می‌کنند و می‌شناسانند. مثلاً ۲۰ سال پیش دوست گرفتن از جنس مخالف، قبیح بود و امروز، فرد با آن به دیگران فخر می فروشد!»

چند نکته درباره سلامت جنسی همسران
استاد زیبایی نژاد در ادامه سخنانشان چند نکته‌ی مهم درباره‌ی سلامت جنسی زن و مرد بیان کردند که در ادامه به اختصار می‌‌آوریم:

نکته‌ی اوّل: مسائل جنسی و عاطفی دو روی یک سکّه‌اند
خط کشی مسائل جنسی از رفتارهای زن و شوهر هر چند در ذهن بیشتر ما انجام می‌شود، امّا در عالم واقع وجود ندارد و قلمرو تمام مباحث اخلاقی در هم تنیده است. مسائل جنسی و عاطفی در هم تنیده هستند. اگر زن و شوهر در مسائل جنسی مشکل دارند، به خاطر مسائل عاطفی است و برعکس مسائل جنسی از مسائل عاطفی نیز تاثیر می پذیرد.

نکته‌ی دوم: مسائل جنسی بسیار با اهمّیت است
در خانواده های ایرانی و سنّتی نسبت به مسئله جنسی نگاه منفی دارند. مخصوصا در خانواده های ایرانی. هر چند که یکی از مهم‌ترین دلایل ازدواج این است که فرد به نیازهای جنسی خود پاسخی مشروع بدهد، امّا اکثر جوانان در برابر خانواده اشان در این باره سخنی نمی‌گویند. این در حالی است که امام صادق(ع) می‌فرمودند: «بالاترین لذّت در دنیا ارتباط جنسی است.» و همچنین اصحاب و یاران خود را تشویق می‌کردند تا از این طریق ثواب ببرند.
سخنران محترم از قول خانم نویسنده از غرب، لارا شسینگر که مشاوران امریکایی خانواده و نویسنده کتاب «آئین شوهرداری» فرمود: هیچ وقت نیازی نمی‌بینم که آئین زن‌داری بنویسم. چرا که نیازی به امر نیست.
او در مقدمه کتاب دیگری با نام «قدرت زن» می‌گوید: زن باید در هر شرایطی نیاز جنسی مردش را تامین کند و تاکید می‌کند که ارتباط جنسی چقدر به مناسبات عاطفی و تقویت آن کمک می‌کند. جدا از اینکه متابولیسم بدن را اصلاح می‌کند، مرد را دلبسته به خانواده و همسرش می‌کند.

 

نکته سوم: در خانواده «مسئله» بیندازید!
بیشتر دردسرهایی که بین زن و شوهر پیش می آید ازاینجا است که خانواده مسئله و آرمان ندارد. توصیه ما به خانواده ها این است که مسئله ای جدّی – اگر در خانواده بحثی جدی ندارید- ایجاد کنید و درباره آن صحبت کنید. آیا بین بُعد خانوار و اخلاق جنسی رابطه ای وجود دارد؟ بین تعداد فرزندان خانواده و اخلاق جنسی رابطه ای وجود دارد؟ در نگاه اول پاسخ منفی است. امّا با تحقیق می توان گفت که ۱۸ تا ۴۰ سالگی اوج توانمندی زن در مسائل جنسی است. در حالی که قوای جنسی و شهوی زنان به مراتب از مردان بیشتر است در جوامع سنّتی این سالها صرف فرزند داری می‌شود و فکر و ذهن و توان زن صرف فرزندش می‌شود و در این جامعه می توان زنان را به لحاظ جنسی کنترل کرد. برخلاف این موضوع در جوامع مدرن است و در چنین جوامعی طغیانگری اتفاق می افتد. این سخنی است که در مقالات جدید آمریکایی به اثبات رسیده است.

نکته چهارم: اوّل همسر باشید، بعد مادر!
در جامعه دینی، اولویت اوّل همسری بعد مادری بعد کار اجتماعی است. در جامعه سنّتی، اوّل مادری، بعد خانه داری، بعد شوهر داری و بعد کار اجتماعی قرار دارد. در جامعه مدرن، اوّل کار اجتماعی مهم است، بعد خانه داری، بعد مادری و بعد همسر داری.
اگر می خواهید فرزند خوبی داشته باشید، روابط خود را با همسرتان بهبود ببخشید و اولویت را به همسرداری بگذارید.

 

نکته پنجم: تربیت باید بر اساس جنسیت باشد
ما متأسّفانه آگاهی و دانش کافی برای تربیت جنسیتی نداریم. در هنگام تربیت دختر و پسر، هر دو را یکجور تربیت می‌کنیم در حالی که دختر و پسر دو صفت مجزّا دارند. صفتی مثل غیرت باید در پسر وجود داشته باشد که در دختر نباید باشد. باید پسر را از همان دوران جوانی از مختصات زن آگاه کرد و زن را از طرز فکر کردن مرد.

نکته ششم: با هم حرف بزنید!
مهارت های کلامی از نکات مهمّ دیگر است. مردان چندان علاقه‌مند به سخن گفتن نیستند؛ ولی زنان صحبت کردن را دوست دارند.
وقتی زن‌ها می‌بینند که همسرشان با آنها ارتباط کلامی‌بر قرار نمی‌کننداعتراض می‌کند، مغز شوهرشان قفل می‌شود. روش درستش این است که موضوعی را زن به میان بکشد و درباره آن صحبت کنند. در عین حال زن‌ها می‌بایست مراقب باشند که در ذوق مردها نزنند و کلامشان زیبا باشد و آمیخته به غرولند نباشد، تا طرفین انگیزه‌شان برای صحبت زیاد شود.

نکته هفتم: کم کار کنید تا با هم باشید
کار سنگین زنان و مردان زندگی آنها را زمین می زند. اگر زن و مرد هر کدام از کار خودشان کم کنند و توقع خود را پائین بیاورند، می توانند با هم معاشرت کنند و نیازهای عاطفی و جنسی اش را تأمین کند.

 

نکته هشتم: آستانه‌‌ی رضایت جنسی را پائین نگه دارید!
سیاست دینی ما این است که آستانه‌ی رضایت‌مندی جنسی را جایی نگهدارد. یعنی خطی برای آن تعیین کند و معیاری برایش مشخّص کند. آموزه های جنسی دینی در پی آن است که خط رضایتمندی جنسی خیلی بالا نرود. بدین ترتیب اگر روابط جنسی گرمتر از توقعات جنسی باشد، رضایتمندی بالا می‌رود. حال وقتی مرد خانواده با کسانی رفت و آمد می‌کند که بی‌قیدی در میان آنان است و چشمش به زنان مختلفی می‌افتد، توقعات جنسی اش بالا می‌رود و تنوّع‌طلب می‌شود. بدین ترتیب آستانه رضایت جنسی اش بالا می رود.
اگر مردان نفس را در مرحله تفکرات و ذهنیات مدیریت نکنند، فکرشان به عمل منجر می‌شود.

 

نکته نهم: تفریح کنید
اهمّیت دادن به فراغت از دیگر نکات مهم در سلامت روابط جنسی است؛ چرا که این تفریح ذهن زن و مرد را آرام می‌کند و در سایه‌ی این آرامش، رضایت بیشتری در روابط جنسی به بار می‌آورد.

 

ادامه دارد …

About admin

Check Also

آنارشیسم و نهضت ضد جهانی سازی -۲

در سال هاي پاياني دهة 70، مبارزاني كه تحت تاثير ديدگاه هاي آنارشيستي، صلح طلبي، نهضت طرفداري از حقوق زنان و نهضت طرفدار محيط زيست قرار گرفته ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *