Home / سخن سردبیر / فصل مدرسه، فصل فرهنگ، فصل جوانی

فصل مدرسه، فصل فرهنگ، فصل جوانی

امروز اولین روز از مهر، بوی درس و مدرسه و عطر علم و فرهنگ همه فضای شهر و کوی و برزن را پر کرده است. دفتر اوقات فراغت و تعطیلی دور و دراز تابستانی بسته می‌شود و کیف و دفتر و کتاب جایی در میان دانش‌آموزان و دانشجویان پیدا می‌کند و بالاخره آب و جاروی کلاس‌ها و زنگ سال جدید که در یک مدرسه انتخابی به صدا درمی‌آید.

امّا، علی‌رغم گذر سریع هفته‌ها و ماه‌ها، صرف میلیاردها ریال بودجه بی‌زبان رسمی و میلیون‌ها چشم منتظر که برای تماشای گام‌های بزرگ و جدّی در حوزه فرهنگ به راه مانده‌اند، بسیاری از سازمان‌های مسئول و رسمی و موظّف بی‌هیچ طرح و برنامه بلندمدت، استراتژیک و صف‌شکن به روزمرگی مشغولند و در حاشیه حیات جدّی فرهنگی و مسائل مبتلا به جامعه، خود را به چند همایش و چاپ چند بیانیه و بروشور مشغول داشته‌اند.

ای کاش هیچ گاه درآمد حاصله از فروش نفت را نداشتیم. شاید آن روز، با دقت و حساب و کتاب دقیق‌تری درباره هزینه‌ها تصمیم می‌گرفتیم.
آیا هیچ‌گاه پرسیده‌ایم سازمان‌هایی که متکفّل امر تبلیغ و تبشیرند و یا امور جوانان و نوجوانان را پیگیرند و امثال اینها که تعدادشان از شمار خارج است صرف‌نظر از چند برنامه فصلی نظرسنجی، گردآوری مطالب و جاری و بعضاً طرح‌های منفعل در برابر رخدادهای جدّی فرهنگی، سیاسی و اجتماعی که سال‌هایی دراز تمامیت اسلام و حیات فرهنگی مسلمانان را با خود درگیر ساخته است، چه می‌کنند؟ یا آنکه برای مواردی که برای نمونه به آنها اشاره می‌شود چه طرحی در افکنده‌اند؟⁉️

۱- دیدبانی همه جانبه صف‌آرایی کفر و شرک نفاق معاصر و خاکریزهای آنها در برابر اسلام، سرزمین‌های اسلامی و شیعه خانه امام زمان(ع). قطعاً این سخن به معنی نمایش و نقد چند فیلم سینمایی نیست.

۲- نقد مبادی و مبانی فرهنگ و تمدّن مهاجم غربی و شناسایی میزان تأثیرپذیری مناسبات و معادلات مسلمانان از آن مبانی. این سخن نیز فراتر از موضوع کشف حجاب و روابط زنان و مردان و امثالهم است.

۳- نحوه ظهور و بروز دریافت‌های شرک‌آلود غیر دینی در عناصر فرهنگی و تمدّنی عصر حاضر و مبتلابه مسلمانان.

۴- شناسایی جریان‌های فرهنگی مهاجم، مصادیق این تهاجم، نقد آنها و نحوه مقابله جدّی با آنها.

۵- شناسایی و ردیابی استراتژی غرب برای مقابله با اسلام در حوزه‌های سیاست، فرهنگ و اقتصاد.

۶- ردیابی و شناسایی شبهات منتشر از سوی مبلّغان فرق و مذاهب در میان جوانان و آمادگی برای پاسخ‌گویی به آنها.

۷- تربیت مبلّغین توانمند، آگاه و دردمند برای پالایش جان و روان جوانان و مقابله با جریانات مهاجم.

۸- تدوین استراتژی فرهنگی کشور با توجه به مقتضیات و شرایط تاریخی و فرهنگی عصر حاضر. همواره در سازمان‌های رسمی، تاکتیک‌ها و برنامه‌های فصلی و جاری همچون آمارگیری و برگزاری جشنواره‌ها به جای استراتژی فرض شده‌اند.

۹- مطالعات جدّی برای طرّاحی و معماری «مهندسی فرهنگی» مبتنی بر مبانی و مبادی دینی، فقه شیعی و رویکرد انقلاب اسلامی و فرهنگ انتظار.

۱۰- مدیریت طرح‌های فرهنگی و ایجاد هماهنگی شایسته میان فعالیت‌های جاری در میان دستگاه‌های فرهنگی کشور و اشخاص فعال.

۱۱- شناسایی اشخاص حقیقی و حقوقی صالح، مصلح، دردمند و توانمند، امّا منتشر در کشور و طراحی برنامه‌ای برای جلب همراهی آنان، هماهنگ‌سازی فعالیت‌ها، حمایت‌های همه جانبه از آنان و … این سخن به معنی اعطاء بن سفر و خرید کتاب و احیاناً اعطاء وام اجاره مسکن به آنها نیست.

۱۲- تدارک خوراک سالم فرهنگی (با پشتوانه مطالعات جدّی) برای تغذیه هزاران رسانه مکتوب و به قول امروزی‌ها چند رسانه‌ای و مولتی مدیا و خلاص ساختن آنها از محصولات فراوان، ارزان و مملو از شائبه و التقاط بیگانه.

وظایف بسیاری از سازمان‌های رسمی را اشخاص حقیقی و حقوقی بسیاری دردمندانه بر دوش گرفته‌اند و ضمن تحمّل رنج و مرارت با شایستگی پیش می‌روند در حالی که فقدان وابستگی تشکیلاتی، حزبی و دولتی آنان را از بسیاری امکانات و حتی ادوات اوّلیه مورد نیاز محروم ساخته است. پوشیده نیست که برنامه‌های جدّی فرهنگی در تمام جهان به اصطلاح پیشرفته باحمایت بنیادها و سازمان‌های رسمی پیش می‌رود.
و همگان بر این نکته واقفند که خدمات فرهنگی مؤثر همواره هزینه برند و نه درآمدزا.

نگاهی گذرا به سابقه بسیاری از این اشخاص نشان می‌دهد که آنان، در وقت مشاهده نظام اداری غوطه‌ور در کاغذبازی، باندبازی و قبیله‌گرایی تنها برای عرضه خدمت و انجام تکلیف در برابر خدا، رسول خدا، حجت خدا، انقلاب و شهیدان والامقام تن به دریای متلاطم فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی داده‌اند و تبعات آن را نیز محضاً لله تاب می‌آورند.

شناسایی این اشخاص، استماع کلام و خاستگاهشان و بالاخره حمایت از آنان برای بسط و اجرای آراء و اندیشه‌ها از اهمّ وظایف مردان صاحب امضاء در نظام اسلامی و الهی است.

مقابله با جریانات فرهنگی و اجتماعی عنود، کین‌جو، حسود که به تمامی‌کیان فرهنگی و مادّی شیعه‌خانه امام زمان، علیه‌السلام را به خطر افکنده‌اند در گرو نکاتی است که مغفول مانده.

از همین روست که سازمان‌های رسمی همواره افتان و خیزان و با گام‌هایی لرزان، واسپس خیل عظیم مردم و مردان کارآمد و هوشیار پیش می‌روند.

با شروع فصل پاییز، فصل مدرسه و دانشگاه و فعالیت علمی و فرهنگی جوانان، ضرورت مطالعه و بازنگری وضعیت کمی و کیفی فعالیت سازمان‌های فرهنگی رسمی و مسئول، ضرورت تدوین استراتژی فرهنگی و اصلاح روابط و مناسبات این سازمان‌ها با سایر اشخاص حقیقی و حقوقی فعال و مؤثّر فرهنگی مردمی و تجدیدنظر در ملاک‌ها و معیارهای گزینش مدیران فرهنگی به چشم می‌خورد.

والسلام

سردبیر

About admin

Check Also

سوزنبان

حضرت عیسی(ع) در میان «بنی‌اسرائیل» و برای بنی‌اسرائیل، متولّد و به پیامبری مبعوث شد. اگر چه پیامبران پیش از جناب عیسی(ع) در «تورات» و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *